تازه‌ترین کتاب مهدی مقیم‌نژاد، کتاب دو جلدی با عنوان «در ستایش امر واقعی» است که توسط انتشارات کتاب پرگار  منتشر شده است.

    «در ستایش امر واقعی» شامل گزیده متن‌هایی درباره هنر و عکاسی است که از مهدی مقیم نژاد در فاصله سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳، در قالب تألیف یا ترجمه، به چاپ رسیده است. این کتاب با رویکردی تحلیلی به موضوعاتی متنوع در هنرهای تجسمی، از طراحی و نقاشی گرفته تا هنرهای چندرسانه‌ای، پرفورمنس و لایت آرت، می‌پردازد هرچند که محوری‌ترین بحث‌هایش پیرامون عکاسی است.

   کتاب، از نظر قالب‌های نوشتاری به دو جلد تقسیم می‌شود. جلد اول، به مقالاتی نظری اختصاص دارد که عمدتاً قالب پژوهشی دارند و جلد دوم به شکل مصداقی درباره‌ی هنرمندان و آثار هنری معین است و در این زمینه از قالب‌هایی چون مطالب مروری، مقدمه کتاب، گفت‌وگو و مطالب آزاد بهره گرفته شده است.

   اگر نخستین و واپسین مطلب این کتاب را درباره‌ی موضوع مشترک «طراحی» در نظر گیریم، روند نوشتاری متون آشکار می‌شود. حرکتی از مقالات نظری مفصل به سمت گفتارهایی کوتاه و شخصی.

   مهدی مقیم‌نژاد دارای مدرک دکتری پژوهش هنر و عضو هیئت علمی دانشگاه هنر تهران، عکاس و پژوهشگر شناخته شده‌ی ایرانی و صاحب تألیفات متعدد به زبان‌های فارسی و انگلیسی در حوزه‌ی تئوری هنر و عکاسی است. «عکاسی فاین آرت» عنوان کلاس دکتر مهدی مقیم‌نژاد در «آموزشگاه عکاسی حرفه‌ای» است که دوره‌ی جدید آن از اوایل تیرماه برگزار خواهد شد.

   جلد نخست کتاب «در ستایش امر واقعی» شامل ۳۵۴ صفحه  و جلد دوم ۲۳۱ صفحه‌ی مصور است که بر روی کاغذ بالک در تیراژ  ۱۰۰۰ نسخه به قیمت ۹۵۰٫۰۰۰ ریال روانه بازار شده است.

   علاقه‌مندان می‌توانند کتاب دو جلدی «در ستایش امر واقعی» را با تخفیف ویژه‌ی ۷۷۰٫۰۰۰ ریال در «فروشگاه آنلاین کتاب عکاسی» به صورت اینترنتی خریداری کنند و در سراسر ایران تحویل بگیرند.