پرتره صادق تیرافکن از شیرین قندچی

صادق تیرافکن، عکاس و هنرمند مفهومی ایرانی، که از چند سال پیش به دلیل بیماری سرطان در حال مداوا بود متاسفانه در سن ۴۸ سالگی بر اثر این بیماری در تورنتوی کانادا درگذشت.

وی یکی از شناخته‌شده‌ترین عکاسان ایرانی در عرصه‌ی بین‌المللی بود که در آثارش همواره سراغ مضامینی در ارتباط با هویت، جنسیت و تقابل‌های رخ داده بین انسان‌ها در طول تاریخ رفته و دغدغه‌هایی بومی را در ارتباط با زندگی امروز در ایران به تصویر ‌کشیده است؛ آثاری که معمولا خطی مشخص میان تاریخ و حافظه‌ی جمعی را دنبال می‌کنند.

صادق تیرافکن، متولد ۱۳۴۴ در عراق از پدر و مادری ایرانی متولد شد و همراه خانواده در کودکی به ایران بازگشت. وی دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی «عکاسی» از دانشگاه تهران بود و عکاسی حرفه‌ای را از سال ۱۳۷۰ آغاز کرده و طی این مدت توانست جوایز داخلی و بین‌المللی بسیاری را به دست آورد. برخی از آثار این هنرمند عکاس در موزه‌ها و گالری‌های مختلفی در جهان به نمایش درآمده و شماری از آنها در حراجی‌های هنری معتبر به فروش رسیده‌اند.

او معمولا در آثارش کاربردهای مختلف عکاسی و روش‌های جدیدی را در استفاده از عکس به عنوان مبنای آفرینش هنری مطرح می‌کرد. صادق تیرافکن در بسیاری از آثار خود از تکنیک فتومونتاژ یا فتوکلاژ استفاده می‌کرد و علاوه بر آن، چیدمان‌های هنری او نیز در نمایشگاه‌های مختلف دنیا به نمایش درآمده بود.

کسب  مدال طلای پانزدهمین دوسالانه‌ی هنر آسیایی در بنگلادش، ارائه‌ی یک چیدمان در موزه هنرهای اسلامی قطر و برپایی نمایشگاهی
در گالری اعتماد دبی از جمله‌ی آخرین فعالیت‌های او در عرصه‌ی عکاسی بود.

سایت عکاسی درگذشت این عکاس و هنرمند سرشناس  را به خانواده تیرافکن، دوستان و جامعه عکاسی ایران تسلیت می‌گوید.