به گزارش روابط عمومی جشنواره عکس و کارتون خودرونما، در مراسم اختتامیه این جشنواره که با حضور هنرمندان و مدیران صنعت خودرو برگزار شد، فریبا اباذری؛ دبیر جشنواره گفت: بذر جشنواره عکس و کارتون خودرونما سال ۱۳۹۳ در جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها کاشته شد و برگزارکننده جشنواره موضوع فرهنگ‌سازی در خودرو را مطرح کرد اما امکان برگزاری جشنواره در آن زمان فراهم نشد تا اینکه امسال با حمایت‌های حامیان این اتفاق شکل گرفت.

  اباذری با ارائه گزارشی از جشنواره گفت: ۳۷۳۶ اثر از ۳۱ استان کشور؛ در بخش تک عکس حرفه‌ای ۲۲۴۸ عکس، در بخش مجموعه عکس ۴۵۲ عکس و در بخش عکس مردمی ۳۸۱ عکس و در بخش کارتون ۴۱۶ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که هیئت انتخاب و داوری از بین آثار رسیده، ۱۳۹ اثر از ۱۱۱ هنرمند؛ در بخش تک عکس حرفه‌ای ۶۰ عکس و در بخش مجموعه عکس حرفه‌ای ۶ مجموعه عکس، در بخش عکس مردمی ۳۳ عکس و در بخش کارتون نیز ۴۰ اثر را به برای جشنواره انتخاب کرد.

  اباذری در ادامه افزود: این جشنواره تلاشی برای تعامل هنرمندان با مدیران خودروسازی در راستای فرهنگ‌سازی است و امیدواریم با حمایت دو حوزه هنر و صنعت شاهد تداوم و رشد این جشنواره باشیم و جشنواره در دوره‌های بعد به‌صورت بین‌المللی برگزار شود
.

  بهرام عظیمی؛ داور بخش کاریکاتور جشنواره عکس و کارتون خودرونما نیز در این مراسم گفت: این جشنواره به صورت حرفه‌ای برگزار شده است و تولیدکنندگان خودرو می‌توانند از هنر استفاده کنند اما متأسفانه سیستم تولید و فروش خودرو در کشور ما احساس نمی‌کند که به استفاده از هنر نیاز دارد و من از بزرگ‌ترین منتقدان تولیدکنندگان خودروی داخلی هستم.

  عظیمی خطاب به تولیدکنندگان خودرو گفت: خودروسازان عزیز می‌توانید از هنرمندان بسیار استفاده کنید البته نه به این معنی که هنرپیشه‌های مشهور را برای تبلیغ سوار خودرو کنید، اگر دلسوز مردم هستید می‌توانید از هنر و هنرمندان استفاده کنید.

  مسعود زنده‌روح کرمانی؛ داور بخش عکس این جشنواره نیز با ضرورت تعریف خودروی استاندارد از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانیه هیئت داوران بخش عکس جشنواره را خواند و گفت: جشنواره عکس و کارتون خودرونما باید بر رونق بخشی دو حوزه هنر و صنعت خودرو اتکا کند و در این میان فاصله ایجاد شده بین هنر و صنعت را کاهش دهد تا در آیندۀ نزدیک، شاهد همراهی و همکاری این بخش اقتصادی مهم کشور در حرکت‌های فرهنگی باشیم. مهم است که هنرمندان به‌ویژه عکاسان توجه نموده و در دوره‌های آینده با تلاش بیشتری با این حرکت فرهنگی، هنری همکاری کنند.

  زنده‌روح کرمانی در ادامه گفت: تداوم یک حرکت فرهنگی نیازمند دبیرخانه دائمی و ارتباط تنگاتنگ با هنرمندان است و بر این باوریم که این نکته از ذهن برگزارکننده دور نمانده و در اسرع وقت برای تداوم این جشنواره و ارتباط مستمر با هنرمندان، هنردوستان و اهالی صنعت خودروسازی دبیرخانه دائمی آن را فعال نماید. هر حرکت فرهنگی هنری نیازمند حضور بخش بزرگی از جامعه هدف است. در نخستین گام این تلاش شایسته تقدیر است اما با تداوم و تبلیغات گسترده طیف وسیعی از هنرمندان می‌توانند با این حرکت فرهنگی بیشتر آشنا شوند و در دوره‌های بعد شاهد حضور چشمگیر آنان باشیم. مهم‌ترین بخش یک جشنواره حمایت‌های اقتصادی است که می‌بایست با حضور صنعتگران خودروساز به‌عنوان قطب اقتصادی مهم این کشور پشتیبانی شود و امید داریم که این حرکت شایسته در سال‌های آینده چشمگیرتر باشد تا بتواند گامی مؤثر برای فرهنگ‌سازی جامعه بردارد. در ادامه این مراسم با حضور دبیر و داوران جشنواره، برگزارکننده، مدیران صنعت خودرو جوایز برگزیدگان اهدا شد.

  در بخش کارتون که کامبیز درم بخش، بهرام عظیمی و مسعود شجاعی طباطبایی آثار را داوری کردند، جایزه اول شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و چهل میلیون ریال به محمود نظری از همدان، لوح تقدیر و جایزه نقدی سی میلیون ریالی نفر دوم به مهناز یزدانی از اصفهان و جایزه سوم شامل لوح تقدیر و بیست میلیون ریال احسان گنجی از ده دشت کهگیلویه و بویر احمد اهدا شد و ابوالقاسم طحانیان از برازجان بوشهر، سامان ترابی از اهواز و مهدی عزیزی از اراک تقدیر شدند. داوری بخش عکس جشنواره خودرونما را مسعود زنده روح کرمانی، مجتبی آقایی و جاوید نیک پور بر عهده داشتند. در بخش عکس مردمی صادق کهنسال از خراسان رضوی با دریافت تندیس، لوح تقدیر و پانزده میلیون ریال، محمدمهدی ورال از قم با دریافت لوح تقدیر و ده میلیون ریال جایزه نقدی و عباس پورجعفری راوری از کرمان با دریافت لوح تقدیر و پنج میلیون ریال جوایز اول تا سوم را دریافت کردند و جواد پرست از خراسان رضوی و مهلا نوری امامزاده از اصفهان تقدیر شدند.

  در بخش عکس حرفه‌ای در بخش تک عکس فرناز دمنابی از تهران اول شد و تندیس جشنواره، لوح تقدیر و چهل میلیون ریال جایزه نقدی دریافت کرد، لوح تقدیر و سی میلیون ریال جایزه نفر دوم به حمیدرضا امیری متین از همدان و جایزه نفر سوم شامل لوح تقدیر و بیست میلیون ریال به حمید سلطان‌آبادیان از خراسان رضوی اهدا شد و پوریا پاکیزه از همدان، محمد قدمعلی و شورش مباشری از تهران تقدیر شدند.

  در بخش مجموعه عکس حرفه‌ای جلال شمس آذران از آذربایجان شرقی، محمدباقر عسگرپور از اهواز و عبدالله حیدری از تهران برگزیده شدند و لوح تقدیر و هفده میلیون ریال جایزه نقدی دریافت کردند.

  در ادامه مراسم کتاب جشنواره عکس و کارتون خودرونما شامل آثار این جشنواره رونمایی شد.

  پس از مراسم اختتامیه و اهدای جوایز، نمایشگاه آثار جشنواره عکس و کارتون خودرونما در گالری پردیس ملت گشایش یافت. این نمایشگاه تا هشتم بهمن‌ماه جاری ادامه دارد.

"هفته‌نامه خودرو امروز" با هدف ترغیب هنرمندان حرفه‌ای به تولید آثار هنری ارزشمند در حوزه خودرو، خلق آثاری با نگاه ویژه به نقش خودرو در زندگی و کشف استعدادهای هنری جوان و ویژه در حوزه صنعت خودرو و حمل‌ونقل جشنواره عکس و کارتون خودرونما را برگزار کرده است.