آیین اختتامیه نخستین سوگواره عکس کیش عاشورایی با تجلیل از داوران و عکاسان برگزیده جزیره کیش در مرکز همایش‌های بین المللی خلیج فارس برگزار شد.

به گزارش دبیرخانه، سوگواره عکس کیش عاشورایی که آبان ماه امسال به همت سازمان منطقه آزاد کیش و با هدف ثبت آیین‌های عزاداری محرم برگزار شده بود بکار خود پایان داد. 

در این مراسم که با حضور دو تن از داوران این سوگواره، حسن غفاری و محمد نوروزی و جمعی از مسئولین سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد حسین تهوری دبیر سوگواره به ارائه گزارشی از آثار ارسالی و عکاسان شرکت کننده پرداخت. 

وی در بخشی از سخنان خود گفت: «ماندگار کردن فرهنگ عاشورایی و روند برگزاری مراسم سوگواره محرم در اقوام مختلف ایرانی و ثبت نگاه عینیت گرایانه و ترویج فرهنگ عاشورایی مهم‌ترین اهداف برپایی این سوگواره برشمرد و افزود: مدت‌ها است که چهره جزیره کیش رنگ و بوی هنر به خود گرفته و نصب نشانه‌های شهری که هر یک تجلی سال‌ها تلاش و تجربه هنرمندان با ذوق ایرانی در نقاط مختلف و همچنین توجه ویژه به گذر هنرمندان و برپایی پیاده راه هنر بیانگر دغدغه‌های مدیریت منطقه و تثبیت جایگاه هنر در این خطه از ایران اسلامی است. 
در این سوگواره تلاش کردیم تا از زاویه‌ای نو به ماهیت برپایی مراسم سوگواری محرم در اقوام مختلف ایرانی بنگریم از این رو تصویر تازه و دیده نشده از هنرمندان کشور و عکاسان آماتور را گردهم آوریم که در ‌‌نهایت به برکت عشق به ائمه اطهار (ع) اهداف سوگواره محقق شد.» 

سپس مستند کوتاهی از روند برگزاری سوگواره به نمایش در آمد. 

حسن غفاری یکی از داوران سوگواره در سخنان کوتاهی انتخاب نام سوگواره کیش عاشورایی را انتخابی هنرمندانه دانست گفت: «رویداهای زیادی در این زمینه برگزار شده اما یکی از ساده‌ترین و پرمخاطب‌ترین آن‌ها این سوگواره بود. 
وی با بیان اینکه برای نتیجه گرفتن در کارهای فرهنگی نیازمند تکرار هستیم افزود: برای انجام کارهای فرهنگی باید وقت گذاشت، ماندگار و اثرگذاری در این حوزه نیازمند زمان و حوصله است، پیوستگی، وابستگی و تکرار نتیجه بخش خواهد بود.»

قرائت اشعاری به مناسبت دهه مبارک فجر و همچنین لحظه وداع امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) توسط غلامرضا سازگار مداح اهل بیت (ع)، تجلیل از داوران و پنج نفر از عکاسان برگزیده جزیره کیش، رونمایی از پوس‌تر نخستین جشنواره گردشگری فیلم و عکس موج و اهدا لوح و تندیس برگزیدگان ساکن جزیره کیش بخش‌های دیگر این مراسم بود. 
همزمان با برگزاری این مراسم نمایشگاه آثار برگزیده به مدت یک هفته افتتاح شد. 

در این مراسم حجت الاسلام حسن علیدادی امام جمعه کیش، رسول کشت‌پور مشاور عالی مدیرعامل منطقه آزاد کیش، ابراهیم رضوانی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، سید علیرضا فاطمیان‌پور مدیر امور فرهنگی و اجتماعی و جمعی از معاونان، مدیران و هنرمندان حضور داشتند.

پیش از برگزاری مراسم اختتامیه کارگاهی آموزشی توسط حسن غفاری با موضوع «عکاسی مردم نگاری» و محمد نوروزی با موضوع «اخلاق در عکاسی» برگزار شد. 

دبیرخانه سوگواره به اطلاع برگزیدگان می‌رساند لوح تقدیر، تندیس و حق التالیف در نیمه اول اسفند ارسال خواهد شد.