910906


نام ۵ عکاس ایرانی در فهرست اولیه‌ی منتخبان سومین جایزه‌ی هنر معاصر ایران قرار گرفته است. این فهرست چندی پیش طی نشستی با نام «دورنمای هنر معاصر و مدرن ایران» در موزه‌ی بریتانیا در لندن اعلام شد. 
این جایزه از سال ۲۰۰۹ هر دو سال یک‌بار با هدف شناسایی نسل جدید هنرمندان معاصر تجسمی ایرانی توسط بنیاد فرهنگی «مجیک آو پرشیا»، که در لندن مستقر است، برگزار می‌شود و قصد دارد فرصتی برای نمایش آثار نسل جوان تجسمی ایران فراهم ‌کند تا از این طریق سهمی در پیشرفت فرهنگ و هنر ایرانی در سطح بین‌المللی داشته باشد. امسال هیات انتخاب اولیه‌ی آثار از فرشته دفتری، حمید سوری و مدیا فرزین تشکیل شده بود که پس از بازبینی آثار تجسمی رسیده نهایتا نام ۱۹ هنرمند را به عنوان فهرست اولیه‌ی این جایزه برای سال ۲۰۱۳ منتشر کرد. 
آرش حنایی، ساناز مزینانی، بهنام صدیقی، پرهام تقی‌اف و آرش فایض عکاسانی هستند که موفق به راه‌یابی به این فهرست اولیه شده‌اند. طبق اعلام موسسه‌ی «مجیک آو پرشیا» آثار این ۱۹ هنرمند که مورد تایید هیات انتخاب اولیه‌ قرار گرفته است از ۲۸ اسفند سالجاری تا سوم فروردین سال آینده در قالب نمایشگاهی در دوبی به نمایش در ‌می‌آید. 
سپس هیات داوران ۶ نفره‌ی امسال همزمان با افتتاح نمایشگاه دبی از میان این ۱۹ نفر نام ۷ هنرمند را به عنوان راه‌یافتگان به مرحله‌ی نهایی معرفی خواهد کرد تا در نهایت از میان آنها نیز یک نفر به عنوان برنده‌ی سومین دوره‌ی این جایزه انتخاب و نام او طی مراسمی در لندن اعلام ‌شود. گفتنی‌ست پیش از این و در دو دوره‌ی گذشته محمود بخشی و شیرین صباحی برندگان این جایزه‌ بوده‌اند.