گالری روشنخانه در کنار برگزاری نمایشگاه‌های عکاسی، بخشی از فعالیت خود را به نمایش و معرفی پروژه‌های باز اختصاص خواهد داد. پروژه‌های باز در واقع نمایش مجموعه عکس‌ها و آثاری است که هنوز در فرآیند تولید و تکمیل قرار دارند و بنا به دلایل متعددی به‌عنوان مجموعه آثاری مستقل هنوز روی دیوار گالری نرفته‌اند.

در نخستین برنامه‌ی «پروژه‌های باز» روز یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ از ساعت ۱۸ مهدی عراقچیان مجموعه عکس‌های خود را با عنوان «تجرد» به نمایش و بحث خواهد گذاشت. این مجموعه که در واقع نوعی مستندنگاری خانه‌های مجردی است، از سال ۱۳۸۳ شروع شده و با عکاسی بیش از ۴۰ خانه هنوز ادامه دارد.

عراقچیان در توضیح این پروژه نوشته است:

تفاوت نوع زندگی در خانه‌های مجردی معمولاً از چیدمان و آرایش این خانه‌ها پیداست (اگرچه بعضی از ساکنان‌شان این ‌را انکار می‌کنند). زندگی مجردی چه از روی میل انتخاب شده باشد و چه گریزی ناگزیر در تنگناهای موقت، تعریفی دیگر است از مفهوم «زندگی» در جامعه‌ای که در مرحله‌ی عبور از سنت درگیر است و هردم به این‌سو و آن‌سو کشیده می‌شود. زندگی نکردن در کنار خانواده یا عدم تشکیل آن در چنین محیطی هم مسأله‌ای فردی و هم اجتماعی است. آنچه که در این عکس‌ها سعی شده نشان داده شود استفاده از نشانه‌های قرارگرفته در فضا جهت رسیدن به بخشی از موقعیت، شرایط و ذهنیات یک نسل است؛ نسلی که در مسیر تغییر و جابه‌جا شدن رویکردها بین دو موقعیت قبلی و بعدی که هنوز کاملاً فرا نرسیده قرار گرفته است.

مهدی عراقچیان دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی‌ارشد عکاسی از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و تا کنون در ۲ نمایشگاه انفرادی و ۱۲ نمایشگاه گروهی مجموعه آثار دیگر خود را به نمایش گذاشته است.

گالری روشنخانه روزهای یکشنبه بعد از اتمام هر نمایشگاه، از ساعت ۱۸ تا ۲۰ میزبان علاقه‌مندان و مخاطبان برنامه‌ی «پروژه‌های باز» خواهد بود.

نشانی: تهران، خیابان انقلاب، جمالزاده جنوبی، خیابان کلهر، بین استاد بهزاد (کاوه) و زارع، پلاک ۶۹، گالری روشنخانه
شماره تماس: ۶۶۹۳۸۴۵۵