900812_2.jpg


مجید سعیدی، فتوژورنالیست ایرانی، در نهمین جشن سالیانه‌ی اهدای جوایز بنیاد لوسی که دوشنبه ۲ آبان‌ماه در مرکز هنری لینکلن نیویورک برگزار شد، عنوان «عکاس سال ۲۰۱۱» را در مسابقه‌ی بین‌المللی IPA 2011 از آن خود کرد.
مجید سعیدی که پیش از این ضمن کسب جایزه‌ی نخست گرایش «پرتره» در بخش موضوعی «انسان»، بعنوان فینالیست این بخش معرفی شده بود‌ یکی از ۹ عکاس فینالیست بخش حرفه‌ای‌ بود که شانس کسب جایزه‌ی بزرگ امسال را داشتند. + مجید سعیدی که به گفته‌ی خود بدلیل عکاسی از رویدادهای لیبی و سفر به چین برای دریافت جایزه‌ی دیگری، در مراسم بنیاد لوسی حاضر نبود، تندیس بنیاد لوسی و مبلغ ۱۰ هزار دلار جایزه‌ی نقدی را به طور غیابی دریافت کرد.  
این رقابت جهانی عکاسی در ۲ گروه حرفه‌ای و آماتور – دانشجویی برگزار می‌شود و در قالب حرفه‌ای دارای ۹ دسته‌بندی و بخش موضوعی شامل تبلیغاتی، معماری، ادیتوریال، کتاب عکس، نگاه عمیق‌تر، طبیعت، انسان، هنرهای زیبا و موضوع ویژه است. هر کدام از این ۹ دسته نیز شامل گرایش‌های مختلفی‌ست که مجید سعیدی، عکاس ۳۷ ساله‌ی ایرانی، با شرکت در بخش عکاسان حرفه‌ای و ارائه‌ی مجموعه‌ی عکسی درباره‌ی مجروحین مین‌های جنگی در افغانستان موفق به کسب این عنوان ارزشمند شد. +
در این مراسم همچنین ۲ جایزه‌ی بزرگ دیگر این مسابقه شامل تندیس بنیاد لوسی و ۵ هزار دلار جایزه‌ی نقدی هم به دو عکاس برگزیده اهدا شد. «آنا دی پروسپرو»، عکاس ۲۴ ساله‌ی ایتالیایی، جایزه‌ی «استعداد کشف شده‌ی سال» را برد و «دنیل برترا»، عکاس اسپانیایی مقیم آمریکا، موفق به تصاحب جایزه‌ی «نگاه عمیق‌تر» شد. + «بنیاد فرهنگی لوسی» که در آمریکا مستقر است، هدفش از برپایی این جایزه‌ در گستره‌ی جهانی را ادای احترام به دستاوردهای بهترین عکاسان جهان، کشف و حمایت از استعدادهای تازه و نیز ترویج قدردانی از «عکاسی» عنوان می‌کند.
حسین فرمانی، بنیانگذار ایرانی‌تبار بنیاد جهانی لوسی، درباره‌ی این جایزه می‌گوید: «ما همیشه مشتاق گردهم‌آوردن جامعه‌ی عکاسی برای گرامیداشت دنیایی بوده‌ایم که در آن کار و زندگی می‌کنیم. بسیار خرسندیم که امسال توانستیم چنین گروه فوق‌العاده‌ای از عکاسان برگزید‌ه‌ی مستعد را در کنار برگزارکنندگان و حامیان موفق داشته باشیم. امسال حدود ۱۱۰۰ عکاس که هر کدام در زمینه‌ی کاری خود از بهترین‌ها هستند از ۲۵ کشور جهان در رقابت ما شرکت کردند.» از میان کل آثار برگزیده در تمام بخش‌های مسابقه‌ی امسال تعداد ۴۶ فریم توسط Audrey Landreth، هنرگردان بین‌المللی، منتخب شده‌اند و هم‌اکنون در نمایشگاهی در نیویورک در معرض تماشای عموم قرار دارند و قرار است در قالب یک تور جهانی در برخی کشورهای دیگر هم به نمایش گذاشته شوند. شایان ذکر است همچون سال‌های گذشته آثار منتخب این دوره در قالب کتاب نفیسی به چاپ خواهند رسید.