برنامه‌های جنبی نهمین جشنوارهٔ عکس خبری دوربین. نت شامل برگزاری تورها و نشست‌های عکاسی اعلام شد.   طبق اعلام دست‌اندرکاران، در این جشنواره کارگاه‌های عکاسی از سه‌شنبه ۱۶ دی‌ماه ۹۳ در نقاط مختلف شهر تهران برگزار می‌شود که در آنها ۲۰ عکاس مدعو از شهرستان‌ها به همراه ۲۰ عکاس از تهران به همراه یک استاد راهنما، با موضوعی مشخص اقدام به عکاسی می‌کنند. بعدازظهر همان روز هر کدام از عکاسان شرکت‌کننده در تور، ۵ فریم عکس از کارهای آن روز را به صورت چاپ شده در کارگاهی به نمایش درمی‌آورند که توسط استاد کارگاه، عکس‌ها نقد و بررسی خواهد شد. شرکت عموم علاقمندان به عکاسی در کارگاه عصر آزاد است. 

 

  این کارگاه‌ها هر روز ۹ صبح در اراضی عباس‌آباد، بازار بزرگ تهران، باغ موزهٔ قصر، دریاچهٔ شهدای فارس، بازار تجریش، حد فاصل میدان تجریش تا میدان ونک، برج میلاد و… برگزار می‌شود و کارگاه‌های ارایهٔ عکس نیز ساعت ۱۷: ۳۰ در باغ موزهٔ قصر تشکیل می‌شود. محمد نوروزی، مرتضی نیکوبذل، رضا موسوی و محمد تاجیک مدیریت کارگاه‌ها را برعهده خواهند داشت.   حضور در تمامی برنامه‌ها برای عموم آزاد و رایگان است ولی برای کارگاه‌های صبح به دلیل محدودیت در تعداد نفرات نیاز به نام‌نویسی قبلی است. علاقمندان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت جشنواره مراجعه کنند. همچنین فهرست برنامه‌های جنبی را می‌توانید اینجا ببینید.   بخش فیلم و مالتی‌مدیای جشنواره هم که به دبیری احمد حجارزاده برگزار شده است، فیلم‌های برگزیده را جمعه ۱۹ دی‌ماه ۹۳ از ساعت ۱۰ تا ۱۵ در سالن همایش‌های باغ موزهٔ قصر اکران خواهد کرد. داوری فیلم‌ها برعهدهٔ کیوان کثیریان، امیر رضا نوری‌پرتو، علی فرهمند و صوفیا نصرالهی بوده است. 

 

  گفتنی‌ست نمایشگاه عکس‌های راه‌یافته به این دوره از ۱۵ تا ۲۰ دی‌ماه ۹۳ هر روز از ساعت ۹ تا ۲۰ در نگارخانهٔ مارکوف باغ موزهٔ قصر برپا خواهد بود. مراسم اختتامیهٔ جشنواره نیز جمعه ۱۹ دی‌ماه ۹۳ ساعت ۱۷ با اهدای جوایز به برترین‌های هر بخش در سالن همایش‌های باغ موزه قصر برگزار می‌شود.    این جشنواره با حمایت و همکاری باغ موزه قصر، مرکز ارتباطات شهرداری تهران، آژانس عکس تهران، برج میلاد، شرکت نورنگار، مرکز تعمیردوربین، شرکت ایده‌آل و «سایت عکاسی» برگزار می‌شود.