چیدمانی از صادق تیرافکن، عکاس و هنرمند مفهوم‌گرای ایرانی، با عنوان «همچنان در خاطرات من هستی» از ۲۹ اسفند ۹۰ تا ۱۳ خرداد امسال در محل موزه‌ی هنرهای اسلامی قطر در دوحه به نمایش درآمده است.

صادق تیرافکن درباره‌ی این چیدمان می‌گوید: «اثر من بنای یادبودی است برای آنهایی که دیگر در میان ما نیستند.» تکنیک این چیدمان تلفیقی از عکس، گره‌های پارچه و شیشه‌های رنگی است. در واقع ترکیبی از هنر سقاخانه و حجله‌هایی که برای درگذشتگان‌مان در خیابان‌ها می‌گذارند.» این اثر که برداشتی معاصر از چیدمان عامیانه‌ی سوگواری‌ست به همراه یک نقاشی از شادیا سکندر، هنرمند پاکستانی مقیم آمریکا، و فتومونتاژی از احمد مطر، هنرمند شهیر عربستانی، در قالب بخش جنبی نمایشگاهی با عنوان «هدایا‌ی سلاطین» در معرض دید قرار داده شده است.

هدایای سلاطین، یک تور نمایشگاهی است که سال گذشته از موزه‌ی لاکمای لس‌آنجلس آغاز شد و پس از سه ماه به موزه‌ی هنرهای زیبای هیوستون در ایالت تگزاس انتقال یافت و هم‌اینک در موزه‌ی هنرهای اسلامی قطر در شهر دوحه به نمایش درآمده است. گردآوری این مجموعه را لیندا کاماروف، کیوریتور بخش اسلامی موزه‌ی لاکما، برعهده داشته است. بنابر گفته‌ی برگزارکنندگان هدف از این تور هنری، معرفی هنر کشورهای اسلامی از سده‌های گذشته تا به امروز در موزه‌های بزرگ دنیاست.  

صادق تیرافکن سال ۱۳۴۴ در عراق از پدر و مادری ایرانی متولد شد و در کودکی به ایران بازگشت. او دانش‌آموخته‌ی‌ «عکاسی» از دانشگاه تهران است و عکاسی حرفه‌ای را از سال ۱۳۷۰ آغاز کرده. او تاکنون چند جایزه‌ی داخلی و خارجی در زمینه‌ی عکاسی و هنرهای مفهومی کسب کرده و برخی آثارش در مجموعه‌های ثابت اماکن معتبری چون موزه‌ی بروکلین نیویورک، موزه‌‌ی ملی بریتانیا، موزه‌ی اروپایی عکس در پاریس، موزه‌ی لاکما در لس‌آنجلس و موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شود. همچنین شماری از آنها تاکنون در حراج‌های معتبر هنری در لندن، نیویورک و دوبی به فروش رسیده‌اند. شعبه‌ی‌ گالری اعتماد در دوبی به تازگی میزبان نمایشگاه انفرادی صادق تیرافکن بود. بیشتر کارهای وی به صورت فتوموناژ است و معمولا در آنها کاربردهای مختلف عکاسی و روش‌های جدیدی را در استفاده از عکس برای آفرینش بصری به نمایش می‌گذارد.