چندسالی است که در تاریخ ۲۱ مارس، مطابق با اول فروردین ، یک پروژه عکاسی گروهی با شرکت تعداد زیادی از عکاسان و علاقمندان عکاسی در دنیا برگزار می‌شود که  "پروژه  ۲۴ ساعت" نام گرفته است.

  امسال چهارمین سالی است که این پروژه قرار است تا چند روز دیگر در شهرهای مختلف دنیا برگزار گردد. هر سال یک تم کلی  به عنوان موضوع عکاسی، انتخاب می‌شود و  بیشتر عکس‌هایی هدف این پروژه است که قابلیت روایی در آن موضوع را دارا باشند. موضوع امسال Human Condition یا شرایط انسانی است.

  عکاسانی که علاقمند به شرکت در این پروژه باشند، باید در طول ۲۴ ساعت ، از ساعت ۰۰:۰۰ شنبه ۲۱ مارس تا ساعت ۲۳:۵۹، هر ساعت یک عکس از شهر بگیرند و  از  طریق اکانت اینستاگرام خود و با استفاده از Tagهای مخصوص، به اشتراک بگذارند. عکس‌ها حتما باید در طی همین ساعات گرفته شده باشند. یعنی ۲۴ عکس  طی ۲۴ ساعت.

  افراد علاقمند قبل از شرکت در پروژه بایستی ثبت نام نمایند. محدودیتی در ابزار عکاسی نیست و موبایل و دوربین عکاسی، می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

  در سال‌های پیش، از عکس‌های منتخب این پروژه، نمایشگاههایی نیز در دنیا ( از جمله در تهران) برگزار شد. در سال گذشته، ۹۰۰ عکاس از ۳۱۲ شهر در ۷۲ کشور مختلف در این پروژه شرکت کردند. از شهرهای ایران نیز چندین عکاس در این پروژه شرکت کرده بودند.


 هر چند در نظر اول شرکت در این پروژه کار ساده‌ای نیست اما می‌تواند یک چالش خوب برای یک علاقمند عکاسی شهری باشد. عکاسی در ساعات مختلفی از یک شبانه روز از شهر و آدم‌هایش، می‌تواند یک ماراتن سخت اما جذاب باشد. وقتی به عکس‌های سالهای پیش نگاه می‌کنیم،  اتصال زمان و  مکان به عکس‌ها، شاید بیشتر از عکس‌های خیابانی دیگر، به چشم آید: ساعت ۲ نیمه شب در خیابانی از لندن، ساعت ۶ صبح در کوچه‌ای در تهران، ساعت ۱۲ ظهر در  لس‌انجلس و …

  شاید به همین دلیل، عنصر روایت در عکس‌های یک عکاس از یک شهر واضح تر شود و اثر گذر زمان در عکس‌های این پروژه بهتر دیده شود. همزمانی روز پروژه با اول فروردین و روز اول سال نو نیز، خود جنبه جذاب دیگری برای این پروژه  خواهد بود.
 

اطلاعات بیشتر در مورد پروژه ۲۴ ساعت
ثبت نام در پروژه
گالری عکس‌های سالهای پیش
اکانت اینستاگرام پروژه