ماهور زهرایی. از مجموعه «مشق اول: زوال»

نمایشگاه آنلاینی از عکس‌های ماهور زهرایی با عنوان «مشق اول: زوال» از اسفند ماه ۱۳۹۹ در وبسایت گالری راه ابریشم پذیرای علاقه‌مندان است.

زهرایی در معرفی این مجموعه، که با دوربین قطع متوسط و به‌شیوه‌ی آنالوگ تهیه شده، آورده است:

«این مجموعه ارادتی است به رابرت ادمز. مجموعه‌ی پیش رو مشقی بر اساس مجموعه شب‌های تابستانی، پیاده‌رویِ رابرت ادمز است. مجموعه‌ی شب‌های تابستانی، پیاده روی است که ادمز آن را در حومه‌ی کلرادو و از مجموعه‌ی مسکونیِ تازه‌تأسیسی گرفته که قرار بود بهشتِ جدیدی را برای ساکنانش فراهم کند،‌ که نکرد و (پیرو ایده‌ی همیشگیِ ادمز یعنی عکاسی از طبیعت دگرگون‌شده توسط انسان) در نهایت باعث زوالِ طبیعت شد به جای این‌که بهشتی برای ساکنان آن باشد. این همان موضوعِ همیشگیِ کارهای من است، تأثیر انسان بر پیرامونش و زوالی که بر خود و طبیعت تحمیل کرده و مجسمه‌ای با مختصات تاریخیِ مشخص، ونوسِ دست‌بریده‌ی یونانی. این مجسمه با نمادهایی که با خود به همراه دارد، همان‌طور که مشخص است، بازیچه‌ی دستِ من شده تا در کنار زوالی که زمان بر او تحمیل کرده نشان‌دهنده‌ی استیصال هم باشد. (این مجسمه را اگر همان الاهه‌ی یونانی در نظر بگیریم و نه یک اثر هنری، مجموعه‌ای از نمادها و یکی از خدایانِ یونان است که در زمان ما جز تزئین کار دیگری از دستش برنمی‌آید چه برسد به این که هنر باشد.) این مجسمه ابزار تأکید من بر زوال و استیصال است و در عین حال این امکان را به من می‌دهد که از سر‌مشق فاصله بگیرم.»

ماهور زهرایی (متولد ۱۳۶۵، تهران) نمایشگاه‌های انفرادی: محسوس، گالری محسن ۱۳۹۳ – معقول، گالری محسن ۱۳۹۳ – درخت گندم، گالری محسن ۱۳۹۲ – ناخودآگاه، گالری محسن ۱۳۹۱ – رودا، گالری راه‌ابریشم ۱۳۹۰ – مشق اول: زوال، گالری پروژه‌های ۰۰۹۸۲۱؛ و نمایشگاه‌های گروهی: تصویر کوچک، آینه بزرگ، گالری آگ ۱۳۹۷ – گالری آرته، ۱۳۹۶ – سوژه، گالری آریا ۱۳۸۴ و رویاهای گریزان، گالری کارنامه ۱۳۸۳ را در کارنامه هنری خود دارد.

برای تماشای این نمایشگاه آنلاین به این نشانی مراجعه فرمایید.