گالری رُبرت مُرات در برلین از ۲۶ اکتبر (۴ آبان) میزبان نمایشگاه عکس‌های لیا دارْیِس (Lia Darjes) زیر عنوان Tempora Morte است.

دارْیِس این مجموعه را در سال ۲۰۱۶ در کلینینگراد روسیه تهیه کرده است. او کاسبی‌های کنار جاده‌ای و فروشنده‌های مسنی را مستند کرده است که متواضعانه محصولات خود یا میوه‌های جنگل را می‌فروختند تا کمک‌خرجی برای مقرری ناچیزشان باشد. «در پاییز، ممکن بود سه سیب، مقداری کشمش و دو حبه سیر پیدا کنید. در مواقعی از سال شاید دو شیشه مربای توت فرنگی، دو گل کلم یا ماهی خشک‌کرده می‌دیدید.»

از لحاظ نظری، عکس‌های این مجموعه را می‌توان مستند محسوب کرد. همچنین می‌توان آنها را گزارشی در مورد موضوعاتی مثل فقر کهنسالی یا اقتصادهای خرد در نظر گرفت. اما بیشتر به نظر می‌رسد که آنها مطالعات اشیاء بی‌جان (still life) هستند. سوژه‌ها به‌واسطه‌ی نور فلاش برجسته و از زمینه‌شان جدا شده‌اند. کارهای دارْیِس همچنین یادآور آثار اساتید پیش‌از قرن هجدهم نقاشی هلند است. «خیلی وقت بود که دنبال فرصتی می‌گشتم برای شروع یک پروژه‌ی اشیاء بی‌جان معاصر. اما نمی‌خواستم این کار را در استودیو انجام دهم. آنها را در دنیای واقعی یافتم و از واقعیت بیرون کشیدم‌شان.»

لیا دارْیِس متولد ۱۹۸۴ در برلین است و در هامبورک بزرگ شده. او زیر نظر پروفسور اوته مالر تحصیل کرده و از سال ۲۰۱۸ در Ostkreuzschule برلین تدریس می‌کند. کتاب این پروژه‌ی او زیر عنوان «Tempora Morte» با متنی از آندرِئی زاوادْسکی منتشر شده است.

نمایش آثار لیا داریس در گالری رُبرت مُرات برلین تا ۲۱ دسامبر ۲۰۱۹ (۳۰ آذر ۱۳۹۸) ادامه خواهد داشت.

نقشه‌ی گالری

وبسایت لیا داریِس: liadarjes.com