پنجمین جشنواره ملی عکس خانه دوست با معرفی برندگان، رونمایی کتاب جشنواره و تقدیر از اساتید پیشکسوت عکاسی زیارتی با حضور جمع کثیری از هنرمندان عکاس مشهدی، اساتید عکاسی مشهد و تهران، مسئولین و علاقمندان در نگارخانه رضوان مشهد به کار خود خاتمه داد.

    به گزارش دبیرخانه جشنواره، محمدعلی چمی‌گو مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در ابتدای این مراسم، ضمن عرض ارادت به همه آنان که در مسیر هنری خود به امام رضا (ع) خدمت می‌کنند، گفت: «در همه مشاغل برای افراد موقعیتی پیش می‌آید که از شغلشان برای امور دنیوی و زندگی روزمره خود استفاده کنند، اما بعضی‌ها لیاقت پیدا می‌کنند که از شغل هنری خود در مسیری استفاده کنند که هرکسی توفیق آن را پیدا نمی‌کند.»

   سپس در ادامه مراسم کیارنگ علایی، دبیر پنجمین جشنواره ملی عکس خانه دوست به تشریح رویکرد جشنواره پرداخت و گفت: «در دوره‌ای به سر می‌بریم که عکس همگانی و همه‌جایی شده و امروز تقریباً جایی نیست که از آن عکاسی نشود. پیشرفت تکنولوژی و دموکراسی تصویر، موجب تورم تولید شده و عکس را از یک کالای نفیس و تأمل برانگیز به یک کالای کم ارزش تبدیل کرده است. در این میان، جشنواره‌ی خانه دوست، به یکی از رویکردهای عکاسی پرداخته که در این سال‌ها مهجور و در سایه مانده است: یعنی عکاسی مستندگرایانه که همواره با اهدافی چون کارکرد بایگانی، توجه و شیفتگی به بشریت، توجه به طبقه فرودست، ثبت وضعیت رو به دگرگونی احوال مردم یا اماکن، روح آرمان‌گرایی و اصلاح‌طلبی شناخته شده است. در دورانی که عکاسی مستند اجتماعی به دلیل عدم حمایت‌های مادی و معنوی لازم، و نداشتن اسپانسر و حامی رو به سکوت و انزوا می‌رود، اصرار داشتیم این رویکرد را به جد دنبال کنیم. تلاش ما در انتخاب رویکرد مستندگرایانه و تطبیق فایل‌های خام و اصلی عکاسی شده توسط عکاسان با تک تک عکس‌های منتخب داوران، نشان از این مهم دارد. به طوری که پس از داوری تعدادی از عکس‌های برگزیده داوران را به دلیل عدم برخورداری از فایل خام یا مونتاژ و دست کاری حتی جزئی در عکس از بخش مسابقه حذف کردیم و می‌دانیم اگرچه این امر خوشایند عکاسان محترم این آثار نیست، اما این اصرار در گذر زمان، ما را به افق‌های روشن‌تری از رویکرد ناب مستندگرایانه و تعهد و رسالت واقعی عکاس در این حوزه رهنمون می‌کند و تصویری واقعی از عکاسی مستند را برای آینده پایه‌گذاری خواهد کرد.»
    علایی با بیان اینکه جشنواره ملی عکس «خانه دوست»، در مجموع میزبان ۵۹۱۲۱ اثر در موضوع زیارت در طول پنج دوره فعالیت بوده است، افزود: «هشتگ جشنواره در محیط اینستاگرام به همه‌ی علاقمندان این امکان را می‌دهد که تمام عکس‌های بارگذاری شده را تماشا کنند و کتاب جشنواره نیز در همه ادوار منتشر و عرضه شده است و می‌تواند منبع مطالعاتی برای علاقمندان به پژوهش باشد.»


معرفی برگزیدگان 

   آرای نهایی هیئت‌داوران، متشکل از مجید سعیدی، ساسان مویدی، محمدمهدی رحیمیان، سعید محمودی ازناوه و فاطمه بهبودی در پنجمین جشنواره ملی عکس خانه دوست بدین شرح اعلام شد:

– در بخش عکاسی حرفه‌ای

  شهروز جلادت از رشت، حمید عزیزی خانقاهی از سنقر و حجت اله عطایی از قم به ترتیب نفرات اول تا سوم شناخته شدند و دبیرخانه جشنواره با اعطای دیپلم افتخار، نشان جشنواره و مبلغ پنجاه، سی و بیست میلیون ریال از آنها تقدیر کرد.

– در بخش عکاسی موبایلی

  ضمن تقدیر از فاطمه پزشکی مقدم از تهران، امیر عنایتی از تربت‌حیدریه، مطهره جلیلی از همدان  و محمد سجاد نصرتی از تهران به ترتیب عناوین اول تا سوم را به خود اختصاص دادند و دبیرخانه جشنواره با اعطای دیپلم افتخار، نشان جشنواره و مبلغ سی، بیست و ده میلیون ریال از نفرات اول تا سوم تقدیر کرد.

– در بخش عکاسی معماری اماکن اسلامی

   جایزه عکاس برگزیده به مبلغ سی میلیون ریال به امیرمهدی نجف لو شهپر از همدان اعطا شد.
 تقدیر از پیشکسوتان

   در این مراسم، از حمید عربلین، امیرحسین صفرلی، علی اصغر ناصری‌مهر، حسن توکلی و فرامرز عامل بردبار به عنوان پیشکسوتان عکاسی زیارتی با اعطای نشان جشنواره، دیپلم افتخار و هدیه نقدی تقدیر شدند.


رونمایی کتاب جشنواره

 
در پایان این مراسم مدیر عامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی محمد علی چمی‌گو  و دبیر جشنواره کیارنگ علایی از کتاب نفیس پنجمین جشنواره ملی عکس خانه دوست رونمایی کردند.

   کیارنگ علایی در توضیح این کتاب به حاضرین گفت: «در ویرایش و خروجی عکس های سیاه و سفید روشی را به کار بسته ایم که تن مایه های اضافی به حداقل برسند و تثبیت رنگ در عکس های رنگی پس از چاپ را نیز بتوانیم به خوبی کنترل کنیم، کتاب در شمارگان دوهزار نسخه و با صحافی دوخت با نخ اعلا آماده شده است که در پایان مراسم به حاضرین اهدا و از این پس نیز در کتاب فروشی ها عرضه خواهد شد».

  شایان ذکر است نگارخانه رضوان تا پایان این هفته میزبان آثار برگزیده پنجمین جشنواره ملی عکس خانه دوست خواهد بود و علاقمندان می‌توانند جهت بازدید آثار همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۶ تا ۱۹ به نگارخانه رضوان مشهد مراجعه نمایند.