920218_1


     تازه‌ترین نمایشگاه عکس‌های محمد غزالی با عنوان «تهران کمی مایل به راست» عصر جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۲ در گالری اثر گشایش می‌یابد. 

 عکاس در آثار این نمایشگاه با تکنیک «فیلم پولاروید تاریخ مصرف گذشته» سعی در روایت «تهرانی نوستالژیک» دارد؛ ۲۷ عکس این نمایشگاه در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ گرفته شده‌اند و همگی تک نسخه و در ابعاد ۸/۱۰×۵/۸ سانتیمتر به چاپ رسیده‌اند. به گفته‌ی دست‌اندرکاران گالری اثر عکس‌های غزالی همواره رویکردی مفهومی دارند و با گذر از مدیوم ارائه اثر، چه بسا ساحت میان رسانه‌ای و میان رشته‌ای می‌یابند؛ در همین مجموعه، او با تکنیک خاصی که برگزیده و حتی مخدوش نمودن آگاهانه‌ی بخشی از اثر، در پی هویت و اصالتی می‌رود که در زردی و کمرنگی آشنای عکس‌های قدیمی، گویی به تاریخ پیوسته‌اند و شاید تاریخ مصرف گذشته قلمداد شوند. 
 زروان روح‌بخشان در بخشی از یادداشتی بر این نمایشگاه می‌نویسد: «آن‌چه در این عکس‌ها ثبت شده، بخش‌هایی از خیابان‌ است. این که کدام خیابان‌ها و کدام شهر شاید چندان اهمیتی هم نداشته باشد، البته همان‌گونه که از عنوان مجموعه پیداست، خیابان‌های تهران است. این عکس‌ها، که به واسطه‌ی فاسد بودن فیلمشان احساسی از کهنه‌گی را القا می‌کنند، در واقع هیچ توصیف سنجیده و یا تحلیل دقیقی از چیزی ارائه نمی‌دهند. از سوی دیگر، این عکس‌ها مستند، خیابانی و اتفاقی هستند. همین امر میزان تسلط، قدرت و نظارت عکاس بر تصویر نهایی را کم کرده و این عکس‌ها را به آن نگاه خنثی و بی‌طرف و بی‌غرضی که عکاسی مستند مدعی آن است نزدیک می‌کند… در عکس‌های غزالی، ویژگی نوستالژیک بودن پولاروید با خاطره‌ی جمعی خیابان هم‌سو گردیده است. بازخوانی وی از این خاطره‌ی جمعی در قالب عکس‌هایی از دست رفته که بخشی از موضوع خود را اصلاً ثبت نکرده‌اند که نشان دهند و آن‌چه نشان می‌دهند هم تصویری مبهم است، بیننده را با عدم حضور آن‌چه زمانی حاضر بود مواجه می‌کند؛ آن‌چه بود و دیگر نیست و حالا ما که آن‌جا در خیابان‌ها بودیم بینندگان تصاویری هستیم و شاید می‌خواهیم اما نمی‌بینیم.» 
 محمد غزالی متولد ۱۳۵۹ در تهران و دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی عکاسی‌ از دانشکده‌ی هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران است. برگزاری نمایشگاه‌های انفرادی عکس در گالری‌های اثر، راه‌ابریشم و اعتماد، حضور در رویدادهای هنری بین‌المللی مانند آرت مسکو، کانتمپوری آرت استانبول و پاریس فتو، کسب مقام نخست نهمین دوسالانه‌ی عکس تهران در سال ۱۳۸۳ و شرکت در بیش از ۲۰ نمایشگاه گروهی عکاسی در کارنامه‌ی او دیده می‌شود. 
 
افتتاحیه: ۲۰ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۱
نمایشگاه تا ۹ خرداد‌ماه یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۱ تا ۲۰ و جمعه‌ها ۱۶ تا ۲۰ دایر است. 
نمایشگاه شنبه‌ها تعطیل است. 
گالری اثر، خیابان ایرانشهر، خیابان برفروشان، روبروی پارک هنرمندان، پلاک ۱۶، طبقه‌ی دوم