920116

مجید سعیدی، فتوژورنالیست ایرانی که برای آژانس عکس گتی‌ایمجز کار می‌کند، موفق به کسب یک مدال طلا و یک عنوان شایسته‌ی تقدیر از نهمین دوره‌ی مسابقه‌ی بین‌المللی عکس خبری چین (CIPPC) شد. 
امسال بیش از ۳۰ هزار عکس از حدود ۳ هزار عکاس از سراسر جهان برای شرکت در این مسابقه ارسال شده بود که نهایتا هیات داوران ۱۳ نفره‌ی این دوره ۷۵ جایزه و عنوان شایسته‌ی تقدیر را در قالب ۸ گرایش موضوعی در دو بخش تک عکس و مجموعه عکس به عکاسانی از ۲۳ کشور جهان اهدا کردند. عکاسان خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس، رویترز، گتی‌ایمجز و فرانس‌پرس به ترتیب بیشترین سهم را از جوایز امسال داشتند.  
در این میان مجموعه عکسی به نام «بدنسازی در افغانستان» از مجید سعیدی موفق به کسب جایزه‌ی نخست یا مدال طلای گرایش عکس‌های ورزشی در بخش مجموعه عکس شد. این عکاس خبری ایرانی در این مجموعه به علاقه‌ی روزافزون جوانان افغان به ورزش بدنسازی می‌پردازد که بیشتر تحت تاثیر قهرمانان و الگوهای ارائه شده در فیلم‌های هالیوودی به این رشته روی می‌آورند. علاوه بر مدال، لوح تقدیر و پرداخت هزینه سفر به چین برای شرکت در مراسم اهدای جوایز، مبلغ ۱۰ هزار یوان نیز به عنوان جایزه نقدی به مجید سعیدی اهدا خواهد شد. 
همچنین مجموعه عکس دیگری از این عکاس ایرانی، که در سال‌های اخیر مشغول عکاسی از افغانستان برای آژانس عکس گتی‌ایمجز بوده است، با عنوان «زندگی در جنگ» موفق به کسب عنوان شایسته‌ی تقدیر هیات داوران در گرایش موضوعی زندگی روزمره و بخش مجموعه عکس شد. ترکیب متفاوتی از برخی فریم‌های این مجموعه پیش از این موفق به کسب یکی از جوایز ورلد پرس فتوی ۲۰۱۳ هم شده بود. مجموعه‌ی «زندگی در جنگ» روایتی پیرامون زندگی مردمی است که بیش از ۳۰ سال در جنگ و ناآرامی زندگی کرده‌اند و در نتیجه امور روزمره‌شان کاملا تحت تاثیر خشونت و ویرانی‌های ناشی از جنگ قرار گرفته است.
عنوان «عکس سال» نهمین دوره‌ی این جایزه‌ی فتوژورنالیستی هم برای تک عکسی تحت عنوان «خداحافظی در غزه» نصیب برنات آرمانگو، عکاس ۳۵ ساله‌ی اسپانیایی، شد. این عکس مردی را نشان می‌دهد که در یکی از بیمارستان‌های غزه دست یکی از بستگان شهید خود را می‌بوسد. علاوه بر تندیس مسابقه، لوح افتخار و هزینه‌ی سفر به چین برای شرکت در مراسم پایانی، مبلغ ۱۰۰ هزار یوان (حدود ۱۶ هزار دلار) به این عکاس اسپانیایی اهدا خواهد شد. 
مسابقه‌ی بین‌المللی عکس خبری چین از سال ۲۰۰۵ تاکنون توسط انجمن عکاسان خبری چین هر سال به میزبانی یکی از شهرهای این کشور پهناور برگزار می‌شود. به گفته‌ی دست‌اندرکاران تلاش این مسابقه بر این است تا محلی برای بازتاب حقایقی از دنیای سیاست، اقتصاد و فرهنگ زندگی روزمره مردم سراسر جهان باشد. موضوع امسال این جایزه موارد مثبت و منفی مرتبط با صلح و پیشرفت‌های جهانی تعیین شده بود.
قرار است نمایشگاه، مراسم اهدای جوایز و رونمایی از کتاب این دوره‌ اواسط پاییز سالجاری در شهر هانگ‌ژو، در استان شرقی ژی‌جیانگ، برپا شود. گفتنی‌ست پیش از این مجموعه عکس دیگری از مجید سعیدی، مجموعه‌ای از حسین فاطمی و تک عکسی از بهروز مهری موفق به کسب سه مدال طلا از هفتمین دوره‌ی همین مسابقه‌ی بین‌المللی فتوژورنالیستی شده بودند.