دو افتتاحیه و دو نمایشگاه جداگانه برای دومین جشنوارهٔ بین‌المللی عکس خیام در برج میلاد و گالری ایدهٔ پارسی در تهران برپا خواهد شد. 

 

 طبق اعلام دست‌اندکاران، افتتاحیهٔ اول شامل مراسم اهدای جوایز، گشایش نمایشگاه، رونمایی و توزیع کتاب ۱۸ اسفندماه ۹۳ از ساعت ۱۷:۳۰ با مشارکت برج میلاد تهران در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد آغاز خواهد شد. گفتنی‌ست نمایشگاه آثار برتر جشنواره هم در گالری شرقی برج میلاد از ۱۹ تا ۲۵ اسفندماه ۹۳ هر روز از ساعت ۹ تا ۲۱ برای بازدید عموم دایر می‌شود.   افتتاحیه دوم هم با مشارکت گالری «ایدهٔ پارسی» ۱۹ اسفندماه ۹۳ از ساعت ۱۷ در محل این گالری به نشانی تهران، خیابان شریعتی، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، کوچهٔ اله‌وردی آذر، پلاک ۲۸ برپا می‌شود. نمایش و فروش ویژهٔ آثار برگزیده در نگارخانهٔ ایدهٔ پارسی تا ۲۶ اسفندماه ۹۳ هر روز از ساعت ۱۷ تا ۲۱ دایر خواهد بود.   طبق اعلام برگزارکنندگان، با توجه به شرایط ویژهٔ برج میلاد و حضور مهمانان مختلف داخلی و خارجی در این مراسم و همچنین ظرفیت مشخص سالن، حضور در مراسم اهدای جوایز و افتتاحیه با کارت ویژهٔ ورود میسر خواهد بود. از آنجا که اولویت برگزارکننده حضور شرکت‌کنندگان جشنواره و سایر عکاسان و هنرمندان در مراسم است، کارت‌های ورود تا ۱۴ اسفندماه جاری به صورت رایگان بین متقاضیان توزیع می‌شود و پس از آن، باقیماندهٔ کارت‌ها تا تکمیل ظرفیت سالن، در اختیار میهمانان اسپانسرها و سایر حامیان جشنواره قرار خواهد گرفت.   همچنین دریافت هدایای اسپانسرها نیز تنها با ارایهٔ کارت ویژهٔ ورود خواهد بود و با توجه به محدودیت تعداد هدایای اسپانسرها، توزیع هدایا براساس اولویت زمان ورود مهمانان به سالن خواهد بود. علاقمندان به حضور در مراسم می‌توانند از ۱۱ تا ۱۴ اسفندماه ۹۳ از مراکز زیر کارت ورود به مراسم پایانی را دریافت کنند: 

 

۱. دبیرخانه جشنواره: تهران، خیابان مطهری، کوه نور، بن‌بست دوم، پلاک ۷، واحد ۳ – ساعت مراجعه ۹ تا ۱۶ با هماهنگی قبلی- تلفن: ۸۸۷۴۵۴۲۷

۲. گالری ایده پارسی: تهران، شریعتی، کلاهدوز (دولت)، اله‌وردی آذر، پلاک ۲۸ – ساعت ۱۷ تا ۲۱ با هماهنگی قبلی – تلفن: ۲۲۶۱۷۰۹۸

۳. فروشگاه نیکونگرش: میدان هفت تیر، خیابان بهارشیراز، پلاک ۱۹۳

۴. لابراتوار چاپ عکس سهند: میدان پونک، ضلع شمال‌شرقی، جنب پل هوایی، کوچهٔ رمضانی، پلاک ۳۰

۵.گیشهٔ بلیط موزه هنرهای معاصر: خیابان کارگر شمالی‌، جنب پارک لاله

۶. انجمن عکاسان ایران: خیابان طا‌لقانی، خیابان موسوی شمالی (فرصت)، ضلع جنوبی باغ هنر، خانه هنرمندان ایران، دفتر انجمن عکاسان ایران

۷. انتشارات کتاب آبان: انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، خیابان فخررازی، نبش کوچهٔ فاتحی‌داریان

۸. خانهٔ عکاسان: خیابان سمیه، بین حافظ و نجات‌الهی

۹. شهرکتاب مرکزی: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از خیابان استاد مطهری، نبش کوچهٔ کلاته، پلاک ۷۶۵

۱۰.شهرکتاب الف: خیابان مقدس اردبیلی، میدان الف، انتهای خیابان الف، نبش کوچهٔ سوم

۱۱. شهرکتاب تجریش: میدان تجریش، خیابان جعفری، مجتمع تجاری تندیس، طبقهٔ منفی ۲، واحد ۲۷    

۱۲. شهر کتاب ابن‌سینا: شهرک قدس (غرب)، خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا

۱۳. شهرکتاب آرین: میرداماد، بین نفت و شمس تبریزی، مجتمع تجاری آرین

۱۴. کتابفروشی نشر چشمه: خیابان کریم‌خان زند، نبش میرزای شیرازی، شماره ۱۶۱ 

۱۵. لابراتوار چاپ عکس آریا: خیابان مطهری، خیابان مفتح شمالی، چهارراه زهره، پلاک ۲۹۰

۱۶. شهر کتاب نبوت: میدان هفت حوض  گفتنی‌ست با تصمیم دبیرخانهٔ جشنواره، توزیع کتاب برای شرکت‌کنندگان استان تهران صرفا در مراسم اهدای جوایز برج میلاد انجام می‌شود. لذا شرکت‌کنندگانی که نمی‌توانند در این روز برای دریافت کتاب مراجعه کنند ضروری است نماینده‌ای از جانب خود به همراه کارت شناسایی معتبر برای دریافت کتابشان معرفی نمایند. 

 

  بدیهی است شرکت‌کنندگان سایر استان‌ها، که در مراسم برج میلاد حاضر باشند، می‌توانند کتاب خود را در همان محل دریافت کنند. پس از پایان مراسم، همانند دورهٔ قبل جشنواره، کتاب‌های شرکت‌کنندگان سایر استان‌ها به انجمن‌های سینمای جوان مراکز استان‌ها ارسال می‌شود. اطلاعات تکمیلی در این مورد به زودی منتشر خواهد شد.   دومین جشنوارهٔ بین‌المللی عکس خیام با هدف ارتقای سطح عکاسی و گفتگوی بصری میان عکاسان ایران و جهان و نیز به منظور بزرگداشت حکیم عمر خیام، توسط نمایندگی فیاپ در ایران یعنی کلوپ عکس فوکوس – وابسته به موسسهٔ فرهنگی هنری «خانهٔ هنر خیام» – برگزار می‌شود. 

 

  امسال ۲۴ هزار و ۹۵۹ قطعه عکس از ۲۷۸۹ شرکت‌کننده از ۷۵ کشور جهان به دبیرخانه رسید. طبق اعلام دست‌اندرکاران، قرار است آثار برتر جشنواره در ۳۲ شهر ایران و نیز در کشورهای عمان و تاجیکستان به نمایش درآیند. 

 

  مطابق قوانین فیاپ، کتاب و DVD عکس‌های منتخب جشنواره به طور رایگان به تمامی شرکت‌کنندگان داخلی و خارجی (اعم از پذیرفته‌شده یا نشده) اهدا می‌شود. به منظور درج فیلم مراسم پایانی برج میلاد، DVD جشنواره پس از مراسم ۱۸ اسفندماه تولید و توزیع می‌شود.