ابراهیم علی‌پور. تمرین ورزشکاران در ساحل خلیج فارس

در ۷۸مین دوره جشنواره بین‌المللی «عکس‌های سال» (Pictures of the Year) عکاسان ایرانی خوش درخشیدند.

مسابقه عکاسی بین‌المللی «عکس‌های سال» از قدیمی‌ترین جشنواره‌های عکاسی در جهان است. این مسابقه در سال ۱۹۴۴ در مدرسه ژورنالیسم میزوری آمریکا راه‌اندازی شده و هر ساله ده‌ها عکاس برتر از نقاط مختلف جهان در حوزه‌های مختلف عکاسی مطبوعاتی و مستند را معرفی می‌کند. در میان برگزیدگان ۷۸مین دوره از این رقابت نام عکاسان ایرانی مریم سعیدپور، جلال شمس‌آذران و ابراهیم علی‌پور دیده می‌شود.

جلال شمس‌آذران با مجموعه‌ی مستند The Agony of Remembering (رنج یادآوری) به‌عنوان برنده جایزه «درک جهان» (World Understanding Award) انتخاب شد. شمس‌آذران در این مجموعه‌ی تأثیرگذار سفر پدر خود از دوران ابتلاء او به آلزایمر تا پایان زندگی‌اش را به تصویر کشیده و میان عذاب یادآوری گذشته‌ای تلخ و از بین رفتن تاریخ شفاهی ایران رابطه برقرار کرده است.

جلال شمس‌آذران عکاس مستند اجتماعی متولد تبریز است که با عکس‌هایش از تغییرات اقلیمی و مسائل اجتماعی شناخته شده است. آثار او در نمایشگاه‌های متعددی در ایران، آمریکا، ترکیه و فرانسه به نمایش درآمده‌اند. او داور جشنواره‌ها و مسابقات عکاسی در ایران بوده و برنده‌ی جوایز متعددی شده است.

جلال شمس آذران. از مجموعه The Agony of Remembering
جلال شمس آذران. از مجموعه The Agony of Remembering

ابراهیم علی‌پور با تک‌عکس خود در بخش‌های «زندگی ورزشی» و «ورزش‌های تفریحی» موفق به کسب مقام برگزیده (Award of Excellence) در این رقابت شد. در عکس علی‌پور مردانی را می‌بینیم که با شمشیر کاتانا و در لباس سامورایی در ساحل خلیج فارس مشغول تمرین هستند. در توضیح این عکس آمده است:

‌«این ورزشکاران حرفه‌ای نیاز دارند که هر روز به تمرین بپردازند. پس از بسته شدن باشگاه‌های ورزشی به‌علت شیوع ویروس کووید۱۹، آنها در ساحل گرد هم آمده‌اند تا در فضای باز به تمرینات خود ادامه دهند.»

ابراهیم علی‌پور (متولد بانه، کردستان) عکاس سفر با تمرکز بر حوزه‌های مستند اجتماعی، جامعه‌شناسی و ادیان است. او به بیش از ۳۸ کشور دنیا سفر کرده و ماحصل این سفرها برگزاری چندین ورکشاپ عکاسی در کشورهای مختلف، از جمله کلاس آنلاین عکاسی سفر در آموزشگاه عکاسی حرفه‌ای، کارگردانی دو فیلم مستند، برگزاری چندین نمایشگاه انفرادی و کسب بیش از ۴۰ مقام ملی و بین‌المللی در عکاسی است.

مریم سعیدپور. از مجموعه «قرنطینه»
مریم سعیدپور. از مجموعه «قرنطینه»

‌همچنین، مریم سعیدپور عکاس ایرانی که با عکس‌های کارگردانی‌شده‌اش شناخته شده است، با اثر خود به‌عنوان فینالیست بخش «بیان شخصی کووید۱۹» این رقابت انتخاب شد.

سعیدپور درباره‌ی این عکس، که بخشی از مجموعه‌ای با عنوان «قرنطینه» است، آورده است:

«از زمان فراگیری ویروس کرونا و قرنطینه شدن شهرها و کشورها، ترس و استرس بر زندگی مردم سایه افکنده و آنها را واداشته که به خانه‌هاشان پناه ببرند. این ترس بیش از آن که به بدن‌ها آسیب برساند روح و احساسات انسانی را نشانه رفته. روابط انسانی محدود به کسانی شده که با آنها زندگی می‌کنیم. تنهایی بخش بزرگی از مفهوم قرنطینه است. اکنون انسان‌ها در موقعیت‌هایی هستند که استرس و تنهایی بر روح‌شان غلبه می‌یابد، کل جهان انسانی خلاصه شده به پنجره‌ها، از پشت این شیشه‌ها جهان بیرون دیده می‌شود.

پروژه‌ی من بخش کوچکی از این جهان را نشان می‌دهد. در اینستاگرام فراخوانی برای عکاسی از افراد در قرنطینه اعلام کردم. ایده این بود که از میان در یا پنجره ببینیم. این بخشی از این پروژه است.»