920409


  مجید سعیدی، فتوژورنالیست ایرانی، برنده‌ی جایزه‌ی دوم یکی از گرایش‌های مسابقه‌ی عکاسی خبری انجمن ملی عکاسان خبری (NPPA) در سال ۲۰۱۳ شد. 
 این مسابقه‌ی بین‌المللی ژورنالیستی در چهار بخش عکاسی، ویدئو، مولتی‌مدیا و ادیت برگزار می‌شود که هر یک از این بخش‌ها دارای زیرمجموعه‌های موضوعی و تخصصی هستند. در این میان مجید سعیدی با مجموعه‌ای شامل ۱۲ فریم به نام «بدنسازی در افغانستان» موفق به کسب جایزه‌ی دوم در بخش عکاسی با گرایش مجموعه عکس ورزشی شده است. 
 این عکاس خبری ایرانی در این مجموعه، که پیش از این موفق به کسب مدال طلا در نهمین دوره‌ی مسابقه‌ی بین‌المللی عکس خبری چین هم شده بود، به علاقه‌ی روزافزون جوانان افغان به ورزش بدنسازی می‌پردازد که بیشتر تحت تاثیر قهرمانان و الگوهای ارائه شده در فیلم‌های هالیوودی به این رشته روی می‌آورند. 
 امسال هیات داوران بخش عکاسی این مسابقه از سه نفر تشکیل شده بود که کار داوری آثار را در مدرسه‌ی ارتباطات دیداری دانشگاه اوهایو انجام دادند. فهرست کامل برگزیدگان هر چهار بخش این دوره از مسابقه را می‌توانید اینجا ببینید. گفتنی‌ست در این فهرست عنوان فتوژورنالیست برتر سال ۲۰۱۳ این مسابقه از آن RJ Sangosti از نشریه‌ی دنورپست شده است. 
 انجمن ملی عکاسان خبری یا NPPA در سال ۱۹۴۶ با انتشار نشریه‌ای در بوستون ایالت ماساچوست در آمریکا تاسیس شد. در سال‌های اولیه بیشتر در راستای ایجاد ارتباط بهتر میان دولت و اعضای رسانه‌های عرصه‌ی روزنامه‌نگاری تصویری فعالیت می‌کرد. NPPA اکنون در شهر دورهام در ایالت کارولینای شمالی مستقر است و هدف خود را کمک به بهبود شرایط کاری و گسترش فعالیت‌های خبری تصویری در عصر اینترنت عنوان می‌کند. برپایی این مسابقه‌، اهدای بورسیه و آموزش عکاسی خبری و دیگر اشکال روزنامه‌نگاری تصویری مانند مولتی‌مدیا و ویدئو از فعالیت‌های سال‌های احیر این انجمن بوده است.