فیلم آموزشی فتومونتاژ به کارگردانی صمد قربان زاده و تهیه کنندگی انجمن سینمای جوانان ایران-دفتر ارومیه منتشر شد. مراسم رونمایی این فیلم در روز دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ در مجتمع فرهنگی ارومیه با حضور مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی برگزار خواهد شد.

این فیلم شامل چهار ساعت آموزش است که در سه ویدیو سعی دارد به موضوعاتی همچون اولین عکس‌های ثبت‌شده، فتومونتاژ و تاریخچه آن در جهان، فتوکلاژ و فتومونتاژ، تحلیل بصری در آثار فتومونتاژ، نقش گریم در عکاسی فتومونتاژ، طراحی لباس، نورپردازی، زبان بدن در عکاسی، تاریخ فتومونتاژ در دوران قاجار، تاریخ فتومونتاژ معاصر ایران، میزانسن در عکاسی و سینما، تأثیر تصویر سال بر رشد عکاسی فتومونتاژ، میزانسن در تئاتر و عکاسی، ایده‌یابی و گسترش آن، چهارچوب مناسب برای ارائه اثر، نشانه شناسی، مدیریت رنگ در عکاسی و چاپ عکس و تکنیک‌های فتوشاپ بپردازد.

همچنین در این فیلم آموزشی از کارشناسانی همچون سیف اله صمدیان، ساعد نیک‌ذات، باقر پیران، مهدی رضوی، محمد کاظمی، محمد مستوفی، آیتای شکیبافر، کاترین نظری، نسرین امیری، صمد قربان زاده، مرضیه جولهرزاده، لادن میرصادقی، شهرام ولی‌پور، احمد ظفرنمون و اعظم صادقی در بخش‌های مختلف استفاده شده است.

قرار است این فیلم در قالب سی‌دی در اختیار دفاتر انجمن‌های سینمای جوان در سراسر کشور برای علاقه‌مندان قرار بگیرد.

مجری طرح: احسان مهدیان
مشاور فنی: محمد مستوفی
بازیگران: احمد ظفر نمون، زهرا نقی‌زاده، نازنین بخشایشی
مدیر تولید: وحید معصومی
تدوین: پویا شکیبی
گریم: شهرام ولی پور
تصویر بردار: محمد مستوفی، وحید معصومی (تصاویر هوایی)
گروه صحنه: محسن خورشیدی، نگار دهقانی
برنامه‌ریز: مهدیه بخشایشی
دوخت لباس: اعظم صادقی
صدابردار: محمد دهقانی
اتانولاژ: محمد مستوفی
جلوه‌های بصری و تیتراژ: احمد ظفر نمون
با تشکر ویژه از: احسان مهدیان، سیوا شهباز، مهدی معارفی، عارف حسن‌زاده، نسیم فروغ
با همکاری مؤسسه فیلم آرتان