سفر عکاسان برای زیارت خانه دوست در طول چهار دوره پیشین این جشنواره، موجب شد ۴۱۹۹۶ بار مفهوم زیارت، دلداده‌گی، انس، جذبه و تعظیم در قالب عکس به تصویر کشیده شود. مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ضمن پاس داشت این حضور پرشور و با هدف بیان هنرمندانه، خلاقانه و شاعرانه از موضوع زیارت اقدام به برگزاری پنجمین دوره این جشنواره ملی می‌کند.

دبیر جشنواره:
کیارنگ علایی

هیأت داوران: 
فاطمه بهبودی، دکتر محمدمهدی رحیمیان، مجید سعیدی، سعید محمودی ازناوه، ساسان مویدی

بخش‌های جشنواره: 
الف- زیارت
ب- معماری اماکن اسلامی
ج- موبایلی (فقط در بخش زیارت) 

معرفی بخش‌ها: 

الف- زیارت: 
   
در این بخش تمامی عکس‌هایی که به صورت عینی و با رویکرد مستندگرایانه به نمایش وجوه مختلف زیارت در: اماکن متبرکه حرم حضرت رضا-ع-، حرم امامان معصوم-علیهم السلام-، عتبات مقدسه و حرم اما‌زاده گان می‌پردازند، حق شرکت دارند. آداب زیارت، سنن، آیین‌های مذهبی، سلوک زائر، ارتباط معنوی زائر از دور‌ترین شهر‌ها با حرم‌ها و اماکن مربوط به دین اسلام نیز می‌تواند به عنوان زیرمجموعه‌های موضوع مورد مداقه قرار گیرد. عکس‌ها می‌توانند در هر نقطه‌ای از ایران و جهان اسلام و در هر سالی ثبت شده باشند، اما لازمه شرکت در این بخش استفاده از دوربین‌های حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای است که فایل خام -راو- عکس ارسالی را نزد عکاس محفوظ داشته باشد. 

ب- معماری اماکن اسلامی: 
   عکاسی از فضای داخلی یا خارجی اماکن اسلامی در ایران، با حضور و یا بدون حضور انسان به شکلی که دلالت عکس برهویت معماری و موقعیت سازه باشد و هدف عکاس بیان منطق معماری باشد. اهمیت نور در ایجاد فضاسازی معماری، تفسیر ذهنی معماری، نماهای بسته، جزییات نقوش بنا‌ها، طاق‌ها، کاشیکاری‌ها، فشرده سازی سطوح معماری و چشم انداز بنا‌ها در معماری اماکن اسلامی در هر نقطه از ایران، از زیرمجموعه‌های این بخش است. 

ج- موبایلی: 
   محدودیت‌های موجود در برخی از اماکن زیارتی در مورد استفاده از دوربین‌های حرفه‌ای، و همچنین سادگی و صراحت دوربین موبایل در برخورد با موضوعات اجتماعی و گسترش نوعی از عکاسی پرسه گردانه موجب شد تا بخش مستقلی در این جشنواره برای عکس‌های تلفن همراه در نظر گرفته شود. در این بخش تمامی عکس‌هایی که صرفا با دوربین تلفن همراه و با رویکرد آزاد – مستندگرایانه یا هنری – در موضوع زیارت ثبت یا تولید شده باشند، امکان شرکت دارند، ویرایش عکس‌ها در این بخش با توجه به ذهنیت عکاس آزاد است. این عکس‌ها حتما باید توسط حساب کاربری عکاس در اینستاگرام –حساب کاربری پابلیک نه پرایوت- منتشر شوند و از طریق ایجاد هشتگ #۵aqaks96 در کپشن عکس منتشر شده در اینستاگرام، به جشنواره معرفی شوند.

آیین‌نامه: 
۱- شرکت تمامی عکاسان آماتور و حرفه‌ای از سراسر ایران در این جشنواره آزاد و مغتنم است. 
۲- محدودیتی در سال تولید عکس نیست و عکاسان می‌توانند عکس‌های گذشته خود را که منطبق با موضوع است نیز در هر دو بخش به جشنواره معرفی کنند. 
۳- جشنواره جهت افزایش بار آموزشی خود، اقدام به برگزاری اردوی عکاسی برای عکاسان غیرمشهدی در هفته پایانی شهریور و هفته آغازین مهر ماه سال جاری می‌کند. عکاسان در این اردو، میهمان جشنواره هستند و تمامی هزینه‌های اقامت آن‌ها و کمک هزینه خوراک، بر عهده جشنواره است. 
۴- ثبت نام و حضور در اردو‌ها رایگان است و هیچگونه هزینه‌ای به عنوان حق ثبت نام نخواهد داشت. 
۵- برای ثبت نام در اردوی کشوری جشنواره، هم اکنون می‌توانید از طریق سایت جشنواره ثبت نام کنید و شرح فعالیت خود را ارسال کنید. 
۶- شرکت در جشنواره، محدود به عکاسان اردو نیست، دیگر عکاسان از هر نقطه این کشور، فارغ از حضور یا عدم حضور در اردوهای جشنواره، حق شرکت و رقابت برابر را دارند. 
۷- عکاسان اردو بر اساس امتیاز بندی شرح فعالیت‌های رسیده متقاضیان، توسط هیاتی پنج نفره شامل: «مجید حامد حق دوست، مهران مافی بردبار، سهیل زندآذر، حمید سلطان آبادیان و حمید سبحانی» انتخاب می‌شوند و دبیرخانه هیچ گونه دخالتی در انتخاب عکاسان اردو ندارد. 
۸- عکس‌های عکاسان اردو هیچ امتیاز ویژه‌ای ندارد و در کنار دیگر عکس‌های رسیده داوری می‌شوند. 
۹- آن دسته از عکاسان غیر مشهدی که مورد پذیرش هیات انتخاب اردوی کشوری قرار نگیرند، می‌توانند از مجوز عکاسی اردو و کارگاه‌های علمی اردو به صورت رایگان استفاده کنند. 
۱۰- تمامی عکاسان از تمامی شهر‌ها جهت شرکت در جشنواره باید ابتدا ثبت نام اولیه را در سایت رسمی جشنواره انجام داده و پس از sign up، نام کاربری و رمز عبور خود را برای تمامی مراحل بعدی جشنواره نزد خود حفظ کنند. کاربرانی که سال گذشته در سایت، ثبت نام کرده‌اند، لازم است مجددا ثبت نام کرده و حساب کاربری مستقل و جدیدی را ایجاد کنند. 
۱۱- آثار ارسالی در بخش حرفه‌ای (موضوع زیارت و موضوع معماری اماکن اسلامی) فقط از طریق سایت جشنواره بارگذاری و ارسال می‌شوند و نیازی به ارسال پستی بر روی CD یا ارسال پرینت و چاپ اثر نیست. 
۱۲- در بخش عکس‌های تلفن همراه، نیاز به بارگذاری در سایت جشنواره نیست و لازم است عکاسان آثار خود را در صفحه شخصیشان در محیط اینستاگرام بارگذاری نموده و با درج هشتگ مربوطه یعنی #۵aqaks96 در کپشن عکستان، آن را برای ورود به جشنواره مشخص نمایند. تمامی عکس‌هایی که از این هشتگ برخوردار باشند، جهت داوری، به داوران معرفی خواهد شد، لذا محدودیتی برای تعداد اثر ارسالی توسط عکاس در این بخش وجود ندارد و تعداد اثر آپلود شده در این بخش کاملا آزاد و نامحدود است. 
۱۳- توجه شود که درج هشتگ در کامنت‌های اینستاگرام، سودی نخواهد داشت، و هشتگ فقط باید در کپشن عکستان قید شود. 
۱۴- برای شرکت در بخش عکس‌های تلفن همراه، لطفا حساب کاربریتان در اینستاگرام، پابلیک (عمومی) باشد، چرا که مطابق قوانین اینستاگرام، عکس‌هایی که توسط حساب‌های پرایوت (خصوصی) بارگزاری و هشتگ می‌شوند، فقط برای خود آن کاربر قابل رویت است و ما امکان دیدن آن عکس را نداریم. لذا از پابلیک بودن حساب‌های کاربریتان در اینستاگرام اطمینان داشته باشید. و یا چنانچه قصد ندارید حساب فعلی اینستاگرامتان را پابلیک کنید، پیشنهاد می‌شود با افتتاح حساب کاربری جدید در اینستاگرام که مخصوص انتشار عکس‌های این جشنواره باشد، به یک حساب کاربری پابلیک دسترسی داشته باشید. 
۱۵- ویرایش عکس‌ها در بخش حرفه‌ای نباید به مرزهای گرافیک، تصویرسازی، و حذف بعد و پرسپکتیو نما‌ها بیانجامد. لازم به ذکر است تراز نور، افزایش یا کاهش کنتراست، کنترل رنگ، کنترل درجه اشباع، کراپ، پاسپارتو، اعمال یا کاهش گرین، تقویت شارپنس و کلاریتی آزاد است. 
۱۶- ویرایش عکس‌های موبایلی و هرگونه استفاده از فیلترهای نرم افزارهای موبایلی جهت القای ذهنیت عکاس در بخش اینستاگرامی آزاد است. 
۱۷- در این جشنواره رقابت میان تک عکس و مجموعه عکس صورت می‌گیرد. 
۱۸- هر عکاس می‌‌تواند در موضوع «زیارت» ۱۲ اثر شامل ۱۰ تک عکس و ۲ مجموعه عکس و در بخش معماری اماکن اسلامی۱۰ اثر (۱۰ تک عکس) به سایت جشنواره ارسال کند. فیلد ارسال تک عکس و مجموعه عکس در سایت جشنواره، از یکدیگر مجزا است و سهمیه آن نیز، مستقلا برای تک عکس و مجموعه عکس محاسبه می‌شود. 
۱۹- چیدمان چند عکس در یک قاب، از نگاه دبیرخانه مجموعه عکس محسوب می‌شود. 
۲۰- مجموعه عکس‌های ارسالی برای بخش زیارت می‌توانند از ۲ تا ۸ فریم برخوردار باشند و چنانچه از اینترودیوسی برخوردار هستند، آن را به صورت یک پیام متنی برای مدیر سایت ارسال نمایند تا هنگام داوری خوانده شود. 
۲۱- عکس‌های ارسالی می‌‌توانند رنگی یا مونوکروم باشند و با هر قالبی ثبت شده باشند اما در ‌‌نهایت باید به صورت یک فایل Jpeg که اندازه ضلع بزرگ آن حداقل Pixel۱۵۰۰ (در عکس‌های افقی Width =۱۵۰۰ Pixel و در عکس‌های عمودی Height=۱۵۰۰ pixel باشد) و حجم فایل ارسالی از ۲ مگابایت تجاوز نکند، ارسال شوند. Dpi عکس‌ها را تغییر ندهید و با‌‌ همان رزولوشنی که دوربین شما خروجی می‌دهد، ارسال نمایید. 
۲۲- آثار از طریق ویدئو پروجکشن سونی و در تصویری به قطر هفتاد اینچ برای داوران نمایش داده خواهد شد و ‌‌نهایت دقت در کالیبراسیون نمایش تصویر صورت خواهد گرفت. 
۲۳- شرکت کننده در جشنواره و صاحب فایل بزرگ و اصلی عکس، به عنوان عکاس و مالک اثر شناخته می‌شود و مسؤولیت هرگونه دعوی در باب مالکیت اثر از عهده جشنواره خارج است. 
۲۴- پس از داوری آثار و در صورت راهیابی اثر به بخش مسابقه، فایل عکس در ابعاد بزرگ و اصلی جهت ارائه در نمایشگاه و چاپ کتاب از عکاس مطالبه می‌شود و بدیهی است عدم تحویل فایل بزرگ در مهلت مقرر، منجر به حذف عکاس از فهرست پذیرفته شده گان، نمایشگاه و کتاب خواهد شد. 
۲۵- برگزار کننده حق استفاده از عکس‌های ارسالی را برای مصارف فرهنگی خواهد داشت. 
۲۶- آثار راه یافته به بخش مسابقه، در قالب کتاب نفیسی به چاپ خواهد رسید و به جهت اهداف آموزشی جشنواره، یک نسخه از این کتاب به برگزیدگان جشنواره اهدا خواهد شد. 
۲۷- آثار راه یافته به بخش مسابقه در قالب نمایشگاهی حرفه‌ای در نگارخانه رضوان مشهد در پاییز سال جاری بر روی دیوار خواهد رفت و سپس در دیگر شهرستان‌های کشور به نمایش گذاشته خواهد شد. 
۲۸- جوایز برگزیدگان در افتتاحیه نمایشگاه به عکاسان تقدیم خواهد شد. 
۲۹- شرکت کنندگان باید آثار خود را تا حداکثر تا ساعت بیست و چهار روز جمعه ۲۸ مهرماه ۱۳۹۶از طریق سایت جشنواره در بخش حرفه‌ای و از طریق اینستاگرام در بخش موبایلی، بارگذاری کنند و این زمان به رسم تمامی جشنواره‌های قبلی ما در چهار سال گذشته، به خاطر احترام به قوانین و پایبندی به نظم، به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد. 
۳۰- ارسال آثار یا ارسال شرح فعالیت‌ها برای ثبت نام اردو، به منزله پذیرش تمامی مقررات این جشنواره در سی بند از سوی شرکت کننده است. 

جوایز: 
 نفر اول در بخش زیارت: پنج میلیون تومان
نفر دوم در بخش زیارت: سه میلیون تومان
نفر سوم در بخش زیارت: دو میلیون تومان

نفر اول در بخش موبایلی: سه میلیون تومان
نفر دوم در بخش موبایلی: دو میلیون تومان
نفر سوم در بخش موبایلی: یک میلیون تومان

عکس برگزیده در بخش معماری: سه میلیون تومان

تقویم جشنواره: 
– آغاز به کار جشنواره: مردادماه ۱۳۹۶
– ثبت نام اردو‌ها: مردادماه ۱۳۹۶
– برگزاری اردو‌ها: هفته پایانی شهریور و هفته اول مهر ۱۳۹۶
– مهلت ارسال اثر: جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ (این زمان تمدید نمی‌شود) 
– داوری جشنواره: آبان‌ماه ۱۳۹۶
– نمایشگاه، چاپ کتاب و اهدای جوایز: آذر ۱۳۹۶

عوامل جشنواره: 
–  رییس ستاد جشنواره: علی ثابت نیا
– مسوول دبیرخانه: سجاد مصلی
– مسوول اردو‌ها: حمید سبحانی
– مسوول آی تی: حسین روکی
– مسوول پشتیبانی بخش موبایلی: محسن اعتضادی

راه‌های ارتباطی و تماس:
دبیرخانه جشنواره: مشهد، احمدآباد، خیابان عدالت ۱۸، شماره ۱/۹
تلفن: ۳۸۴۷۲۸۷۳-۰۵۱ 
سایت جشنواره جهت ثبت نام اردو و ارسال آثار در بخش حرفه‌ای
+ هشتگ اینستاگرام جهت درج در کپشن عکستان در بخش موبایلی: ۵aqaks96#