فیلم مستند «شرح یک عکس» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی ساتیار امامی و «میرزا جواد» به کارگردانی سعید فرجی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر در گروه سینمایی «هنر و تجربه» در حال اکران است.

گروه سینماهای «هنر و تجربه» محلی است برای نمایش آن دسته از فیلم‌های ارزشمند غیرتجاری که امکان اکران گسترده در سینمای بدنه پیدا نمی‌کنند.

«شرح یک عکس» که اولین فیلم نیمه‌بلند و مستند ساتیار امامی است به ماجرای عکسی می‌پردازد که در روز حمله‌ی گروه داعش به مجلس شورای اسلامی از پسربچه‌ای به نام عماد گرفته شد. این عکس تبدیل به یکی از تصاویر اصلی و مهم منتشر شده‌ی رسانه‌ها از این حادثه شد و کاراکتر اصلی آن عماد، پسربچه‌ای بیماری بود که به همراه مادرش در همان روز برای دیدار با نماینده‌ی شهرشان به مجلس آماده بودند.

ساتیار امامی دارای لیسانس عکاسی از دانشکده‌ی هنر و معماری تهران است و عکاسی را از سال ۱۳۶۹ از انجمن سینمای جوانان ایران- دفتر گرگان آغاز کرد. امامی سال‌هاست که در مطبوعات و رسانه‌های خبری ایران مشغول فعالیت حرفه‌ای عکاسی است و در حال حاضر دبیر گروه عکس روزنامه‌ی همشهری و همچنین مدیر آژانس عکس این مؤسسه بوده است.

«میرزا جواد» عنوان مستند ۲۸ دقیقه‌ای از سعید فرجی است که شهادت اولین عکاس دوره‌ی مشروطه (میرزا جواد عکاس باشی) را در جریان فتح تهران روایت می‌کند. این فیلم هم روایتی از ورود عکاسی به ایران است و هم به بررسی نقش عکاسی در تغییرات اجتماعی و بحران‎هایی چون انقلاب مشروطه می‌پردازد.

سعید فرجی فعالیت خود را با عکاسی مطبوعات آغاز کرد و پس از آن به عنوان عکاس آزاد مشغول به کار شد و در کشورهای مختلفی به ثبت زندگی مسلمانان پرداخت. مستند «عکاسی زیر آتش» که به مقاومت و آزادسازی خرمشهر به روایت عکاسان جنگ می‌پردازد و «جهان اکثریت» که روایت زندگی شهید العلم عکاس بنگلادشی است، از دیگر فیلم‌های مستند ساخته شده توسط فرجی است.

مستند «شرح یک عکس» و «میرزا جواد» از مردادماه در برنامه‌ی اکران «هنر و تجربه» قرار گرفته و هر دو فیلم در یک سانس به نمایش در می‎آیند.

موزه‌ی سینما و خانه‌ی هنرمندان در تهران، تماشاخانه پارس در کرمان، پردیس سینمایی هویزه در مشهد، مجتمع سینمایی هنر و تجربه در بابل و پردیس سینمایی گلستان در شیراز سینماهایی هستند که طبق این جدول در اکران شهریور خود نمایش این دو مستند را در برنامه دارند.