فهرست برگزیدگان پنجاه و نهمین دورهٔ جایزهٔ عکس بنیاد ورلدپرس فتو هفته گذشته اعلام شد و برای پنجمین سال شاهد حضور نام حداقل یک عکاس ایرانی در فهرست منتخبان این مسابقهٔ معتبر فتوژورنالیستی بودیم.
 
   طبق اعلام مسئولین برگزاری، امسال ۸۲۹۵۱ عکس از ۵۷۷۵ عکاس در این مسابقه به رقابت پرداختند و نهایتا ۴۱ عکاس از ۲۱ کشور در هشت بخش مختلف این مسابقه معتبر موفق به کسب جایزه شدند.عکس: زهره صابری

 
   در این میان زهره صابری، عکاس همکار خبرگزاری مهر در استان مازندران، با عکسی به نام «به سوی روشنایی» که ۲۱ آبان ۹۴ در بابل عکاسی شده است موفق به کسب جایزه سوم تک عکس در بخش «زندگی روزمره» شد. شخصیت سوژه این عکس، راحله دختری است که نابینا متولد شده و در این تصویر صورتش را پشت پنجره رو به خورشید ‌گرفته است. این عکس پیش از این آذر ۹۴ در قالب یک گزارش تصویری بر روی خبرگزاری مهر منتشر شده بود.
 
  اما همان‌طور که انتظار می‌رفت جایزهٔ اصلی پنجاه و نهمین دورهٔ مسابقه ورلدپرس فتو به عکسی درباره بحران پناهجویان در اروپا اختصاص یافت. جایزهٔ «عکس سال» این دوره با رای هیات داوران نصیب وارن ریچاردسون، فتوژورنالیست استرالیایی، شد. این تک عکس که جایزهٔ نخست تک عکس بخش «اخبار فوری» را هم به دست آورده است تصویری از مردی مهاجر و فرزند خردسالش را هنگام عبور از مرز جنجالی صربستان با مجارستان را نشان می‌دهد و ۷ شهریور ۹۴ عکاسی شده است.عکس: وارن ریچاردسون

 
  وارن ریچاردسون متولد ۱۹۶۸ در استرالیا است و در حال حاضر به صورت عکاس آزاد در اروپای شرقی کار می‌کند. موضوعات مرتبط با حقوق بشر و محیط زیست سوژه‌های مورد علاقه او هستند. او زمانی در آمریکا و بریتانیا به کار عکاسی از چهره‌های مشهور مشغول بوده است. وارن ریچاردسون کار روی پروژه‌های مهاجران و همچنین اثرات تغییرات اقلیمی بر زندگی بشر را به عنوان دو موضوعی که در حال حاضر مشغول کار بر روی آنهاست معرفی کرده است. این عکاس استرالیایی در اظهارنظری جالب معتقد است «ما سرزمینمان را از پدرانمان به ارث نمی‌بریم بلکه از فرزندانمان به امانت می‌گیریم.»
 
   از نکات جنجالی رخ داده در این دوره می‌توان به تغییر برنده جایزه سوم مجموعه عکس در بخش «انسان» اشاره کرد. ابتدا Daniel Ochoa de Olza، عکاس متولد ۱۹۷۸ در اسپانیا، با مجموعه عکسی پرتره قربانیان حملات خونین تروریستی پاییز امسال در پاریس به عنوان برنده اعلام شده بود ولی خبرگزاری اسوشیتدپرس که این عکس‌ها را برای مسابقه شرکت داده بود ناگهان تصمیم با صدور بیانیه‌ای تصمیم به خروج عکس‌ها از مسابقه گرفت و دلیل آن را اشتباه در انتشار این عکس‌ها عنوان کرد و تمام مسئولیت این اشتباه را هم به عهده گرفت. با این تصمیم مجموعه عکسی از Magnus Wennman به عنوان برنده جایزه سوم مجموعه عکس «انسان» انتخاب شد. جالب اینجاست که مجموعه عکس دیگری از Daniel Ochoa de Olza در همین بخش جایزه دوم مجموعه عکس را به دست آورده است. 
 
  جایزهٔ برندهٔ جایزه اصلی ۱۰ هزار یورو وجه نقد به همراه اهدای یک دوربین DSLR و لنز کیت از سوی شرکت کانن خواهد بود و به هر یک از برندگان جوایز نخست در بخش‌های موضوعی نیز ۱۵۰۰ یورو وجه نقد اهدا خواهد شد. حائزان سایر رتبه‌ها و همچنین برندگان عناوین شایستهٔ تقدیر در بخش‌های مختلف هرکدام تندیس «چشم طلایی» و دیپلم افتخار دریافت خواهند کرد. 
 
  گرد‌هم‌آیی برگزیدگان و مراسم اهدای جوایز این دوره ۳ و ۴ اردیبهشت‌ماه ۹۵ در آمستردام برپا خواهد شد و نمایشگاه عکس‌های برگزیده‌ از ۲۸ فروردین‌ماه ۹۵ در همین شهر برای بازدید عموم دایر می‌شود و سپس در بیش از ۱۰۰ شهر در ۴۵ کشور جهان هم به نمایش درخواهد آمد. نمایشگاه دوره گذشته در حال حاضر در شهرهای مختلفی در اندونزی، اسپانیا، آلمان و سنگاپور در حال نمایش است.
 
    World Press Photo یک بنیاد مستقل و غیرانتفاعی مستقر در آمستردام است که در سال ۱۹۵۵ بنیان نهاده شده و بیشتر به خاطر برگزاری معتبرترین و بزرگ‌ترین مسابقهٔ سالانهٔ عکس خبری در جهان شناخته می‌شود. آرشیو پنجاه و هشت دورهٔ گذشتهٔ این مسابقهٔ بین‌المللی فتوژورنالیستی را می‌توانید اینجا ببینید.
 
  شایان ذکر است سال گذشته در بخش مجموعه عکس با موضوع «اخبار لحظه‌ای» یا Spot News آرش خاموشی، عکاس خبرگزاری ایسنا، با مجموعه عکسی به نام «عمل بخشش» موفق به کسب جایزهٔ سوم و مجموعه عکس «مادران انتظار» از فاطمه بهبودی هم موفق به کسب عنوان شایستهٔ تقدیر هیات داوران در بخش مجموعه عکس «موضوعات معاصر» شده بود.