یازدهمین جشنواره‌ی جهانی عکس آل‌ثانی چندی پیش در حالی به کار خود پایان داد که ۵۸ عکاس ایرانی با ۲۴۴ اثر موفق به راه‌یابی به نمایشگاه آن شدند و نام ۳ عکاس ایرانی هم در بین برندگان جوایز اصلی آن به چشم می‌خورد.

901101_4
محمد گلچین- هم‌کلاسی‌ها

مسابقه‌ی امسال در قالب دو بخش موضوعی «آزاد» و «احساسات و علایق انسانی» برگزار شد که اوایل مهرماه سایت عکاسی اقدام به انتشار فراخوان این مسابقه‌ی بین‌المللی عکس در ایران برای همگان نمود که مورد استقبال عکاسان ایرانی هم قرار گرفت و اکنون ۳عکاس ایرانی موفق به کسب جوایزی در بخش عکاسان خاورمیانه‌ی آن شده‌اند. در بخش «آزاد» محمد گلچین با عکسی به نام «هم‌کلاسی‌ها» موفق به کسب جایزه‌ی نخست عکاسی دیجیتال شد و مدال طلای فیاپ و ۲۵۰۰ دلار جایزه‌ی نقدی را دریافت کرد. در بخش موضوعی «احساسات انسانی» هم احمد ریحان با عکسی به نام «میم مثل مادر» جایزه‌ی نخست بخش عکس‌های چاپی رنگی را بدست آورد که شامل مدال طلای فیاپ و ۱۵۰۰ دلار وجه نقد بود. افشین آذریان هم با عکسی به نام «پل» سومین عکاس برنده‌ی ایرانی لقب گرفت و جایزه‌ی نخست بخش عکس‌های چاپی مونوکروم یعنی مدال طلای فیاپ و هزار دلار وجه نقد را از آن خود کرد.

901101_3
Michael Schönberger

جایزه‌ی بزرگ مسابقه‌ی امسال هم نصیب Michael Schönberger عکاس آلمانی شد. این جایزه‌ی ارزشمند که اصلی‌ترین جایزه‌ی این مسابقه است شامل مدال طلای PSA و مبلغ ۳۰ هزار دلار وجه نقد به همراه یک دستگاه دوربین M6 لایکا و پرداخت هزینه‌های سفر و اقامت در دوحه برای حضور در مراسم پایانی بود.

    اسامی عکاسان ایرانی پذیرفته شده در بخش موضوعی «آزاد» به این شرح است: مصطفی امینی با ۲ عکس، افشین آذریان با ۴ عکس، وحید چرخابی با ۲ عکس، کریم فائقیان، کاوه بغدادچی با ۴ عکس، ابراهیم باختری بناب با ۵ عکس، ابوذر بذری دریاسری با ۲ عکس، مهدخت فرهمند با ۴ عکس، سیدمحمد فاطمی، محمد گلچین با ۲ عکس، رضا گلچین، محسن حقیقت‌زاده با ۵ عکس، ئاریز قادری، شهروز حیدری، علی‌اصغر هاشمی با ۲ عکس، نفیسه هاشم‌زاده با ۲ عکس، محمدصادق حسینی با ۳ عکس، آریادخت جهان‌بخشان، فرناز جراح با ۲ عکس، ذکریا جاسمی، هاشم جوادزاده با ۲ عکس، جعفر مددی، محمدرضا معصومی با ۹ عکس، رویا منصورور، برنا میراحمدیان با ۳ عکس، محمدرضا مومنی با ۶ عکس، مسعود ابراهیمی مقدم، مهدی منتصری با ۳ عکس، علی‌محمد نیل‌فروشان با ۲ عکس، هیوا نقشی با ۳ عکس، علی نوحی، امید امیدواری با ۳ عکس، بیتا رهنما، مهدی رضوی با ۸ عکس، محمد اولادی وطن، احمد ریحان با ۶ عکس، محمد رزم‌آرا، محمود صادقی با ۲ عکس، مرتضی سعیدیان، محمدصالح صالحیان با ۲ عکس، علی سامعی با ۶ عکس، اصغر صامتی با ۴ عکس، فرید ثانی با ۴ عکس، جلال سپهر با ۲ عکس، حنیف شعاعی با ۵ عکس، رضا وهمی با ۲ عکس، مختار حسین‌زاده با ۳ عکس، مریم ظهیری‌مهر با ۶ عکس، امیرحسین ذاکرزاده با ۲ عکس و مرتضی زنده‌بودی با ۴ عکس.

901101_5
احمد ریحان – میم مثل مادر


901101_1
افشین آذریان – پل

اسامی عکاسان ایرانی پذیرفته شده در بخش موضوعی «احساسات انسانی» هم به این شرح است: پیمان افنانی با ۲ عکس، افشین آذریان با ۴ عکس، وحید چرخابی، کریم فائقیان با ۲ عکس، بیژن فانی، کاوه بغدادچی با ۲ عکس، ابوذر بذری دریاسری، مهدخت فرهمند با ۴ عکس، سیدمحمد فاطمی با ۴ عکس، محمد گلچین با ۴ عکس، رضا گلچین با ۳ عکس، سیدمحمود موسوی، محسن حقیقت‌زاده با ۴ عکس، عارض قادری با ۲ عکس، شهروز حیدری با ۲ عکس، علی‌اصغر هاشمی، نفیسه هاشم‌زاده، محمدصادق حسینی با ۲ عکس، آریادخت جهان‌بخشان با ۲ عکس، ذکریا جاسمی، هاشم جوادزاده با ۲ عکس، جعفر مددی، محمدرضا معصومی با ۲ عکس، برنا میراحمدیان، محمدرضا مومنی با ۶ عکس، مسعود ابراهیمی مقدم با ۲ عکس، مسیح مستاجران، علی‌محمد نیل‌فروشان با ۲ عکس، بیتا رهنما، مهدی رضوی با ۴ عکس، محمد اولادی وطن، اسما رحیمی، احمد ریحان با ۴ عکس، مرتضی سعیدیان با ۵ عکس، علی سامعی با ۴ عکس، اصغر صامتی با ۴ عکس، جلال سپهر با ۲ عکس، حنیف شعاعی با ۴ عکس، رضا وهمی با ۲ عکس، مختار حسین‌زاده با ۳ عکس، مریم ظهیری‌مهر، امیرحسین ذاکرزاده با ۲ عکس، مرتضی زنده‌بودی و صابر زمانی با ۳ عکس.     

کتاب نفیسی از عکس‌های راه‌یافته به نمایشگاه این دوره به چاپ رسیده و برای تمام عکاسان شرکت‌کننده که هزینه‌ی شرکت را پرداخت کرده بودند، صرف‌نظر از پذیرفته شدن یا نشدن اثرشان، فرستاده ‌شده است. البته شایان ذکر است این کتاب به صورت چاپ محدود است و تنها منتخبی از عکس‌های راه‌یافته به نمایشگاه در آن به چاپ رسیده و تمام آثار نمایشگاه را در برنمی‌گیرد. همراه این کتاب یک لوح فشرده وجود دارد که نسخه‌ی کاملتری از کتاب بر روی آن قابل دسترسی است.

جشنواره‌ی بین‌المللی عکس آل‌ثانی که به نمایندگی از انجمن عکاسی قطر و با حمایت مالی خاندان حاکم بر قطر با آل ثانی توسط تیم اجرایی اتریشی برگزار می‌شود با اهدای مجموعا ۸۰ هزار دلار جایزه‌ی نقدی، اختصاص چندین مدال و چاپ کتابی نفیس تبدیل به یکی از شناخته‌شده‌ترین مسابقاتی شده که زیرنظر فدراسیون جهانی عکاسی هنری با فیاپ برگزار می‌شود. در رقابت امسال ۷۵۳۸ عکاس از ۹۶ کشور جهان با ارسال بیش از ۷۳ هزار عکس شرکت کرده بودند که در این میان نام ۷۶ عکاس ایرانی با ارائه‌ی ۹۵۸ عکس هم دیده می‌شد که نهایتا آثار ۵۸ عکاس ایرانی موفق به حضور در نمایشگاه این دوره شدند که ۱۴۱ عکس در بخش «آزاد» و ۱۰۳ عکس در بخش «احساسات و عواطف» پذیرفته شده بودند. داوری عکس‌های امسال را هیاتی ۶ نفره شامل عکاسان و ادیتورهایی از روسیه، اندونزی، سوئد، یونان، فنلاند و آمریکا بر عهده داشتند.

امسال این مسابقه دو در بخش موضوعی مختلف برگزار شد که هر بخش شامل ۳ زیرگروه عکس‌های چاپی رنگی، چاپی مونوکروم و عکس‌های دیجیتالی بود که هر عکاس می‌توانست در هر زیرگروه حداکثر با ۴ تک عکس شرکت کند یعنی هر عکاس در هر بخش موضوعی می‌توانست حداکثر با ارائه‌ی ۱۲ تک عکس حضور داشته باشد. عکس‌هایی که امسال برنده‌ی جوایز این مسابقه شدند را می‌توانید اینجا ببینید. سال آینده این مسابقه در دو بخش موضوعی «آزاد» و «جادوی نور» برگزار خواهد شد.