سومین جشنواره بین‌المللی عکس خیام با هدف ارتقای سطح عکاسی و گفتگوی بصری میان عکاسان  ایران و جهان و به منظور بزرگداشت حکیم عمر خیام (۴۲۷-۵۱۰)، دانشمند، فیلسوف و شاعر بزرگ ایرانی، توسط نمایندگی فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی (فیاپ) و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزار می‌شود. کلوپ عکس فوکوس، وابسته به موسسه فرهنگی هنری خانه هنر خیام بوده و نمایندگی فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی (فیاپ) در ایران است. جشنواره بین‌المللی عکس خیام، تنها جشنواره ایرانی زیر نظر فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی (فیاپ) (با شماره پاتروناژ ۳۹۴/۲۰۱۵)، انجمن سلطنتی عکاسی انگلستان (RPS) (با شماره پاتروناژ ۵۸/۲۰۱۵)، و انجمن عکاسی آمریکا (PSA)، در بخش‌های PID رنگی و PID تک رنگ) است. عکس‌های راه‌یافته به این جشنواره، ضمن ثبت در آرشیوFIAP  و PSA به نام عکاس، برای دریافت القاب FIAP و PSA نیز محاسبه خواهد شد.  نخستین و دومین جشنواره خیام عنوان پرشرکت‌کننده‌ترین جشنواره ایرانی را بدست آوردند. این جشنواره تنها جشنواره ایرانی بود که تعداد شرکت‌کنندگان خارجی آن از شرکت‌کنندگان ایرانی بیشتر بود. نمایشگاه آثار برتر در ۳۲ شهر به نمایش درآمد. همچنین مطابق قوانین فیاپ، کتاب جشنواره نیز، به تمامی شرکت‌کنندگان اهدا شد. (حتی شرکت‌کنندگانی که عکسشان در جشنواره پذیرفته نشد هم کتاب را به صورت رایگان دریافت کردند.) این کتاب توسط فیاپ با امتیاز ۵ ستاره (بالاترین کیفیت) ارزش‌گذاری شد. گزارش تصویری دوره‌های قبل جشنواره را می‌توانید در منوی ویدئو در سایت جشنواره ببینید.مراحل شرکت در سومین جشنواره خیام:

۱. مطالعه دقیق و کامل فراخوان

۲. انتخاب عکس‌ها

۳. تغییر اندازه عکس‌ها با توجه به راهنمای تغییر سایز عکس

۴. ثبت‌نام در سایت جشنواره

۵. واریز هزینه ثبت‌نام

۶. آپلود عکس‌ها– شرکت‌کنندگان دوره‌های قبل جشنواره خیام و سایر جشنواره‌هایی که از دبیرخانه دیجیتال فوکوس استفاده کرده‌اند، با همان نام کاربری و بدون نیاز به ثبت‌نام دوباره، می‌توانند در جشنواره شرکت کنند.

– برای جلوگیری از ثبت‌نام‌های بی‌هدف و تکراری، سایت به گونه‌ای طراحی شده که از این پس نام کاربری، کد ملی شرکت‌کننده باشد و نیز تا پیش از واریز هزینه ثبت‌نام، آپلود عکس ممکن نیست. چون ممکن است در روزهای پایانی اختلال در شبکه بانکی وجود داشته باشد، پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهید.

– واریز هزینه ثبت‌نام به صورت آنلاین بوده و بلافاصله پس از واریز آنلاین، مبلغ واریزی به حساب کاربری فرد اضافه شده و وی می‌تواند عکس‌ها را آپلود کند.

– افرادی که امکان واریز وجه آنلاین ندارند، می‌توانند هزینه را کارت به کارت کرده و یا به حساب جشنواره واریز کنند، اما در این صورت می‌بایست مشخصات واریزی را در سایت (در بخش واریز غیر آنلاین) ثبت کرده و تنها پس از تایید واریز توسط دبیرخانه، می‌توانند عکس‌ها را آپلود کنند. تایید واریز توسط ایمیل و پیامک به شرکت‌کننده اطلاع داده می‌شود. شماره حساب و کارت جشنواره پس از ثبت‌نام در سایت قابل مشاهده است. ترجیحا از روش واریز آنلاین استفاده کنید. امکان ثبت واریز وجه غیرآنلاین یک روز پیش از پایان مهلت شرکت بسته خواهد شد.

 

 تم سومین دوره جشنواره مادر زمین است. زمین را می‌توان مادری در نظر گرفت که سر منشا زندگی است. به دلیل گستردگی موضوع، آن را به ۴ بخش تقسیم کرده‌ایم. انتخاب موضوعات بخش‌های ۳ تا ۶ به گونه‌ای است که مقایسه جاذبه‌های زمین با آلودگی‌های پدید آمده به دست انسان، تلنگری باشد در جهت حفاظت از زمین. برگزارکننده به دنبال نشان دادن آلودگی‌های محیط زیست که توسط انسان به وجود آمده و نیز زیبایی‌ها و جاذبه‌های زمین مانند چشم‌انداز، طبیعت و حیات وحش، آیین‌ها، معماری و میراث فرهنگی، پرستش خدا، شهر شما، غذا، لذت غذا و … است.موضوعات: 

جشنواره در شش بخش برگزار می‌شود.

A) آزاد تک رنگ (فقط تک رنگ / سیاه و سفید)

B) آزاد رنگی (فقط رنگی)

C) شهر من (رنگی / تک رنگ)

D) محیط زیست (رنگی / تک رنگ)

E) آیین‌ها، میراث فرهنگی و گردشگری (رنگی / تک رنگ)

F) کشاورزی و صنایع غذایی (رنگی / تک رنگ)– در هر بخش می‌توان چهار عکس (در مجموع ۲۴ عکس برای ۶ بخش) ارسال کرد. هر عکس را تنها در یک بخش می‌توان شرکت داد. عکس‌ها باید طبق تعاریف زیر و تعاریف فیاپ و PSA که در انتهای فراخوان آمده باشند.

– در بخش آزاد می‌توان عکس‌هایی با هر موضوع را شرکت داد. به عنوان مثال: پرتره، آیین‌ها، طبیعت، حیات وحش، چشم‌انداز، سفر، معماری، طبیعت بی‌جان، فوتوژورنالیسم، نجوم، خلاقه و غیره. در تما‌می‌بخش‌ها استفاده از هر نوع تکنیک مجاز است، از جمله فتومونتاژ، پانوراما، HDR و غیره. در بخش آزاد رنگی، نقش رنگ در عکس نیز جز امتیازات عکس در داوری منظور خواهد شد.

– به منظور نکوداشت فعالیت‌های حکیم عمر خیام در زمینه نجوم، مدال طلای خیام به بهترین عکس با موضوع نجوم اهدا خواهد شد. برنده از بین عکس‌های تما‌می‌بخش‌ها انتخاب خواهد شد.

– تعریف عکس با موضوع نجوم منظور برگزارکننده از عکس‌های با موضوع نجوم، عکس‌های چشم‌انداز است که موضوع اصلی در آن مربوط به نجوم باشد، مانند ستاره‌ها، ماه و غیره.

– تعریف عکس با موضوع شهر من: شهر خود یا دیگر شهرهای جهان را نمایش دهید، مردم شهر، فرهنگ شهر، زندگی شهری، چشم‌اندازهای شهری و …

– تعریف عکس با موضوع محیط زیست: جاذبه‌های محیط زیست مانند چشم‌انداز، طبیعت و حیات وحش یا آلودگی‌های محیط زیست.

– تعریف عکس با موضوع کشاورزی و صنایع غذایی: عکس ارسالی می‌تواند از هریک از موضوعاتی زیر باشد، اما موضوع اصلی عکس باید به نحوی مرتبط با غذا باشد. مانند: ارتباط انسان و غذا، لذت غذا، تولید غذا که از کشاورزی تا صنایع غذایی، بسته‌بندی و عرضه غذا و محصولات غذایی را در بر می‌گیرد. مانند کشت محصولات غذایی، دامپروری و شیلات، ماشین‌آلات کشاورزی و کارخانه‌های وابسته، فرآوری غذا، شامل آماده‌سازی محصولات تازه برای عرضه در بازار، کارخانه‌های تولید مواد غذایی، فروش محصولات غذایی مانند تبلیغات، بازاریابی و بسته‌بندی محصولات غذایی، پخش و حمل و نقل، عمده‌فروشی و خرده‌فروشی، خدمات غذایی مانند کترینگ و رستوران، پیک توزیع غذا، بازارهای سنتی فروش محصولات غذایی و سوپرمارکت‌ها.تقویم جشنواره:

– آغاز ثبت‌نام و دریافت عکس‌ها: ۱۴ مهر 

– آخرین مهلت ثبت‌نام و دریافت عکس‌ها با تخفیف: ۱۴ آذر

– آخرین مهلت ثبت‌نام و دریافت عکس‌ها با تمدید: ۲۴ آذر

– داوری آثار : ۲۹ آذر تا ۱۰ دی

– اعلام پذیرفته‌شدگان و نامزدهای جوایز: ۲۰ دی ۹۴

– اهدای جوایز و نمایشگاه: اردیبهشت ۹۵

– تحویل کتاب: توزیع در مراسم اهدای جوایز با توجه به علاقه شرکت‌کنندگان داخلی به تمدید مهلت جشنواره‌ها، در زمان اعلام فراخوان، تمدید جشنواره اعلام می‌شود! امتیاز ویژه شرکت‌کنندگانی که ثبت‌نام را به روزهای آخر موکول نمی‌کنند، امکان ثبت‌نام با ۲۰ درصد تخفیف است. ثبت‌نام‌ها در مهلت تمدید فاقد تخفیف است. سایت به صورت خودکار در پایان روز ۲۴ آذر ۹۴ بسته می‌شود و این مهلت به هیچ وجه تمدید نخواهد شد. ستاد برگزاری:

دبیر جشنواره: علی سامعی، ESFIAP، EFIAP (نماینده فیاپ در ایران)

شورای سیاست‌گذاری: مجید ملانوروزی (رییس موزه هنرهای معاصر و دفتر هنرهای تجس‌می‌وزارت ارشاد)، سیف‌الله صمدیان، ابراهیم صافی و علی سامعیهیات داوران:

بخش آزاد تک رنگ: Jean Yves LOUEDEC، EFIAP/b از فرانسه، Ahmed ALBUSAIDI، EFIAP، ESFIAP از عمان، ابراهیم بهرامی، AFIAP، ساعد نیک‌ذات و محمد رضا چای‌فروش، ذخیره: وحید بابایی، AFIAP

بخش آزاد رنگی: Jean Yves LOUEDEC، EFIAP/b از فرانسه، Guo JING از چین، ابراهیم بهرامی، AFIAP، نادر داوودی و  کیارنگ علایی، ذخیره: Ahmed ALBUSAIDI، EFIAP، ESFIAP از عمان

بخش شهر من: Guo JING از چین، ابراهیم بهرامی، AFIAP و کیارنگ علایی، ذخیره: Jean Yves LOUEDEC، EFIAP/b از فرانسه

بخش محیط زیست: Ahmed ALBUSAIDI، EFIAP، ESFIAP از عمان، Guo JING از چین و محمد رضا چای‌فروش، ذخیره: ابراهیم بهرامی، AFIAP

بخش آیین‌ها، میراث فرهنگی و گردشگری: Jean Yves LOUEDEC، EFIAP/b از فرانسه، ساعد نیک ذات و نادر داوودی، ذخیره: محمد رضا چایفروش

بخش کشاورزی و صنایع غذایی: Ahmed ALBUSAIDI، EFIAP، ESFIAP از عمان، وحید بابایی، AFIAP و نادر داوودی، ذخیره: محمدرضا چای‌فروش.

مشاور عکاسی نجوم: بابک امین تفرشی شرایط شرکت در جشنواره:

– شرکت در جشنواره برای تمام عکاسان جهان، اعم از حرفه‌ای و آماتور آزاد است.

عکس‌هایی که در دوره‌های قبل جشنواره خیام پذیرفته شده‌اند و نیز عکس‌هایی که بسیار شبیه به آنها باشند، نمی‌توانند در دوره‌های بعدی جشنواره شرکت نمایند.

– عکس‌ها باید توسط فرایند عکاسی ثبت شده باشند. در صورتی که عکس مونتاژی از چند عکس باشد، تمام اجزای مورد استفاده در عکس باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد. کلیپ آرت، تصاویر آماده و پس‌زمینه‌های آماده که در فوتوشاپ استفاده می‌شوند و فاقد کپی‌رایت هستند، نباید در عکس‌ها استفاده شوند برگزارکننده مسئول استفاده غیرمجاز شرکت‌کنندگان از کپی‌رایت نیست.

– اگر فرایند ثبت‌نام و عکس‌های ارسالی مطابق شرایط فراخوان نباشد، امکان شرکت عکس‌ها در داوری وجود ندارد.

– ثبت‌نام و ارسال عکس‌ها باید در سایت جشنواره انجام گیرد.

– در هنگام ثبت‌نام فقط از حروف انگلیسی استفاده شود.

– اندازه بزرگترین ضلع عکس ۱۴۰۰ پیکسل باشد. (یعنی عرض یا ارتفاع هیچ عکسی از ۱۴۰۰ پیکسل بیشتر نباشد.) عکس‌ها را کوچکتر هم ارسال نکنید زیرا در داوری کوچکتر دیده می‌شوند و امتیاز کمتری می‌گیرند.Quality  عکس‌ها را به صورتی انتخاب کنید که حجم هر عکس از یک مگابایت بیشتر نباشد. عکس‌ها باید با فرمت jpg ذخیره شوند. لطفا اندازه و حجم عکس‌ها را پیش از ارسال کنترل کنید، در صورتی که عکس‌ها شرایط ثبت‌نام را نداشته باشند، در هنگام ثبت‌نام، آپلود نخواهند شد. می‌توانید راهنمای روش تغییر سایز عکس را مطالعه کنید.

– برای چاپ عکس‌های منتخب در سایز نمایشگاهی، پس از پذیرش اثر با عکاس تماس گرفته خواهد شد تا فایل آن را در اندازه بزرگترین سایز عکاسی شده با دوربین ارسال کند.

 

– عنوان فایل باید عنوان عکس به انگلیسی باشد. هر عکس را در تمام جشنواره‌ها فقط با یک عنوان ‌می‌توان شرکت داد. حتی اگر عکسی را قبلا در جشنواره‌ای به صورت رنگی شرکت داده‌اید و در جشنواره دیگری آن را سیاه و سفید ارایه ‌می‌کنید هم، نباید عنوان را تغییر دهید. عکس را ن‌می‌توان با عنوان "بدون عنوان"، "شماره فایل دیجیتال" (مثلا DSC05121)، حروف خاص مانند: &، $، # و یا عنوانی که فقط شماره باشد (مثلا ۱۲۳۴۵) ارایه کرد، زیرا این گونه عناوین، بدون عنوان محسوب شده و عکس‌های بدون عنوان برای دریافت القاب FIAP و PSA محاسبه نمی‌شود. عنوان در داوری خوانده نمی‌شود و تنها برای شناسایی عکس است، به همین دلیل تمام عکس‌های خود را نام‌گذاری کنید. عنوان باید کوتاه باشد. عنوان‌های ساده برای عکس خود انتخاب کنید نه عنوان‌های بسیار پیچیده و عرفانی!

– داوری عکس‌ها در تلویزیون LG و با استفاده از نرم‌افزار داوری Judgment®  خواهد بود. در هر بخش، چهار عکس هر شرکت‌کننده در چهار دور مختلف به داوران نشان داده خواهد شد. طبق قوانین فیاپ، مدت زمانی که داوران یک عکس را ‌می‌بینند با هم برابر بوده و تا پبش از مرحله انتخاب برندگان، داوران از رای یکدیگر اطلاعی ندارند. تنها در مرحله انتخاب برندگان است که داوران در مورد عکس‌ها با یکدیگر صحبت ‌می‌کنند و رای‌گیری ‌می‌شود. داوری بر مبنای پذیرش و رد انجام ‌می‌گیرد. نظر هیات داوران قطعی است و اعتراضی پذیرفته نخواهد شد.

– هیچ اطلاعاتی از قبیل عنوان عکس، نام عکاس یا کشور به داورها ارائه ن‌می‌شود. هیچ نوشته‌ای از قبیل عنوان عکس، نام عکاس یا کشور در داخل عکس نباید باشد. عکس‌هایی که در داخل آنها این قبیل اطلاعات باشد، از داوری حذف خواهند شد.

– مطابقت با تعریف بخش: عکس‌های هر بخش باید مطابق تعریف جشنواره خیام و تعریف فیاپ و PSA که در ادامه آورده ‌می‌شود باشد. درصورت نیاز ‌می‌بایست فایل خام و بدون ویرایش عکس جهت بررسی مطابقت با تعریف به دبیرخانه ارائه شود. عکس‌هایی که در چارچوب تعاریف ارائه شده نباشد از داوری حذف خواهد شد.

– براساس فضای نمایشگاه در هر شهر، تعدادی از عکس‌ها در اندازه ۵۰*۷۰ سانتیمتر چاپ شده و به نمایش در ‌می‌آیند. عکس‌های منتخب به صورت تور و به مدت یک سال در پنج قاره و در بیش از سی شهر ایران به نمایش در خواهند آمد.

– در هنگام برگزاری جشنواره جلسات تخصصی عکاسی با حضور اساتید و هنرمندان برگزار ‌می‌شود. تحقیقات اخلاقی: شرکت در هر جشنواره‌ای زیر نظر فیاپ، به این منزله است که شرکت‌کننده شرایط زیر را بدون استثنا و بدون حق اعتراض پذیرفته است:– حتی اگر عکاس عضو فیاپ هم نباشد، عکس‌های ارسالی عکاس ‌می‌تواند توسط کمیته اخلاق فیاپ مورد بررسی قرار گیرد، تا مشخص شود که آیا مطابق قوانین و تعاریف فیاپ بوده یا خیر.

– فیاپ مجاز به استفاده از تما‌می‌‌روش‌ها برای بررسی‌های اخلاقی خود است.

– هرگونه خودداری از همکاری با فیاپ و یا خودداری از ارسال فایل اصلی عکس (همان‌گونه که توسط دوربین ثبت شده و بدون دستکاری است) و یا خودداری از ارایه مدارک کافی، منجر به تحریم عکاس توسط فیاپ ‌می‌شود.

– اسا‌می‌عکاسانی که در اثر عدم پایبندی به قوانین فیاپ تحریم شده‌اند به شیوه‌های مختلف منتشر ‌می‌شود تا قانون‌شکنی عکاس اطلاع‌رسانی شود.

– در مورد عکاسی دیجیتال، فیاپ توصیه ‌می‌کند که عکاسان بایستی فایل اصلی عکس همان‌گونه که توسط دوربین ثبت شده و بدون دستکاری است به همراه متادیتا ذخیره کنند. در موارد مغایرت با قوانین فیاپ، قادر نبودن به دسترسی به اطلاعات مهم ‌می‌تواند منجر به تحریم عکاس شود. برگزارکننده جشنواره یا فیاپ ‌می‌توانند از عکاسی که عکسش مشکوک به عدم انطباق با قوانین و تعاریف فیاپ است، درخواست ارسال فایل اصلی (حاوی اطلاعات ضبط شده با دوربین و یا در صورت وجود فایل (RAW کنند. همچنین فایل اصلی یک فریم قبل و یک فرم بعد آن عکس نیز درخواست ‌می‌شود. اگر عکاسی این فایل‌ها را ارایه نکند ‌می‌تواند تحریم شود. افرادی که سرقت هنریشان اثبات شود، به صورت مادام‌العمر از فعالیت‌های فیاپ محروم خواهند شد. (اجازه شرکت در هیچ جشنواره زیر نظر فیاپ به عنوان شرکت‌کننده یا داور نخواهند داشت و القاب آنها نیز پس گرفته ‌می‌شود.)اختلاف: در صورت وجود هرگونه اختلاف در مورد انطباق با شرایط فراخوان، پرداخت هزینه ثبت‌نام و یا موارد مرتبط با عکس‌ها (مانند دریافت، پذیرش، انطباق، نتایج کسب شده در داوری و جایزه)، تصمیم برگزارکننده و داوران در مورد پذیرفتن یا رد کردن عکس‌ها، تصمیم نهایی است. هرگونه تخلف و نقض شرایط فراخوان حتی اگر ناشی از عدم درک صحیح فراخوان نیز باشد، ‌می‌تواند به مراجع رسمی‌‌مختلف گزارش شود و نیز ‌می‌تواند منجر به حذف عکس‌های متخلف از این جشنواره و سایر جشنواره‌ها شود. تصمیم‌گیری در مورد موارد پیش‌بینی نشده به عهده برگزارکننده است. شرکت در جشنواره به منزله پذیرش شرایط جشنواره است.انطباق: اگر برگزارکننده با دلیل قانع‌کننده تشخیص دهد که عکسی مطابق قوانین و فراخوان جشنواره نیست، ‌می‌تواند عکس را از جشنواره حذف نماید. عکس‌ها ‌می‌بایست در چارچوب قوانین ایران باشد.جوایز:

– مجموعا ۵ هزار دلار جوایز نقدی

– هفت نفر از برندگان در زمان برگزاری جشنواره مهمان جشنواره خواهند بود.

– در مجموع ۱۳۰ جایزه و تقدیر به بهترین عکس‌های ژانرهای مختلف اهدا ‌می‌شود. عکس‌های برنده توسط برگزارکننده چاپ شده و به نمایش در ‌می‌آیند.

– جایزه بهترین شرکت‌کننده: نشان آبی آسمانی فیاپ + نشان طلای خیام + نمایشگاه انفرادی (کلیه هزینه‌ها بر عهده جشنواره خواهد بود.). ضمن معرفی عکاس، تما‌می‌عکس‌های راه‌یافته و عکس پرسنلی وی در کتاب جشنواره چاپ خواهد شد.

– جایزه بهترین شرکت‌کننده خاورمیانه: نشان طلای خیام.

– جایزه بهترین شرکت‌کننده ایرانی: نشان طلای خیام + بیست میلیون ریال جایزه نقدی. بدیهی است که عکاسان ایرانی ‌می‌توانند برنده جوایز بخش بین‌الملل هم باشند. برنده این جایزه، در صورتی که سایر شرایط مورد نظر فیاپ برای عضویت در هیئت داوران را داشته باشد، جز هیئت داوران دوره بعد جشنواره خواهد بود.

– جوایز بهترین شرکت‌کننده‌های جشنواره، خاورمیانه و ایرانی به شرکت‌کننده‌هایی داده ‌می‌شود که بیشترین پذیرش را در شش بخش داشته باشند، همچنین جوایز کسب شده افراد نیز در محاسبه مجموع امتیازات، در نظر گرفته ‌می‌شود. در صورتی که مجموع امتیازات دو شرکت‌کننده برابر باشد، شرکت‌کننده‌ای که زودتر ثبت‌نام کرده باشد، برنده خواهد شد. زمان پرداخت هزینه ثبت‌نام مبنای محاسبه است.

– جایزه بهترین کلوپ: نشان طلای خیام

– جایزه بهترین عکس نجوم از بین تما‌می‌‌شرکت‌کنندگان: نشان طلای خیام

– جایزه بهترین عکس نجوم از بین شرکت‌کنندگان ایرانی: نشان طلای خیام

– جایزه بهترین عکس خلاقه در هر بخش

– جوایز دبیر جشنواره: مدال‌های طلا، نقره و برنز RPS (دو مدال با موضوع آزاد و یک مدال به عنوان جایزه یوز ایرانی) جایزه یوز ایرانی به بهترین عکس شیر، ببر، پلنگ و یا یوز پلنگ تعلق خواهد گرفت. (ترجیحا عکسی از فریاد شیر) فایل این عکس ‌می‌بایست قابلیت چاپ با کیفیت در اندازه ۱.۵ متر یا بیشتر داشته باشد.جوایز هر بخش:

– مدال‌های طلای فیاپ و PSA

– نشان‌های نقره و برنز خیام

– نشان‌های طلا، نقره و برنز کمال‌الملک

– ۲ روبان افتخار فیاپ

– ۲ روبان افتخار RPS

– ۹ تقدیرتعداد نشان‌های خیام و کمال‌الملک و تقدیرها بر اساس ضوابط PSA و با توجه به تعداد تخمینی شرکت‌کنندگان محاسبه شده است.هزینه ثبت‌نام برای عکاسان ایرانی:

تا ۱۴ آذر ۹۴ (ثبت‌نام با تخفیف):

 – یک تا ۳ بخش: ۴۰ هزار تومان (معادل ۱۲ دلار)

– ۴ تا ۶ بخش: ۵۰ هزار تومان (معادل ۱۵ دلار)تا ۲۴ آذر ۹۴ (ثبت‌نام بدون تخفیف):

– یک تا ۳ بخش: ۵۰ هزار تومان (معادل ۱۵ دلار)

– ۴ تا ۶ بخش: ۶۰ هزار تومان (معادل ۱۸ دلار)هزینه ثبت‌نام برای عکاسان غیرایرانی:

یک تا سه بخش: ۴۵ دلار

۴ تا ۶ بخش: ۵۰ دلار– بر اساس قوانین فیاپ و PSA تمامی‌شرکت‌کنندگان موظف به پرداخت هزینه ثبت‌نام، جهت تامین بخشی از هزینه‌های چاپ کتاب و جشنواره می‌باشند و در ازای آن، کتاب جشنواره به تمامی‌شرکت‌کنندگان اهدا خواهد شد. به عبارت دیگر صرف نظر از اینکه عکس‌های شرکت‌کننده در جشنواره پذیرفته شده باشد یا خیر، برگزارکننده موظف به اهدا کتاب جشنواره به وی است. (حتی شرکت‌کنندگانی که عکسشان در جشنواره پذیرفته نشده هم کتاب را به صورت رایگان دریافت خواهند کرد.) کتاب جشنواره در روز اهدای جوایز توزیع خواهد شد.

– شرکت‌کنندگان دومین دوره جشنواره که تاکنون کتاب دومین دوره را دریافت نکرده‌اند برای اطلاع از روش و مکان دریافت کتاب خود به بخش اخبار سایت مراجعه کنند.

– قیمت فروش کتاب در کتاب‌فروشی‌ها ۵۵ هزار تومان خواهد بود. شرکت‌کنندگانی که مایل به خرید نسخه‌های اضافی کتاب هستند می‌توانند کتاب را به قیمت ۴۵ هزار تومان خریداری کنند. این تخفیف تنها شامل افرادی است که عضو فیاپ باشند و یا در جشنواره شرکت کرده باشند.اعلام نتایج:

 نتایج هر شرکت‌کننده به ایمیل وی ارسال خواهد شد. شرکت‌کنندگان باید در فرم ثبت‌نام یک ایمیل صحیح ثبت کرده و مطمئن شوند که در تنظیمات ایمیلشان، آدرس result@khayyamexhibition.com به عنوان غیراسپم تنظیم شده باشد.تعاریف:الف) تعریف فیاپ برای عکس تک رنگ: یک عکس سیاه و سفید که شامل خاکستری کاملا تیره (سیاه) تا خاکستری کاملا روشن (سفید) و دامنه ای از تن‌های مختلف خاکستری است یک عکس تک رنگ محسوب می‌شود. یک عکس سیاه و سفید که به جای تن‌های خاکستری دارای تن‌های یک رنگ دیگر باشد نیز عکس تک رنگ محسوب می‌شود و می‌توان آنرا در بخش سیاه و سفید شرکت داد، چنین عکسی را می‌توان در کاتالوگ نمایشگاهی با پاتروناژ فیاپ به صورت سیاه و سفید چاپ کرد. به بیان دیگر، یک عکس سیاه و سفید که بخشی از آن دارای تن یک رنگ دیگر باشد و یا با افزودن یک رنگ، به عکس رنگی (چند رنگ) تبدیل می‌شود و باید در بخش رنگی شرکت داده شود. چنین عکسی در کاتالوگ نمایشگاهی با پاتروناژ فیاپ باید به صورت رنگی چاپ شود.

ب) تعاریف PSA:

تعریف عکس: عکس ارسالی باید توسط خود عکاس بر روی امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا به صورت دیجیتالی عکاسی شده باشد (به عبارت دیگر عکس باید از برخورد نور به امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا حسگر دیجیتال بوجود آمده باشد). بجز در بخش‌های طبیعت، فوتوژورنالیسم و عکس‌های سفر که دستکاری عکس در آنها مجاز نیست، در سایر بخش‌ها عکس را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های سنتی، الکترونیکی و یا تکنیک‌های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد، اما تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد و محتوای عکس غالب باشد. خروجی نهایی باید بر روی کاغذ عکاسی چاپ شده و یا فایل دیجیتال عکس باشد.  تعریف PSA برای عکس تک رنگ: عکسی تک رنگ محسوب می‌شود که احساس فاقد رنگ بودن را منتقل کند ( به عنوان مثال فقط دارای تنالیته‌های خاکستری است که تنالیته‌های خاکستری می‌تواند شامل سفید خالص و سیاه خالص نیز باشد.) یا احساس عکس خاکستری را منتقل می‌کند که در تمام عکس دارای تنالیته فقط یک رنگ است. (به عنوان مثال سپیا، قرمز، طلایی و غیره.) یک عکس خاکستری یا عکسی دارای چند رنگ که تغییر یافته و یا احساس تغییر یافتن را منتقل می‌کند (از راه ایجاد تنالیته موضعی، دارای چند تن رنگی بودن یا دارای نقاط رنگی مختلف بودن)، مطابق تعریف، عکس تک رنگ نبوده و جز عکس رنگی طبقه بندی می‌شود.   تعریف PSA برای عکس خلاقه: خلاقه "تغییر واقعیت" است. عکس باید به طور مشهود تغییر در فرم، شکل، رنگ طبیعی و یا ترکیبی از این سه عامل را نشان دهد. عکس‌های HDR که تغییری در این سه عامل را نشان ندهند، به عنوان خلاقه محسوب نمی‌شوند.– توضیح بیشتر برای عکس خلاقه: عکس را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های سنتی، الکترونیکی و یا تکنیک‌های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد، اما تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد و محتوای عکس باید نسبت به کار گرافیکی انجام شده، غالب باشد. پردازش باید توسط خود عکاس صورت گیرد. خروجی نهایی باید بر روی کاغذ عکاسی چاپ شده و یا فایل دیجیتال عکس باشد.

– ممکن است برخی هنرمندان عکاس تعاریف دیگری برای عکاسی خلاقه داشته باشند، اما چون این جشنواره تحت امتیاز PSA است الزاما داوران مطابق این تعریف عکس‌ها را انتخاب خواهند کرد. استفاده از عکس‌ها:

– برگزارکننده مجاز به استفاده از تمام یا بخشی از عکس‌های پذیرفته شده در انتشارات مربوط به جشنواره، اعم از کتاب، سایت جشنواره و سایر موارد مرتبط با جشنواره است.

– با توجه به قوانین فیاپ پس از ثبت‌نام، امکان انصراف از شرکت در جشنواره و یا برگشت هزینه ثبت‌نام وجود ندارد. تماس با دبیرخانه:

تهران، خیابان مطهری، کوه نور، بن‌بست دوم، پلاک ۷، واحد ۳، خانه هنر خیام (کلوپ عکس فوکوس)

آدرس پستی: تهران صندوق پستی ۱۳۶-۱۷۶۴۵

تلفن:۸۸۱۷۲۷۳۲ و ۰۹۲۱۳۷۵۲۲۴۸

ساعات تماس ۱۰ تا ۱۸ – شنبه تا چهارشنبه

فکس: ۸۸۷۴۵۴۲۷

ایمیل: khayyamexhibition۲@gmail.com

وبسایت جشنواره