عصر جمعه ۱۳ آذر ۹۴ مراسم تقدیر از برگزیدگان دو بخش حرفه‌ای و آماتور و همچنین راه‌یافتگان به مرحله نهایی دومین سوگواره عکس عاشورایی «خط سوم» با حضور آیت‌‌الله سیدحسن خمینی، حجت‌الاسلام سید محمود دعایی و مدیرعامل خانه هنرمندان در محل خانه هنرمندان برگزار شد.

  طبق اعلام هیات داوران دومین سوگواره عکس عاشورایی «خط سوم» متشکل از افشین بختیار، سیف‌الله صمدیان و ساعد نیک‌ذات  اسامی برگزیدگان این دوره به این شرح است:
 
 طاهره رخ‌بخش زمین از شیراز، سیدعلی درمیانی از اصفهان و حسین ملکی از اردبیل به ترتیب نفرات اول تا سوم بخش حرفه‌ای این سوگواره شناخته شدند. به برگزیدگان اول تا سوم بخش حرفه‌ای به ترتیب سکه تمام بهار آزادی، نیم سکه بهار آزادی و ربع سکه بهار آزادی به همراه لوح تقدیرو تندیس سوگواره  تعلق گرفت.
 
  همچنین نفرات اول تا سوم بخش آماتور به ترتیب مهرناز محمدی از تهران، سجاد دادپور از اردبیل، فاطمه محرابیان از تهران بودند که به نفر اول مبلغ ۶۰۰ هزار تومان، نفر دوم ۵۰۰ هزار تومان و نفر سوم ۴۰۰ تومان به همراه لوح تقدیر و تندیس جشنواره جایزه اهدا شد. 
 
  سیدحسین حدائقی از رشت، امیرحسین کمالی از اصفهان، علیرضا رستمی از همدان، مینا نوعی از تبریز و علی اسدالهی سوته از مازندران به عنوان افراد شایسته تقدیر در بخش حرفه‌ای و اسحاق آقایی از یاسوج، هانیه محسنی‌زاده از تهران و امین مرادی از قزوین به عنوان افراد شایسته تقدیر بخش آماتور این سوگواره شناخته شدند که از این افراد با اهدای هدیه‌ قدردانی شد.

  ۵۵ عکاس در دو بخش حرفه‌ای و آماتور به مرحله نهایی راه یافتند که ۶۰ عکس از این ۵۵ عکاس در دو بخش حرفه‌ای و آماتور نمایشگاه دومین سوگواره عکس عاشورایی «خط سوم» در خانه هنرمندان به نمایش درآمده است. لازم به ذکر است که به هر یک از این ۵۵ عکاس مبلغ ۱۰۰ هزار تومان به عنوان حق‌العکس از طرف دبیرخانه سوگواره پرداخت شد.    آیت‌الله سیدحسن خمینی یادگار امام(ره) در این مراسم با اشاره به دومین سوگواره عکس عاشورایی خط سوم به تشریح عنصر خاموشی در هنر عکاسی پرداخت و در ادامه سخنان خود به ویژگی‌های این سوگواره اشاره کرد و گفت: این سوگواره عکس عاشورایی دو عنصر بزرگ دارد که یکی خاموشی و دیگری عاشورایی است و این دو کافی هستند و باعث شدند که یک مجموعه ارزشمندی فراهم شود. وی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده این سوگواره در سطح وسیع‌تری برگزار شود.
 
  در ادامه برنامه سیدمجتبی دعایی دبیر این سوگواره با بیان اینکه ۴۴۴۹ عکس از ۹۵۶ عکاس به دبیرخانه این سوگواره ارسال شده است، گفت: فراخوان دومین سوگواره عکس عاشورایی امسال به صورت گسترده‌تر اعلام شد و بازخوردی گسترده‌تر از سال گذشته در سراسر کشور داشت. 

   دعایی با اشاره به برگزاری سوگواره در دو بخش آماتور و حرفه‌ای تأکید کرد: ایجاد بخش آماتور به‌خاطر بی کیفیتی عکس‌ها نبوده است بلکه با این کار تلاش شده که افراد تازه کار بتوانند فعالیت کنند و میدانی داشته باشند که توانایی‌های خود را نشان دهند. 
 
  دبیر سوگواره در ادامه افزود: جوان‌ترین فردی که در بخش حرفه‌ای شرکت کرده نوجوانی یازده ساله از اراک بوده و همچنین فردی ۵۸ ساله به عنوان مسن‌ترین شرکت‌کننده بخش حرفه‌ای این سوگواره بوده است.

  وی با اشاره به حضور پرنگ بانوان در این سوگواره ادامه داد: جوان‌ترین شرکت‌کننده در بخش آماتور فردی ۹ ساله از رشت بوده که اتفاقا عکس‌های خوب و جالبی به دبیرخانه ارسال کرده است و مسن‌ترین فرد در بخش آماتور نیز ۶۲ سن داشته که از ساری در این سوگواره شرکت کرده است.