تصویر ۱. لورنزو ویتوری. از مجموعه‌ی «رهروان»، ۲۰۱۹

جدیدترین نمایش آثار عکاس معاصر ایتالیایی لورنزو ویتوری (Lorenzo Vitturi) (متولد ۱۹۸۰) زیر عنوان «ماده ناخالص» (Materia Impura) از ۱۸ اکتبر ۲۰۱۹ (۲۶ مهر ۱۳۹۸) در مرکز Foam در آمستردام هلند برگزار می‌شود.

لورنزو ویتوری در آثارش دگرگونی‌های رخ‌داده در پس شهرهای غرب، پروسه‌ی تلفیق فرهنگی و پیچیدگی‌هایش، و جابه‌جایی مردم و کالاها در دنیای گلوبالیزه‌شده را می‌کاود. او با تلفیق واقعیت و خیال، عکاسی ترکیبی، حجم، نقاشی و اجرا، چیدمان‌هایی موقت با الهام از محیط‌های جغرافیایی خاص در استودیواش می‌سازد.
پروژه‌های او بر مبنای رنگ‌ها، فرم‌ها و مردمان شهرهایی چون لاگوس، لندن، ونیز و پرو شکل می‌گیرند. ویتوری از طریق تندیس‌ها و عکس‌هایش سیر زمان در دنیای گلوبالیزه‌شده را کاویده و تغییرات ناگهانی‌اش را به تصویر کشیده است.

تصویر ۲. لورنزو ویتوری. از مجموعه‌ی «رهروان»، ۲۰۱۹

نمایشگاه «ماده‌ی ناخالص» چکیده‌ای است از ده سال پژوهش این هنرمند و تلفیقی از پروژه‌های پیشین او: Dalston Anatomy، Droste Effect، Debris and Other Problems و Money Must Be Made. در این نمایشگاه همچنین کار جدید ویتوری با عنوان «رهروان» (Caminantes) به نمایش در می‌آید.

ویتوری در این پروژه با الهام از تاریخ خانوادگی‌اش، تلفیق فرهنگ‌های متفاوت را می‌کاود. در دهه‌ی ۱۹۶۰، پدر او، که اصالتاً اهل ونیز است، اقیانوس اطلس را پیمود تا یک کارخانه در پرو در آمریکای جنوبی باز کند. او در آنجا با مادر لرنزو آشنا شد. ویتوری طی مجموعه‌سفر‌هایش میان پرو و ایتالیا، متریال منتخبی که در این نقاط پیدا کرده را با یکدیگر تلفیق کرد و این گونه داستان‌هایی از فرهنگ‌های محلی و فیگورهایی آیینی شکل داده که یادآور سفر و هجرت هستند.

دوربین ویتوری تندیس‌های موقتی و مداخلات او در منظره را مستند کرده است. متریال ترکیب‌شده‌ی ویتوری از کاربرد اصلی‌شان به‌عنوان نشانه‌های فرهنگی فراتر رفته و امکان کاوش در پویایی حاصل از تلاقی فرهنگ‌ها را مهیا کرده‌اند. بیننده با دیدن آنها در می‌یابد که هیچ عنصری نمی‌تواند شکلی خالص داشته باشد.

عکس‌های ویتوری دژآوایی از بافت و رنگ هستند و بازتابی از سرشت ناپایدار تغییرات سریع در جهان گلوبالیزه‌شده، جهانی که فرهنگ‌ها را در هم می‌آمیزد.

تصویر ۳. لورنزو ویتوری. از مجموعه‌ی «دالستن آناتومی»، ۲۰۱۳

ویتوری نخستین نمایشگاهش را در سال ۲۰۱۳ در Foam برگزار کرد و تا کنون نمایشگاه‌هایی انفرادی متعددی از جمله در انگلستان، کانادا و لوگزامبورگ داشته است. او همچنین برنده‌ی جوایز متعددی بوده از جمله جایزه‌ی ممتاز عکاسی در فستیوال بین‌المللی یِر (Hyeres International Festival) (2014).

نمایشگاه «ماده ناخالص» لرنزو ویتوری تا ۱۹ ژانویه ۲۰۲۰ (۲۹ دی ۱۳۹۸) در مرکز Foam ادامه خواهد داشت.

Source :