تصویرسال با مشارکت خانه هنرمندان ایران برگزار می‌‌کند.

… و سرانجام
«تصویر سال ۲۰»
مرور آثار تصویری و فیلم‌های ۲۰ سال گذشته

به احترام و اعتبار عدد « ۲۰ »، امسال در بیستمین دوره تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر درصددیم به‌جای انتشار فراخوان همیشگی سال‌های گذشته، مروری داشته باشیم به آثار عکاسی، پوستر، کاریکاتور و فیلم‌های ارائه شده در بیست دوره نمایشگاه تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر.
مرور ویژه‌ای که بدون شک، هم به‌لحاظ تاریخ هنرهای تصویری در ایران و هم به‌علت جذابیت و امکانات آموزشی نمایشگاهی و نیز کیفیت میزگردهای نقد و بررسی آثار منتخب، قطعا میعادگاه خاص اهالی فرهنگ و هنر خواهد بود.

فراخوان مسابقه‌ و نمایشگاه «عکس‌های موبایلی»

بیستمین دوره‌ی تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر از یکم تا هجدهم اسفندماه ۱۴۰۲ همچون دوره‌های گذشته با در اختیار داشتن تمامی فضاهای نمایشگاهی و نمایش فیلم خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
ویژگی اصلی بیستمین دوره، مرورآثار ارایه‌شده در بیست سال گذشته (منتخبی از آثار چاپی عکاسی، گرافیک و کاریکاتور در گالری‌ها و نیز نمایش فیلم‌های برنده جایزه و منتخبی از فیلم‌های شاخص ارائه شده در دوره‌های پیشین جشنواره فیلم تصویر) است.

آثار جدید نمایشگاهی فقط در بخش ویژه «عکس‌های موبایلی» ارائه خواهد شد.

  • عکس‌های موبایلی با موضوع آزاد شامل آثار تولید شده در دوسال گذشته (فروردین ۱۴۰۱ تا بیستم بهمن ۱۴۰۲) به تعداد حداکثر ۱۰ تک عکس در نظر گرفته شده است و شرط سنی برای شرکت‌کنندگان ندارد.
  • در بخش مسابقه عکس‌های موبایلی به ۲۰ اثر برگزیده، دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا می‌شود و لازم به ذکر است به تمامی هنرمندان راه یافته به بخش نمایشگاهی عکس‌های موبایلی، از سوی جشن تصویرسال گواهینامه «انتخاب اثر و شرکت در نمایشگاه » تعلق می‌گیرد.
  • هزینه ورودیه برای تعداد ۱ تا ۱۰ عکس مبلغ ۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است که لطفا به کارت بانکی به شماره: ۲۴۸۳ ۰۵۲۴ ۰۶۱۱ ۶۲۲۱ بانک پارسیان ( اکرم هاشملو) واریز شود.
  • توجه: عکس‌‌های موبایلی حتما به‌صورت فایل اصلی همراه با مشخصات عکاس (نام و نام خانوادگی (فارسی و انگلیسی)، سال تولد، شهر سکونت و شماره تماس) و تصویر فیش واریزی ورودیه، حداکثر تا ساعت ۲۴ روز ۲۰ بهمن ماه ۱۴۰۲ فقط به آدرس ایمیل: mobilephoto20@tassvir.com ارسال شود.
  • با توجه به فرصت بسیار محدود انتخاب و چاپ آثار برای ارائه در نمایشگاه، مهلت مورد نظر به هیچ وجه قابل تمدید نخواهد بود.

نتایج بازبینی و اسامی هنرمندان راه‌یافته به بخش نمایشگاه عکس‌های موبایلی و بخش مرور بر بیست سال گذشته نمایشگاه تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر که با انتخاب گروه کارشناسی تصویرسال انجام خواهد شد، از طریق زیر اعلام می‌شود:
سایت تصویر سال
کانال رسمی تلگرام تصویر سال
اینستاگرام رسمی تصویر
شماره تماس دبیرخانه تصویر سال: ۰۲۱۸۸۸۴۱۴۶۳

آیین پایانی و اهدای جوایز برندگان بخش ویژه: «عکس‌های موبایلی» بیستمین تصویرسال، روز جمعه هجدهم اسفندماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

برنامه‌های پیش‌بینی شده برای بیستمین تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر

۱- نمایش بیش از ۵۰۰ اثر منتخب عکاسی ( خبری، مستند اجتماعی، هنر و هنرمندان، ورزشی و عکاسی خلاقه)، کاریکاتور( مطبوعاتی، هنری) و پوستر به همراه آثار منتخب پیشگامان عکاسی، گرافیک و کاریکاتور در گالری‌های ممیز، زمستان، پاییز، تابستان، بهار، نامی و میرمیران.

۲- نمایش بیش از ۶۰ فیلم منتخب جشنواره فیلم تصویر از سال ۱۳۸۲ تا کنون شامل ( فیلم‌های برنده جایزه جوانان زیر ۲۵ سال و مجموعه ای از آثار فیلمسازان شاخص بخش آزاد دوره‌های پیشین) در سالن شهناز

۳- برگزاری نشست نقد و بررسی فیلم‌های ارائه شده در جشنواره فیلم تصویر با حضور فیلمسازان مطرح و منتقدان صاحب نام سینما.

۴- برگزاری نشست نقد و بررسی پوسترهای ارائه شده در جشن تصویرسال با حضور هنرمندان شاخص طراحی گرافیک.

۵- برگزاری نشست نقد و بررسی کاریکاتورهای ارائه شده در جشن تصویرسال با حضور هنرمندان شاخص کارتونیست.

۶- برگزاری نشست نقد و بررسی عکس‌های خبری ارائه شده در جشن تصویرسال با حضور عکاسان معتبر مطبوعاتی.

۷- برگزاری نشست نقد و بررسی عکس‌های مستند اجتماعی ارائه شده در جشن تصویرسال با حضور عکاسان شاخص مستند اجتماعی.

۸- برگزاری نشست نقد و بررسی عکس‌های نگاهی دیگر (خلاقه) ارائه شده در جشن تصویرسال با حضور هنرمندان شاخص عکاسی هنری.

۹- برگزاری نشست نقد و بررسی عکس‌های هنر و هنرمندان ارائه شده در جشن تصویرسال با حضور عکاسان معتبر تئاتر و سینما.

۱۰- برگزاری نشست نقد و بررسی عکس‌های ورزشی ارائه شده در جشن تصویرسال با حضور عکاسان معتبر ورزشی.

مراسم پایانی همراه با بزرگداشت و اهدای لوح سپاس به همراهان بیست دوره گذشته جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر همراه با اهدای جوایز بخش عکس‌های موبایلی در روز جمعه ۱۸ اسفندماه سال جاری در سالن شهناز خانه هنرمندان برگزار خواهد شد.

  • از آنجا که در حال بررسی شرایط جذب اسپانسر برای برنامه‌های ویژه بیستمین جشن تصویرسال و جشنواره فیلم تصویر هستیم، اسامی اسپانسرهای فرهنگی و مالی این دوره و جزئیات مربوط به نشست‌های نقد و بررسی متعاقبا اعلام خواهد شد.