کتاب «کارکردهای فرهنگی- هنری عکاسی در ایران» با تالیف دکتر محمد خدادادی مترجم‌زاده توسط انتشارات مرکب سپید به چاپ رسید. 

   علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب را که در ۱۵۶ صفحه در قطع وزیری با جلد شومیز به قیمت ۹۵۰۰ تومان به چاپ رسیده‌است، هم‌اکنون از «فروشگاه آنلاین کتاب عکاسی» خریداری کرده و در سراسر کشور تحویل بگیرند.

   در متن معرفی این کتاب آمده است: «عکاسی در لابلای تاریخ معاصر ایران و در تک‌تک تحولات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی این سرزمین حضوری به شدت تاثیرگذار داشته است. کتاب با نگاهی مستند دقیق و موشکافانه از زاویه‌های گوناگون رو به سوی این پدیدهٔ مدرن و جذاب گذاشته تا کارکردهای فرهنگی – هنری آن را در ۵ دهه (٨٠- ١٣٣٠ خورشیدی) از مهمترین دوران تاریخی کشور بررسی نماید. 

   عکاسی نیز به مثابهٔ یک شغل، رسانه و یک هنر در این بحبوحهٔ تاریخی تغییر و تحولات عمیقی را به خود دیده است. نویسنده در این اثر با استفاده از مستندات فراوان سعی دارد تمام جنبه‌های این پدیده را در تاریخ معاصر ایران کاوش کند و ذهن خواننده را به درون تاروپود در هم پیچدهٔ فرهنگ عکاسانهٔ این سرزمین بکشاند. در نهایت کتاب با نگاه به عکاسی مردم و عامه به اتمام می‌رسد که شاید مهمترین کارکرد عکاسی باشد: ثبت لحظه‌های مهم زندگی مردمان برای حفظ در حافظهٔ تاریخی.»