«به روایت یک شاهدِ عینی»، عنوان کتاب مجموعه عکس‌های صحنه آرایی شدهٔ «آزاده اخلاقی» به تهیه کنندگی «احسان رسول اف» است که توسط گالری محسن منتشر شده‌ است. 

  تمامی علاقه‌مندان می‌توانند کتاب «به روایتِ یک شاهدِ عینی» را که در قطع ۲۸.۵×۲۱ سانتی‌متر و با قیمت ۲۰ هزار تومان منتشر شده است را از  «فروشگاه آنلاین کتاب عکاسی» خریداری کنند و در سراسر کشور تحویل بگیرند.

   آزاده اخلاقی از سال ۱۳۸۰ تاکنون عکس‌های مفهومی و صحنه آرایی شده خود را در نمایشگاه‌های مختلف در داخل و خارج کشور و همچنین فیلم‌های خود را در فستیوال‌های متعدد از جمله موزهٔ بروکلی، پوسان و اسلو به نمایش درآورده است؛ او در این مجموعه به بازسازی بخشی از تاریخ معاصر ایران پرداخته است. نمایشگاه عکس‌های این مجموعه، آذرماه امسال برای دومین بار در گالری محسن به نمایش درآمد.

  در مجموعهٔ «به روایت یک شاهد عینی»، مرگ هفده چهره سیاسی و فرهنگی در تاریخ معاصر ایران از جمله صوراسرافیل و ملک المتملکین، محمدتقی خان پسیان، میرزاده عشقی، محمد فرخی‌یزدی، تقی ارانی، آذر شریعت‌ رضوی، مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی، فروغ فرخزاد، محمد مصدق، غلامرضا تختی، صمد بهرنگی، مرضیه احمدی اسکوئی، بیژن جزنی، حمید اشرف، علی شریعتی، محمود طالقانی، مهدی باکری تا سهراب شهیدثالث به تصویر کشیده شده است.