فیلم «اسکندر کبیر» به عنوان چهارمین فیلم ازبخش «مروری بر سینمای تئوانگلوپولوس»، روز یکشنبه ۵ شهریورماه ۹۶ ساعت ۱۵:۳۰ در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درمی‌آید.

   این فیلم محصول سال ۱۹۸۰ ( یونان – ایتالیا) به مدت ۲۰۰ دقیقه به زبان اصلی و با زیر نویس فارسی در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران نمایش داده خواهد شد.

   «اسکندر کبیر» بعد از یک مقدمه‌ی تئاتری با جشن سال نو و آغاز قرن بیستم و پایان قرن نوزدهم آغاز می‌شود؛ جشنی با حضور دولتمردان یونانی و اروپایی‌های ساکن این کشور و یک گروه از نجیب‌زادگان مرد و زن انگلیسی. قرنی به پایان رسیده و قرن جدیدی آغاز شده که شروع تاریخ معاصر یونان است.

   تاریخی که منبع الهام، موضوع نگرانی‌ها و محل کاوش عمده فیلم‌های آنگلوپولوس است. آنگلوپولوس فرزند خلف تراژدی‌نویسان یونانی است و تاریخ معاصر یونان هم بستری مناسب برای نگاه تراژیک؛ تاریخی که بهترین فرزندان یونان در انتهای تلاش‌شان بدترین سرنوشت‌ها را داشته‌اند.

   در همان شب سال نو نجیب‌زادگان انگلیسی به عنوان توریست به دیدن معبد پوزیدون می‌روند و در میزانسنی افقی یکی از آن‌ها پشت به دوربین و رو به خورشید در حال طلوع، خطابه‌ای به زبان یونانی باستان می‌خواند اما همگی وحشت‌زده عقب عقب می‌روند و کم‌کم از کادر خارج می‌شوند.

   یادآوری می شود علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از برنامه نمایش فیلم به موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه و یا جهت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۸۸۹۵۱۹۶۵ تماس حاصل کنند.