کتاب لی فریدلندر با عنوان پنجاه تای اول فریدلندر (Friedlander First Fifty) حاوی گزیده‌ای از عکس‌های پنجاه کتاب اول لی فریدلندر عکاس شناخته‌شده در کنار بزرگترین مجموعه از گفتارهای خود لی فریدلندر درباره‌ی عکس‌هایش، در ۱۷۶ صفحه منتشر شد.

این کتاب ما را با پشت صحنه و بستر معنایی آثار متنوع یکی از شناخته‌شده‌ترین عکاسان جهان آشنا کرده و زندگی جدیدی به آنها می‌بخشد.

فریدلندر طی بیش از هفتاد سال دوران کاری‌اش در عکاسی، از خود مجموعه‌ای بزرگ و بی‌نظیر از عکس‌ها به جا گذاشته است. عکس‌های او جنبه‌های گوناگونی از «منظره‌ی اجتماعی» (عبارتی که خود فریدلندر ابداع کرده است) آمریکا را مستند ساخته‌اند. غالب آثار او به‌شکل کتاب عرضه شده‌اند چرا که به‌گفته‌ی او «کتاب رسانه‌ی من است.»

کتاب پنجاه تای اول فریدلندر نگاهی است درونی‌تر به پنجاه کتاب اول فریدلندر که بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۲۰۱۸ منتشر شده‌اند. این کتاب تقریباً همه‌ی موضوعات—از نوازندگان جز تا کارگران کارخانه و یادواره‌ها و تلویزیون‌ها—و همه‌ی ژانرها—از سلف‌پرتره تا عکاسی خیابانی و بدن‌برهنه و منظره—در کار او را شامل می‌شود.

پنجاه تای اول فریدلندر پر است از حواشی و تفاسیری که خود فریدلندر درباره‌ی کارهایش داشته است. در کنار عکس‌هایی که از هر یک از پنجاه کتاب فریدلندر آورده شده توضیحاتی قرار گرفته است. این توضیحات مشتمل اند بر اطلاعات نشر و مصاحبه‌هایی که با لی فریدلندر و همسرش ماریا از سوی نوه‌شان جانْکارلو و دخترشان انا انجام گرفته است. حاصل کار، نگاهی است بسیار شخصی و رک‌وراست به زندگی و دوران کاری لی فریدلندر تا به امروز.