910602_3

گالری کویین در تورنتوی کانادا همزمان با ورود به چهارمین سالگرد فعالیت خود از ۱۹ مردادماه سالجاری میزبان سومین نمایشگاه و اکسپوی سالانه‌ی هنرهای تجسمی با شرکت هنرمندان ایرانی و بین‌المللی شده که آثاری از دو عکاس ایرانی نیز در میان آنها دیده می‌شود.

در این نمایشگاه که تا ۱۰ شهریورماه جاری ادامه خواهد داشت عکس‌هایی از ۵ عکاس به نمایشگاه راه‌یافته که کاوه بغدادچی با سه تک عکس با تکنیک فتومونتاژ و پرهام دیده‌ور، عکاس ایرانی مقیم تورنتو، با ۴ عکس، که به صورت سری و با نگاهی مستند و خلاق عکاسی شده‌اند، تنها عکاسان ایرانی حاضر در این جمع هنری هستند. آنت سیپ، دیوید کمپتون و یان بووشر سه عکاس دیگر کانادایی هستند که عکس‌هایشان به بخش عکاسی این اکسپوی سالانه راه‌یافته است. عکس‌های به نمایش درآمده از آنت سیپ و دیوید کمپتون با تکنیک فتومونتاژ و ۳ تک عکس از یان بووشر با نگاه مستند خلاق گرفته شده‌اند. از آنجائیکه این نمایشگاه بیشتر به قصد فروش کارها و به صورت اکسپو برگزار شده است، عکس‌های یاد شده نیز همانند دیگر آثار حاضر در آن علاوه بر نمایش به معرض فروش هم گذاشته شده‌اند.
در این اکسپوی گروهی آثاری از ۲۱ هنرمند از ایران، کانادا، کوبا، برزیل و ایتالیا در زمینه‌های نقاشی، آبرنگ، گرافیک، تصویرسازی، ویدئو آرت و عکاسی به انتخاب هیات کارشناسی و ارزیابی گالری کویین به نمایش درآمده‌اند‌ که ویژگی مشترک تمامیشان ابعاد ارائه‌ی آنهاست که با در نظر گرفتن هرگونه حاشیه یا پاسپارتو در ابعاد ۲۰ اینچ در ۲۰ اینچ (حدود ۵۱ سانتیمتر در ۵۱ سانتیمتر) به روی دیوار رفته‌اند.
گالری کویین که حمایت از هنرمندان جوان نوگرا و خلاق در عرصه‌ی هنرهای تجسمی را هدف خود عنوان می‌کند در این نمایشگاه اکثرا آثاری انتزاعی و پست‌مدرن را به نمایش گذاشته است. این نمایشگاه با فراخوانی عمومی، که این گالری چندی پیش منتشر کرد، گردآوری شده است. هر هنرمند برای شرکت در مرحله‌ی داوری مجاز به ارسال حداکثر ۵ اثر به صورت مستقل یا مجموعه بود. در پاسخ به این فراخوان هنرمندان بسیاری آثارشان را برای شرکت در این رویداد هنری ارسال کردند که در نهایت پس از ارزیابی ۲۱ هنرمند به نمایشگاه راه یافتند.
رویدادهای هنری و فرهنگی‌ در کانادا به ویژه در تورنتو که شهری با ماهیت چندفرهنگی است همیشه از تنوع خاصی‌ برخوردار بوده است. تورنتو، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر کانادا، یکی از بزرگ‌ترین مراکز سکونت ایرانیان مهاجر است و در میان این ساکنان ایرانی هنرمندان زیادی هم زندگی و کار می‌کنند که استقبال آنها از این فراخوان به ویژه در حوزه‌ی نقاشی بسیار چشمگیر بوده است.
از هنرمندان شاخص ایرانی‌ که پیش از این با گالری کویین همکاری کرده‌اند می‌توان به بهرام دبیری، توکا نیستانی و شادی قدیریان اشاره کرد. شایان ذکر است این گالری ماه آینده‌ی میلادی میزبان نمایشگاه بزرگی با عنوان «شش هفته با هنر ایران» خواهد بود که در آن آثاری از هنرمندان پیشکسوت و جوان هنرهای تجسمی ایران به نمایش درخواهد آمد. تمام آثار نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی که در این گالری به نمایش درمی‌آیند باید نخست به تأیید هیات ارزیابی و داوری کوئین برسند.