آیین افتتاحیهٔ نخستین مسابقهٔ سراسری عکس و کارتون «نقد بنا و فضای شهری» به همراه تجلیل از پنج هنرمند دوران دفاع مقدس عصر یکشنبه ۳ خرداد ۹۴ همزمان با روز سالروز آزادی خرمشهر در خانهٔ هنرمندان ایران برگزار شد. 

   به گزارش روابط عمومی ستاد خبری این مسابقه، مراسم افتتاحیه با سخنرانی مجتبی آقایی – دبیر مسابقهٔ «نقد بنا و فضای شهری»، آغاز شد. وی اظهار داشت: این مسابقه در دو رشته عکس و کاریکاتور برگزار می‌شود. چراکه عکس برشی از رویداد تاریخی و بی‌پیرایه از واقعیت است و کاریکاتور بیان واقعیات به زبان طنز است که هر دو نسبت نزدیکی با یکدیگر دارند. وی در ادامه اظهار داشت: «امروز دغدغه‌های هنری در استخدام یک دغدغهٔ عمومی و شهروندی درآمده و متاسفانه حرکت فضای شهری ما به سمت کم‌هویتی و بی‌هویتی است.» 

  آقایی به آثار عکاسی شده از روستا‌های تاریخی که طی ۵ سال گذشته به انجام رسانده اشاره کرد و آن را مصداقی از بی‌هویتی دانست که حتی به سمت روستا‌ها نیز کشیده شده است و تصریح کرد: متاسفانه حتی فضاهای روستایی هم به سمت و سوی این بی‌هویتی در حرکت است و هویت معماری بومی و منطقه‌ای حتی در روستا‌ها نیز معنای خود را از دست داده است و به هر حال باید در این زمینه کاری کرد. 
 
 دبیر مسابقه، به نگرانی دست‌اندکاران کشور به خصوص معماران و شهرسازان برای تغییر چهره شهری اشاره کرد و افزود: یکی از دلایل و انگیره‌های برگزاری چنین مسابقاتی دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی است که در میان مسئولان کشور در شهرداری وجود داشت که این مهم در میان هنرمندان نیز مشترک است و موجب برگزاری چنین مسابقاتی شد تا با نگاه هنری به نقد فضای شهری بپردازیم. 

  وی بخشی از حافظه تاریخی دوران قاجار را مربوط به عکس‌های قدیمی دانست و گفت: عکس‌های به جامانده از زمان قاجار به اسناد تاریخی بی‌بدیلی برای پژوهشگران درآمده‌اند؛ به‌خصوص عکس‌هایی که از زمان قاجار از تهران گرفته شده‌اند. آقایی اظهار امیداواری کرد که با استمرار برنامه‌هایی از این دست بتوان به خواست و دغدغه‌های همه مردم پاسخ مناسب داد و خاطر نشان کرد: امیدوارم با استمرار چنین برنامه‌هایی بتوان کار قابل ارائه‌ای به جامعه عرضه کرد چرا که با ایجاد بانک‌های اسناد و اطلاعات تصویری در کشور می‌توان با حداقل امکانات یک برش تاریخی از چهره معماری و شهرسازی به دست داد تا کار‌شناسان با نگاه هدفمند به این اسناد بتوانند مطالعات عمیق‌تری برای برنامه‌ریزی‌های شهری داشته باشند. 
 
 پخش فیلم‌هایی کوتاه از روایت هنرمندان دفاع مقدس از آزاد سازی خرمشهر و دوران هشت سال دفاع مقدس نیز از برنامه‌های جنبی این مراسم بود که در آنجاسم غضبانپور، ناصر پلنگی، مسعود شجاعی طباطبایی، سعید صادقی و امیر علی جوادیان از خاطرات روزهای جنگ و تاثیر آن بر هنرشان، روایت کردند. 

  در ادامه پیروز حناچی – معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری – طی سخنانی گفت: حضور عکاسان و کاریکاتوریست‌ها در کنار یکدیگر موجب می‌شود که نگاه متفاوت و گزنده‌ای که به زشتی‌ها و زیبایی‌های شهر داریم، منعکس شود و عقل حکم می‌کند ابتدا شهرمان را آسیب‌شناسی کنیم و بعد اصلاحات را انجام دهیم. 
 
  وی تصریح کرد: کار امروز نگاه آسیب‌شناسانه هنرمندان را نسبت به شهر نشان می‌دهد. انشاء الله با کاری که هنرمندان در این عرصه کردند تلاش می‌شود که تداوم یابد و بتوانیم وضعیت کل شهر‌هایمان را تغییر دهیم. 

  بنابر این گزارش در ادامهٔ مراسم، جاسم غضبان‌پور، امیرعلی جوادیان، ناصر پلنگی، مسعود شجاعی طباطبایی و سعید صادقی مورد تجلیل قرار گرفتند و لوح تقدیری به آنان تعلق گرفت. 

  شایان ذکر است نمایشگاه عکس و کاریکاتور «نقد بنا و فضای شهری» از ۳ تا ۹ خرداد ۹۴ شامل ۱۴۶ عکس و ۱۰۰ اثر کارتون از سراسر کشور در گالری‌های خانهٔ هنرمندان ایران میزبان بازدیدکنندگان است.