«سایت عکاسی» با همکاری «آموزشگاه عکاسی حرفه‌ای» عصر پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۲ نشستی تحت عنوان «طبیعت‌گرایی در عکاسی ایران» را در مرکز هنرپژوهی نقش‌جهان (وابسته به فرهنگستان هنر) برگزار می‌کند. 

   این نشست به صورت سخنرانی پژوهشی و نمایش اسلایدشوی نمونه عکس‌های طبیعت‌گرایانه در برهه‌های مختلف تاریخ عکاسی ایران توسط محمدرضا طهماسب‌پور برپا می‌شود. برنامه با بررسی نمونه‌ عکس‌های طبیعت از آثار عکاسان دورهٔ قاجار، پیشینه این گونه عکاسی در ایران را معرفی و سپس ادامه این روند را در دوران پهلوی و سپس دوران معاصر دنبال خواهد کرد. در این بررسی آثار عکاسان طبیعت‌گرا در سه گروه مورد نمایش و بررسی قرار خواهند گرفت: 

۱- عکاسانی که دوران فعالیت کاری خود را بیشتر صرف عکاسی از طبیعت کرده‌اند. 
۲- عکاسانی که در کنار گونه‌های دیگر عکاسی، بخش قابل توجهی از فعالیت‌های آنان را عکسبرداری از طبیعت تشکیل داده است. 
۳- عکاسانی که در یک دورهٔ زمانی، طبیعت‌گرایی را به عنوان فرم بیانی خود به کار گرفته‌اند. 

   بنابراین در این پژوهش، آثار تعدادی از عکاسان مطرح ایرانی و خارجی از دوران قاجار و شماری از عکاسان طبیعت‌گرای معاصر از دوران پهلوی تاکنون مورد معرفی و بررسی قرار خواهند گرفت. حضور در این نشست برای کلیهٔ عکاسان و علاقه‌مندان آزاد و رایگان است. 

  محمدرضا طهماسب‌پور متولد ۱۳۴۵ در اهواز و دانش‌آموختهٔ مقطع کار‌شناسی ارشد عکاسی از دانشگاه هنر تهران و دارای مدرک کارشناسی عکاسی از دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. تمرکز عمدهٔ وی در این سال‌ها بر روی انجام پژوهش‌هایی در تاریخ عکاسی ایران با تألیف کتاب، مقاله و برپایی نشست‌ها و سخنرانی‌هایی در داخل و خارج کشور بوده است. وی در سال‌های اخیر علاوه بر فعالیت هنری و پژوهشی در دانشگاه‌های آزاد، هنر، الزهرا و برخی مؤسسات آموزشی دیگر نیز تدریس کرده است. کتاب‌های «ناصرالدین، شاه عکاس»، «از نقره و نور» و «ایتالیایی‌ها و عکاسی در ایران» از تالیفات وی در زمینهٔ تاریخ عکاسی ایران به شمار می‌رود. 

زمان برگزاری: پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۲ – ساعت ۱۶
مکان: مرکز هنرپژوهی نقش جهان، خیابان ولیعصر، پایین‌تر از پارک ساعی، جنب شهرکتاب ساعی، پلاک ۲۱۶۹