900703.jpg

همزمان با هفتهی دفاع مقدس، کتاب عکس «گذشتههای پیش ِ رو» چاپ و آمادهی توزیع شد.
این کتاب حاوی ۴۳ قطعه عکس منتخب از «جریان حضور کاروانهای راهیان نور در بازدید از مناطق عملیاتی جنوب» است و با حمایت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خراسان رضوی، منتشر گردیده است.
گذشتههای پیش ِ رو آثار ۱۳ عکاس مشهدی و یک عکاس میهمان (بوشهری) را در خود جای داده است. این کتاب در ۵۵ صفحه، رنگی، قطع خشتی و در تیراژ ۳۰۰۰ نسخه به زیور طبع آراسته گردیده و با قیمت ۸۰۰۰ تومان به فروش خواهد رسید.
امروز یکشنبه در مراسم افتتاح «دومین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس – مشهد» از این کتاب رونمایی خواهد شد و طی برگزاری نمایشگاه، کتاب با ۵۰ % تخفیف، در غرفهی «نشر صریر» عرضه خواهد شد.
عکاسانی که آثارشان در این کتاب به چاپ رسیده عبارتند از: محمد ادیبی، سیدمهدی امیری، محمود بازدار، محمد توسلی، موسی حاجینژاد، سیدمجتبی خاتمی، قاسم دهقان، مهدی رضوی، مهدی زارعی، حمید سلطانآبادیان، سیده مرضیه عابدیان، سیدمحمد فاطمی، حامد معدولیت، احمد منصورینژاد.
در بخشی از مقدمهی کتاب، به قلم فرامرز عامل بردبار (عکاس مشهدی دوران دفاع مقدس) آمده است: این مناطق برای تجدید خاطرهی رزمندهای که جا مانده از قافله شهدا می‌باشد، نیست، تنها برای پدر و مادر و برادر و خواهر شهیدی که به یاد فرزند یا برادر خود به این مناطق سفر کردهاند هم نیست. اینجا زیارتگاهی است برای تمامی عاشقان، مکانی برای عرض ارادت به تمامی شهدا، جانبازان و رزمندگانی که طی هشت سال دفاع مقدس شگفتی آفریدند، دیگر مهم نیست در آن ایّام به دنیا آمده باشی یا نه، دیگر مهم نیست رزمنده بودی یا نه، مهم این است که به این درک رسیده باشی که می‌توان با شهدا زندگی کرد آن وقت است که دلت هوایی می‌شود و خود را در این مناطق می‌بینی.