مرتضی نیک‌نهاد. از مجموعه «ماهی بزرگ»، برنده بخش «کنترل سلامت روان» (مجموعه‌عکس) مسابقه عکاسی ولکام ۲۰۲۱

برگزیدگان جایزه عکاسی ولکام ۲۰۲۱ (Wellcome Photography Prize) با موضوع چالش‌های سلامتی اعلام شدند.

در میان برگزیدگان این جایزه که هدف آن به تصویر کشیدن سه مسأله‌ی مهم جهانی در رابطه با سلامت انسان است—مسأله‌ی سلامت روان، بیماری‌های واگیردار و گرمایش جهانی—نام دو عکاس ایرانی نیز دیده می‌شود. هاشم شاکری و مرتضی نیک‌نهاد با مجموعه‌های خود موفق به کسب مقام برتر در دو بخش این رقابت شدند.

هاشم شاکری با مجموعه‌ی «مرثیه‌ای برای مرگ هامون» برنده بخش «سلامتی در جهان در حال گرم شدن» (مجموعه‌عکس) شد و جایزه هزار پوندی این رقابت را از آن خود کرد. شاکری در این مجموعه زندگی در جوار هامون را به تصویر کشیده است. در معرفی این مجموعه آمده است: «تالاب‌های هامون این روزها اکثراً خشک هستند، اما پس از سیل اخیر اهالی منطقه موفق به صید ماهی شده‌اند. اما طولی نمی‌کشد که خشکی دوباره برگردد. برای قرن‌ها، سیستان و بلوچستان با جنگل‌ها و زمین‌های زراعی پرحاصل منطقه‌ی حاصلخیزی از ایران بوده. اما تغییرات اقلیمی سریع این منطقه را به بیابان تبدیل کرده و به خشکسالی، قحطی، بیکاری و مهاجرت انبوه انجامیده است.» (برای آشنایی بیشتر با این مجموعه، مقاله «هاشم شاکری: مرثیه‌ای برای مرگ هامون» را بخوانید.)

مرتضی نیک‌نهاد. از مجموعه «ماهی بزرگ»، برنده بخش «کنترل سلامت روان» (مجموعه‌عکس) مسابقه عکاسی ولکام 2021
مرتضی نیک‌نهاد. از مجموعه «ماهی بزرگ»، برنده بخش «کنترل سلامت روان» (مجموعه‌عکس) مسابقه عکاسی ولکام ۲۰۲۱

مرتضی نیک‌نهاد با مجموعه‌ی «ماهی بزرگ» برنده بخش «کنترل سلامت روان» (مجموعه‌عکس) و جایزه هزار پوندی این رقابت شد. نیک‌نهاد در معرفی این مجموعه، که آن را بر اساس کابوس‌های مادرش تهیه کرده، آورده است: «مادرم زمانی رازی درباره‌ی هیولایی که در کابوس‌هایش دیده بود با من در میان گذاشت، که این باعث شد همیشه یک ماهی مرده‌ی بزرگ را روی تخت خوابش تصور کنم. در این پروژه، من درباره‌ی مادرم و راز خانوادگی‌مان گفته‌ام. تصمیم سختی بود، اما خوشحالم چرا که با این پروژه به مادرم کمک کردم.» (برای تماشای نمایشگاه مجازی این مجموعه، به اینجا مراجعه کنید.)

جایزه عکاسی ولکام ۲۰۲۱ در سه بخش «کنترل سلامت روان»، «مبارزه با بیماری‌های واگیردار» و «سلامتی در جهان در حال گرم شدن» در قالب تک‌عکس و مجموعه‌عکس‌های سه تا پنج عکسی برگزار شد. دو برنده اصلی (تک‌عکس و مجموعه‌عکس) ۱۰ هزار پوند و برگزیدگان هر یک از این بخش‌ها برنده هزار پوند وجه نقد شدند.

Source :