نمایشگاهی از عکس‌های جاسم غضبانپور عکاس جنگ با عنوان «جنگ خرمشهر» به‌مناسبت سالروز فتح خرمشهر شنبه سوم خرداد ۱۳۹۹ در نگارخانه هنر معاصر کیش گشایش می‌یابد.

در این نمایشگاه عکس‌های غضبانپور از دوران آزادسازی شهر خرمشهر در سوم خرداد سال ۱۳۶۱ طی عملیات نظامی بیت‌المقدس پس از حدود ۱۹ ماه اشغال این شهر توسط نیروهای عراقی، به نمایش در خواهند آمد.

غضبانپور عکاس اهل خرمشهر، خاطراتش از آزادسازی شهر خود را این گونه تعریف کرده است:

«در طول این مدت من خرمشهری حتی اگر هم عکاس نباشم، بسیاری از عزیزانی که با آنها بزرگ شدم و روزهای زیادی را سپری کردم را از دست دادم. نزدیک به ۵۰ نفر می‌شوند، عزیزانی که فقط در آزاد‌سازی شهید شدند. من با این پیشینه ذهنی قرار است که عکاسی کنم و نقطه نظراتم را به‌عنوان یک هنرمند و عکاس و کسی که باید هم تصاویری بگیرد که در تاریخ ماندگار باشد و هم عمق فاجعه را نشان دهد و هم درد مرا به‌عنوان عکاسی که بهترین عزیزانش را از دست داده است، نشان دهم.»

او درباره‌ی دغدغه‌ی عکاسی‌اش در آن دوران گفته:

«تمام هم و غمم ثبت مظلومیت مردم بود که شهید، جنگ‌زده یا جانبازشدند تا به بهترین وجه ممکن عمق فاجعه را نشان دهم.»

این سالروز همچنین فرصتی است برای توجه به اوضاع فعلی خرمشهر. غضبانپور با گلایه‌مندی درباره‌ی وضعیت حال این شهر توضیح داده:

«بیش‌از ۳۸ سال است که از آزاد‌سازی خرمشهر می‌گذرد. خرمشهر که آزاد شد مردم در تهران و کل کشور جشن گرفتند اما هنوز خرمشهر خرابه شهری است که مردمش آب شرب ندارند. هنوز مردم بیکارند. خرمشهر مرکز مواد مخدر است. هنوز با اولین باران و جزر و مد فاضلاب سنگین در شهر بالا می‌زند و در خیابان‌ها می‌ماند و خشک می‌شود و به خورد مردم می‌رود. مردم از بازار صفا خرید می‌کنند، در حالی که فاضلاب شهر وسط بازار زده بالا. این حق این شهر نیست. این دردناک‌تر از شهادت است. شهدا نمی‌خواستند این روزها را ببینند.»

جاسم غضبانپور (متولد ۱۳۴۲، خرمشهر) از سال ۱۳۵۵ کار خود را با عکاسی مستند اجتماعی آغاز و از همان ابتدا تلاش در ثبت اوضاع و احوال مردم زادگاهش کرد. او فعالیت خود را با عکاسی از وقایع انقلاب اسلامی ادامه داد و بعدها با شروع حمله عراق به ایران عکاسی از جنگ را آغاز کرد و تا پایان جنگ به‌عنوان عکاس در جبهه‌ها فعالانه حاضر بود.

او در سال ۱۳۶۶ در مقطع کارشناسی رشته‌ی عکاسی از دانشگاه هنر تهران فارغ‌التحصیل شد. عکاسی او از خرمشهر بعد از بازپس‌گیری آن از نیروهای بعثی عراقی و عکاسی از تهران و وقایع مربوط به دوران موشک‌باران در سال ۱۳۶۷ را می‌توان از فعالیت‌های شاخص او در دهه‌ی ۱۳۶۰ تلقی کرد.

غضبانپور پس از اتمام جنگ به عکاسی از وجوه فرهنگی و هنری ایران در ابعاد مختلف پرداخت و تا امروز علاوه بر چاپ چندین جلد کتاب در حوزه‌ی جنگ، نزدیک به ۴۰ جلد کتاب در زمینه‌ی ایران‌شناسی منتشر کرده است. او همچنین در زمینه‌های عکاسی معماری و هوایی کار کرده و در نمایشگاه‌های متعددی در داخل و خارج از کشور شرکت داشته است.

نمایشگاه عکس‌های خرمشهر جاسم غضبانپور از ساعت ۲۲ روز شنبه سوم خرداد ۱۳۹۹ در نگارخانه هنر معاصر کیش افتتاح می‌شود.

در این مراسم همچنین از کتاب مجموعه‌عکس‌های ژورف پلروس (Josef Polleross) با عنوان نگاهی به ایران در ماه مبارک رمضان با حضور سفیر اتریش دکتر اشتفان شولتز رونمایی خواهد شد.

نشانی گالری: جزیره کیش، خیابان هنر، جنب میکامال، نگارخانه هنر معاصر کیش


همچنین، گفت‌وگو با جاسم غضبانپور پیرامون نمایشگاه «آتش سرد» را بخوانید.

نقل‌قول‌ها از: ایران آنلاین