به گزارش ستاد خبری دومین جشنواره ملی عکس آیات، محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و دبیر دومین جشنواره ملی عکس و عکس‌نوشت آیات در مورد تنوع محورهای این مسابقه گفت: محورهای جشنواره معنویت و عرفان عملى با فرهنگ قرآن و عترت برای زندگی بهتر، ایثار اجتماعی، روزنه عشق به همنوع، زندگی سالم با توجه به آیات قرآن در تکریم خانواده، مراسم و اعیاد مذهبی، فضاهای اسلامی (مساجد، امامزاده ها، تکایا) مرتبط با آیین‌ها و مناسبت‌های مذهبی است که برخی از آنها بر جنبه مفاهیم باطنی و عمیق قرآنی توجه دارند و برخی دیگر بر مظاهر عملی آموزه‌های قرآنی و یا فضاهای اسلامی تأکید دارند.

وی تأکید کرد: نگاه محورهای این جشنواره به طور کلی به دو بعد ظاهری و باطنی مفاهیم قرآنی بوده است که دو دلیل داشته است؛ اول اینکه هم فردی که با مفاهیم قرآنی آشنا است و می‌تواند وارد بحث‌های عمیق قرآنی شود، می‌تواند تولید اثر کند و هم کسی که خیلی با مفاهیم عمیق قرآن مأنوس نیست اما با مصادیق و مفاهیم ظاهری قرآنی آشنا است، بتواند وارد بخش‌های مختلف شود.

علیزاده تصریح کرد: در واقع اگرچه برای تولید آثار فاخر، هنرمندان نیاز به مطالعه در قرآن دارند اما تنوع موضوعی محورها، این بستر را فراهم کرده است که اگر مطالعه عمیقی هم نداشته باشند باز هم می‌توانند در موضوعات مختلفش شرکت کنند. بنابراین محورهای مختلف و متنوع این کمک را می‌کند که افراد مختلف با دیدگاه‌های متفاوت و شناختی متفاوت از قرآن کریم بتوانند در این رویداد هنری فرهنگی شرکت کنند.

وی در مورد شاخص‌های داوری با توجه به تنوع موضوعی این جشنواره گفت: همان‌طور که در محورها و اهداف جشنواره ذکر شده است، درک و شناخت برخی از مفاهیم قرآنی کار دشواری است و نیاز به اشراف کاملی بر قرآن دارد و کسانی که قصد ورود به این بخش دارند نیازمند مطالعه جدی هستند، ولی این‌که آثار چگونه سنجیده می‌شوند، باید دبیر تخصصی و داوران پاسخ بدهند، اما می‌پذیرم که ارزیابی آثار و تطبیق آنها با مفاهیم قرآنی و انتخاب بهترین کارها از میان آثار دریافتی کار بسیار دشواری است. در دوره اول این جشنواره هم تجربه کردیم که در برخی موارد، حتما باید آیه یا مفهوم قرآنی مدنظر هنرمند همراه با عکس ذکر شود و توضیح داده می‌شد تا مخاطب متوجه ارتباط آن عکس با آن مفهوم شود. 

دبیر دومین جشنواره عکس آیات در مورد نحوه داوری نیز توضیح داد: داوری به خودی خود کار دشواری است و در این مبحث به‌خصوص شاید دشوارتر هم باشد که با تدابیر دبیر تخصصی حتماً به نتایج خوبی دست خواهیم یافت. به نظر من داوران در حیطه‌ی کاری خودشان و جشنواره باید زیر نظر دبیر تخصصی به طور مستقل عمل کنند. قطعاً برای هماهنگی و شنیدن نقطه نظرات یکدیگر جلساتی را خواهیم داشت اما قطعاً نظرات داوران، محترم خواهد بود.

وی در مورد این‌که چرا در فراخوان تنها رویکرد مستند مدنظر قرار گرفته و به جذب آثار هنری و مفهومی فرصتی داده نشده است، اظهار کرد: فضای فراخوان و بخش‌های مختلف ملی و استانی به نوعی دیده شده است که همه هنرمندان با هر سطح و نگاهی بتوانند شرکت کنند. در بخش ملی سه بخش عکس، عکس‌نوشت و ویژه را داریم که در بخش ویژه با توجه به پدید آمدن و فراگیر شدن بیماری کرونا و نمود پیدا کردن مبحث ایثار اجتماعی در شرایط موجود، موضوع «عشق به هم‌نوع» را مطرح کرده‌ایم.

علیزاده تصریح کرد: در واقع دوستان با تعبیه دو بخش ویژه و عکس‌نوشت تلاش کرده‌اند که فضا برای تولید آثار مفهومی هم باز شود و اگرچه آثار مستندی برای این جشنواره تولید و ارسال خواهد شد اما به کمک نمادها و نشانه‌ها و یا دلنوشته‌ای واجد ویژگی‌های اثری مفهومی هم باشد. به هرحال، در این بخش‌ها هنرمند می‌تواند با یک نگاه ویژه و هدفمند کار را  دنبال کند و آثاری را ارائه دهد. در عین حال که در بخش ملی هنرمندان می‌توانند آثار مستندی را در همه‌ی محورها تولید کنند اما در این دو بخش، نگاه هنری‌تری می‌تواند حاکم باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در مورد این‌که آیا برنامه‌ای مد نظر دارند تا آثار منتخب این جشنواره در عرصه جهانی عرضه شده و در دسترس مخاطب گسترده‌تری قرار بگیرد گفت: هنر به ویژه هنری همچون عکاسی زبان مشترک همه دنیا است و آثارهای تولیدشده بر مبنای برداشت‌هایی که از مفاهیم و یا ظواهری قرآنی می‌تواند یک مفهوم مشترک باشد و مخاطب جهانی را در بر بگیرد. امسال با توجه به اینکه برگزاری نمایشگاه ما به‌صورت مجازی است، قاعدتاً این امکان می‌تواند به شکل‌گیری مخاطب جهانی این رویداد کمک کند و علاقمندان می‌توانند از این ظرفیت و تولید محتوای شکل گرفته در اقصا نقاط جهان استفاده کنند.

وی افزود: به نظر من دست کم در شرایط موجود چنین اتفاقی محقق خواهد شد البته اگرچه عکس و مفاهیم قرآنی پتانسیل درک جهانی دارند اما ممکن است که برخی از این عکس‌ها نیازمند درج آیه و یا توضیحاتی برای برداشت دقیق‌تر مخاطب جهانی باشند.

علیزاده در پایان در مورد احتمال بین‌المللی شدن این جشنواره در دوره‌های بعدی گفت: اعتقاد داریم که قرآن و مفاهیم قرآنی پتانسیل بین‌المللی شدن دارند و نه تنها در بین مسلمانان بلکه مخاطب غیر مسلمان را هم می‌تواند در بر بگیرد اما در مورد بین‌المللی شدن آن معاونت قرآن و عترت وزارت‌خانه می‌توانند تصمیم بگیرند. البته به هنگام برگزاری دوره اول این مسابقه در استان کرمان، خیلی تصویر دقیق و روشنی از آنچه که رخ خواهد داد نداشتیم و نمی‌دانستیم که از این تولیدات و آثار چگونه می‌توانیم بهره ببریم و چقدر می‌تواند این رویداد در جامعه مؤثر باشد، اما هر چه جلوتر رفتیم اتفاقات خوبی رخ داد.

آثار برگزیده را در قالب یک نمایشگاه در شهرهای مختلف استان به نمایش گذاشتیم و در استان موجی ایجاد کرد که همان زمان هم مورد توجه دکتر فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارتخانه قرار گرفت و گفتند که این جشنواره را در این استان تثبیت خواهیم کرد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد یعنی دبیرخانه در این استان تثبیت شود ما می‌توانیم امیدوار باشیم که با توجه به ظرفیت قرآن و امکانات فضای مجازی به سمت بین‌المللی برگزار کردن این جشنواره گام برداریم.

دومین جشنواره ملی عکس و عکس‌نوشت آیات با عنوان «قرآن، معنای زندگی» بهمن ماه ۹۹ به دبیری محمدرضا علیزاده احمدآبادی و دبیری هنری مسعود زنده‌روح کرمانی برگزار می‌شود.