پنجمین سالانه هنر شهری تهران «بهارستان» فرصتی است برای خلق آثار متنوع شهری و برپایی جشنواره‌ی هنری که لباس زیبا، رنگین و خلاق بر اندام پایتخت بنشانیم. از هنرمندان محترم دعوت می‌شود با ارائه‌ی طرح و پیشنهادهای خود در این رویداد هنری شرکت نموده و سهمی در اهداء زیبایی به شهروندان و مسافران نوروزی ایفا کنند.

رویکرد محوری

 • توجه به ارزش‌های ملی، روایت‌های تاریخی، الگوهای طبیعت، نماد و نشانه‌های هنر و فرهنگ ایران زمین

هدف

 • برپایی جشن نوروزی هنرهای زیبا، برای خوش‌آمدگویی بهار به شهروندان تهرانی و مهمانان پایتخت
 • بهره‌گیری از فرهنگ، هنر و آئین‌های ایرانی-اسلامی در تناسب با فضاهای شهری
 • بسترسازی برای حضور فعال و با نشاط هنرمندان و تعامل آنها با مردم

بخش‌های بهارستان ۹۹

 1. عناصر حجمی محیطی و آذین‌بندی خلاق (طراحی و چیدمان تأثیرگذار بر فضای شهری)
  آرایش درختان مختلف شهر همانند یک اثر هنری زیبا
  آرایش فضای شهری (طراحی یک فضای آراسته و کامل، همانند یک جایگاه پذیرایی و بانشاط)
  احجام موقت (طراحی مجموعه‌عناصر و پیکره‌های معنادار و روایت‌گونه برای نصب در فضاهای خاص)
  تزئین میدان (هنرمندان می‌توانند برای ۲۲ میدان مهم، به‌عنوان یک نقطه‌عطف شهری ایده‌پردازی کنند)
 2. دیوارهای کوچک شهر من (بازپیرایی و نقاشی دیوارهای خاص در مسیرهای ویژه، و فضاهای محلی در بخش دانشجویی)
 3. تخم‌مرغ‌های نوروزی (طراحی و رنگ‌پردازی احجام تخم‌مرغی با ایده‌های جدید هنری در دو بخش حرفه‌ای و دانشجویی)

شورای انتخاب آثار و داوری بهارستان

عباس افتخاری، مهدی رنگچی، سعید روانبخش، سید محمود شعیبی، حبیب الله صادقی، کامبیز صبری، کیانوش غریب‌پور، محمدرضا فیروزه‌ای، محسن ناصریان، محمدرضا فیروزه‌ای

عناصر حجمی محیطی و آذین‌بندی خلاق و نوگرا

 • ایده‌پردازی و اجرای آثار هنر شهری که یک فضا و میدان یا محیط شهری را تحت تأثیر قرار دهد.
 • استفاده از سواد بصری گرایش‌های مختلف برای خلق آثار بین‌رشته‌ای، با تأکید بر سرمایه‌ی تصویری هنر ایرانی، خط فارسی، عناصر ملی، الگوهای معماری و طراحی شهری، سازه‌های خلاق و گسترده‌ی رنگی، همراه با آمیزه‌ای از تجربه‌ی جهانی در زمینه‌های مختلف هنر شهری.
 • هنرمندان می‌توانند از باورها و نمودهای آئینی و فعالیت‌های مردمی الهام گرفته و با خلاقیت هنری، معنای تازه‌ای بدان ببخشند و الگوی جدیدی از حضور و مشارکت در عرصه‌ی عمومی شهر فراهم گردد. استفاده از امکانات و تجهیزات مختلف مبلمان و عناصر محیطی همراه با رنگ‌های مناسب مورد تأیید است.
 • در هر منطقه یک میدان مهم در نظر گرفته شده است.
 • خیابان، میدان، جداره، دیوارها، پیاده‌راه شهری، کف‌گذرگاه، برخی فضاهای سبز، نقاط ویژه بزرگراه، رمپ و لوپ‌ها، پل عابر پیاده، سطل زباله، کافوهای مخابراتی، پست‌های برق و … محل‌های مورد نظر برای این بخش هستند. لازم است هنرمند اثر جانمایی‌شده و موقعیت محل پیشنهادی را همراه با طرح خود ارائه نماید.

فهرست میادین شاخص مناطق ۲۲ گانه تهران

منطقه ۱ (میدان تجریش)، منطقه ۲ (میدان صنعت)، منطقه ۳ (میدان ونک)، منطقه ۴ (میدان رسالت)، منطقه ۵ (فلکه دوم صادقیه)، منطقه ۶ (میدان ولیعصر)، منطقه ۷ (میدان سپاه)، منطقه ۸ (میدان نوبت)، منطقه ۹ (میدان آزادی)، منطقه ۱۰ (میدان جمهوری)، منطقه ۱۱ (میدان راه‌آهن)، منطقه ۱۲ (میدان امام خمینی)، منطقه ۱۳ (فلکه اول نیرو هوایی)، منطقه ۱۴ (میدان آیت‌الله سعیدی)، منطقه ۱۵ (میدان بسیج)، منطقه ۱۶ (میدان بهشت)، منطقه ۱۷ (میدان بهاران)، منطقه ۱۸ (میدان معلم)، منطقه ۱۹ (میدان ماهان)، منطقه ۲۰ (میدان نماز)، منطقه ۲۱ (میدان کمال‌الملک)، منطقه ۲۲ (میدان المپیک)

دیوارهای کوچک شهر من

 • درون محله پر از دیوارهای کوچکی است که بوم‌های طبیعی برای خلق دیوارنگاره‌های صمیمی با مردم و عابران پیاده به شمار می‌روند. بهارستان فرصتی فراهم می‌آورد که با استفاده از ظرفیت و توانمندی هنرمندان ساکن محله و تأکید بر زمینه‌های فرهنگی، دیوارهای کوچک شهر تهران را بر اساس شکل و ماهیت طبیعی، بدون کمترین دستکاری در ساختار موجود، به محل روایت‌های زیبا از زندگی تبدیل و هنر دیوارنگاری را در مویرگ‌های شهر جاری کند. در این بخش، علاوه بر رویکرد گذشته و بهره‌مندی از دیوارهای مختلف با حفظ ساختار، امکان طراحی دیواره با رویکرد حرفه‌ای نقاشی نیز فراهم است.
 • همه‌ی دیوارهایی که به‌طور عرفی مصداق نام «دیوار کوچک» باشند، به‌ویژه دیوارهای بین ۴۰ تا ۷۰ متر مربع، می‌توانند محل اجرای آثار هنرمند باشند. هنرمندان، دیوارهای محله‌های مختلف را انتخاب نمایند که از دیده‌شوندگی و مخاطب‌پذیری بالایی برخوردار باشند. هنرمند باید دیوار مورد نظر خود را شناسایی، عکاسی و پیشنهاد کند و اثر خود را بر آن جانمایی کند و طراحی آثار با کمترین دستکاری و با توجه به ویژگی طبیعی وضع موجود پیش‌بینی گردد.
 • به هر طرح منتخب این بخش مبلغ ۳۰ میلیون ریال ورودیه تعلق گرفته و سایر هزینه‌ها بر اساس نظر شورای هنری و تعرفه‌ی مصوب سازمان محاسبه و پرداخت می‌گردد.

تخم‌مرغ‌های نوروزی

 • حجم‌های دوست‌داشتنی و خاطره‌انگیز که چندبار شهر را به سفره‌های رنگین نوروزی تبدیل کرده‌اند همواره در بهارستان شادی و طراوت به شهر هدیه می‌کنند. هنرمندان علاوه بر بازسازی سنت‌های فرهنگی، از یک حجم معمولی به‌عنوان فرصتی برای خلق آثار درخشان هنری استفاده می‌کنند. تخم‌مرغ‌ها در ارتفاع ۱۵۰ و با قطر ۱۰۰ سانتی‌متر در اختیار هنرمندان قرار می‌گیرند. طرح و ایده‌ها می‌توانند با تکنیک‌ها و رنگ‌های مختلف، همراه با ملحقات حجمی پیشنهاد شود.
 • مبلغ هدیه‌ی ورودیه‌ی تخم‌مرغ‌ها در بخش حرفه‌ای ۲۵ میلیون ریال و در بخش دانشجویی ۱۵ میلیون ریال است. بخش دانشجویی مختص دانشجویان هنری در مقطع تحصیلی دانشگاهی کارشناسی و ارشد است. تعیین محل کارگاه تخم‌مرغ‌ها و پشتیبانی اجرایی بر عهده‌ی سازمان زیباسازی و تهیه‌ی ابزار و مواد بر عهده‌ی هنرمند است.
 • همه‌ی هنرمندان با گرایش‌های مختلف هنرهای تجسمی، نقاشان، مجسمه‌سازان، طراحان گرافیک، هنرمندان تصویرگر، معمار و طراحان صنعتی، هنرمندان فعال در هنرهای محیطی و غیره می‌توانند در بهارستان ۹۹ شرکت کنند.

مقررات عمومی

 1. هنرمند می‌تواند در هر بخش انتخابی با حداکثر ۳ اثر شرکت کند.
 2. در داوری اولیه از هر هنرمند، در هر بخش فقط یک اثر پذیرفته می‌شود.
 3. ارائه‌ی طرح برای هنرمندان در بخش‌های مختلف آزاد است اما هنرمندان می‌توانند در یکی از بخش‌های هنرهای محیطی یا دیوارهای کوچک شهر من اثر خود را اجرا کنند، شرکت در بخش تخم‌مرغ‌های نوروزی برای همه‌ی هنرمندان آزاد است.
 4. در بخش تخم‌مرغ‌های نوروزی هنرمند می‌تواند فقط در یکی از بخش‌های حرفه‌ای یا دانشجویی شرکت کند.
 5. تیم‌های هنری مجازند در فراخوان بهارستان ۹۹ شرکت کنند، به شرط آن که در تمامی مراحل ثبت نام و پس از آن، نماینده معرفی کنند. بدیهی است طرف حقوقی برگزارکننده، در تمامی مراحل اجرایی، اداری، مالی و اهداء جوایز، نماینده‌ی تیم هنری خواهد بود. رعایت حقوق بین اعضاء تیم بر عهده‌ی اعضای آن است و سازمان زیباسازی شهر تهران مسئولیتی در قبال مناسبات ایشان ندارد.
 6. لازم است هنرمندان، تصویرها، طراحی‌ها، مستندات و ملحقات اجرایی خود را با کیفیت خواسته‌شده در هر بخش، با وضوح کامل و بدون ابهام به دبیرخانه ارسال کنند، در غیر این صورت اثر از ورود به داوری اولیه محروم خواهد شد.
 7. جلب رضایت مالکان خصوصی و کسب مجوز از نهادهای فوریت شهر، یکی از مراحل قطعی در اجرای هنرهای شهری است که ممکن است به تغییر محل و مختصات اثر منجر شود. لازم است هنرمندان محترم با آگاهی به این واقعیت در بهارستان شرکت کنند.
 8. آثار در بخش‌های سه‌گانه و با توجه به مختصات هر بخش در شورای هنری و هیأت انتخاب آثار، بررسی و انتخاب می‌شوند.
 9. آثار بخش تخم‌مرغ‌های نوروزی پس از داوری اولیه، در یک مرحله پذیرفته و اعلام نتیجه می‌شوند.
 10. آثار می‌بایست از مرحله‌ی ادیت و مشاوره‌ی شورای هنری عبور کنند و پذیرش در مرحله‌ی اول به‌معنای قطعیت پذیرش اثر در رویداد نیست.
 11. شورای هنری مختار است با همکاری هنرمند و با رعایت آداب و اخلاق حرفه‌ای، در ویرایش طرح، تکنیک، روش اجرا، مواد، ابزار و … ورود کند. شرط پذیرش نهایی طرح، منوط به حصول نتیجه‌ی مطلوب در مرحله‌ی همفکری هنرمند و شورا خواهد بود.
 12. بودجه اجرای آثار (به‌جز تخم‌مرغ‌های نوروزی که قطعی است) بر مبنای تعرفه‌های سازمان زیباسازی شهر تهران و واقعیت‌های اجرایی و بر اساس تشخیص شورای فنی محاسبه خواهد شد.
 13. ضمن به رسمیت شناختن و محترم شمردن پیشنهاد هنرمندان در جانمایی آثار، تعیین محل نهایی اجرا با برگزارکننده است.
 14. آثار منتخب پس از بررسی‌های کارشناسی و توافق نهایی با هنرمند طی عقد قرارداد اجرا می‌شوند.
 15. رعایت مقررات عرفی و حرفه‌ای در رویدادهای سازمان زیباسازی، به‌ویژه عدم تعارض با موازین اخلاقی و قانونی، الزامی است.
 16. رعایت حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان مورد تأکید برگزارکننده است . احراز کپی‌بودن اثر در هر مرحله علاوه بر حذف تمامی آثار شرکت‌کننده از بهارستان ۹۹، مشمول محرومیت‌های دیگر در سایر رویدادها و فراخوان‌های سازمان زیباسازی خواهد بود.
 17. سازمان زیباسازی شهر تهران، حق استفاده و انتشار تصاویر آثار در سایت، گروه‌های خبری و مجازی، کاتالوگ، کتاب و غیره را دارد.

توصیه و الزام

 1. آثار با توجه به حداکثر دیده‌شوندگی و جلوه‌ی بصری لازم در محیط شهر و با در نظر گرفتن تزاحم عوامل شهری طراحی شوند.
 2. طرح و ایده‌ها بر مبنای استفاده از مواد و مصالح ساده و موجود، ارزان، سبک با قابلیت اجرا و جمع‌آوری آسان طراحی شود.
 3. در طراحی‌ها، انتخاب مواد و مصالح و روش‌های اجرا، به مسائل زیست‌محیطی توجه شود.
 4. عملیات کارگاهی در محل نصب آثار با توجه به مقررات عمومی شهر و با رعایت مسائل زیست‌محیطی همراه باشد.
 5. حضور و مشارکت مستقیم هنرمند در فرایند اجرای اثر در فضای شهری مورد تأکید است.

داوری نهایی و جایزه‌های بهارستان

 • هیأت داوران ۳ اثر در بخش نقاشی دیواری، ۳ اثر در بخش هنرهای محیطی و ۳ اثر در بخش طراحی میدان را با جایگاه برابر به‌عنوان آثار برگزیده‌ی بهارستان ۹۹ معرفی خواهند کرد (بخش تخم‌مرغ‌های نوروزی غیررقابتی است).
 • به هنرمند برگزیده (یا نماینده‌ی تیم هنری) تندیس سالانه، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال اهدا می‌شود.
 • به تمامی هنرمندان راه‌یافته به بخش‌های سه‌گانه‌ی رویداد، گواهی شرکت اعطاء می‌شود.

اطلاع‌رسانی و برنامه‌ها

 • زمان تشکیل جلسات توجیهی با هنرمندان، جلسات شوراهای هنری و فنی و زمان‌بندی‌های مراحل برگزاری، از مرجع‌های اطلاع‌رسانی رسمی (وبسایت رویداد، وبسایت سازمان زیباسازی و رسانه‌های اجتماعی بهارستان) به اطلاع هنرمندان خواهد رسید.

مهلت ثبت نام و تحویل آثار (صرفاً با مراجعه‌ی حضوری)

 • دیوارهای کوچک شهر من: شنبه ۵ و یکشنبه ۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۸
 • عناصر حجمی محیطی و آذین‌بندی خلاق و نوگرا: دوشنبه ۷ و سه‌شنبه ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۸
 • تخم‌مرغ‌های نوروزی: شنبه ۱۲ و یکشنبه ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۸

روش ثبت‌نام و تحویل آثار

 • هنرهای محیطی و آذین‌بندی خلاق و نوگرا
  الف. تکمیل فرم مشخصات هنرمند به‌صورت پرینت در ابعاد A4
  ب. تکمیل فرم توجیه اثر به‌صورت پرینت A4
  ج. تحویل فایل JPEG آثار در قالب CD یا DVD
  (شامل: تصویر طرح پیشنهادی یا مدل ۳D یا تصویر ماکت به‌همراه تصویر جانمایی طرح در محل)
 • دیوارهای کوچک شهر من
  الف. تکمیل فرم مشخصات هنرمند به‌صورت پرینت در ابعاد A4
  ب. لی‌آوت طرح در فرمت مورد نظر دبیرخانه و تحویل فایل JPEG آثار در ابعاد ۵۰×۷۰ سانتی‌متر با وضوح ۳۰۰ dpi در قالب CD یا DVD
 • تخم‌مرغ‌های نوروزی
  الف. تکمیل فرم مشخصات هنرمند به‌صورت پرینت در ابعاد A4
  ب. لی‌آوت طرح در فرمت مورد نظر دبیرخانه و تحویل فایل JPEG آثار در ابعاد A3 با وضوح ۳۰۰ dpi در قالب CD یا DVD
  ج. ارائه‌ی کپی کارت دانشجویی معتبر برای شرکت در بخش دانشجویی

تمامی فرم‌های ارائه‌ی آثار در هر بخش در سایت سازمان زیباسازی به نشانی www.zibasazi.ir قابل دانلود است.

نشانی و تلفن‌های دبیرخانه

تهران، پاسداران، میدان هروی، خیابان شهید وفامنش، خیابان شهید جمالی شرقی، پلاک ۱۲، عمارت عین‌الدوله
تلفن: ۲۲۹۶۹۷۴۲
داخلی‌ها: ۱۱۳ عناصر حجمی محیطی و آذین‌بندی، ۱۱۱ دیوارهای کوچک شهر من، ۱۱۴ تخم‌مرغ‌های نوروزی