یکشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ برگزیدگان پنجمین جشنواره بین‌المللی عکس «سلامت روان» با برگزاری مراسم اختتامیه در دانشگاه علوم پزشکی زنجان با حضور وزیر بهداشت و درمان و مهمانان داخلی و خارجی معرفی شدند.

زهره لک، مهران چراغچی، امیر پورمند و جواد رضایی به عنوان برگزیدگان ایرانی معرفی شدند که جایزه نقدی، یادبود جشنواره و نشان فیاپ را دریافت کردند و عکاسانی از ترکیه، انگلستان، اوکراین، بلژیک، هندوستان و کره جنوبی، برگزیدگان خارجی جشنواره بودند. جایزه بهترین کلوپ عکس هم به کشور چین اهدا شد.

همچنین نمایشگاه آثار برگزیده این جشنواره با حضور سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان، سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی، مدیران دانشگاه علوم پزشکی زنجان، نماینده فیاپ در ایران، مسئولان استانی و عکاسان برگزیده، در موزه کارخانه کبریت زنجان آغاز به کار کرد.

دکتر محمدرضا صائینی، دبیر جشنواره ارسال بیش از ۱۸ هزار عکس از ۷۸ کشور جهان به این رویداد را نشان دهنده اهمیت مبحث سلامت روان و توجه به این جشنواره دانست.

در ادامه مراسم علی سامعی، نماینده فیاپ در ایران و مدیرهنری و مدیربخش بین الملل جشنواره عکس سلامت روان با بیان اینکه رکورد جالب توجه تعداد عکس این جشنواره در بین جشنواره‌های ایرانی و حتی جهانی منحصر بفرد است، افزود: رعایت استانداردهای فدراسیون جهانی هنر عکاسی در این جشنواره باعث شد تا این رویداد مجوز فیاپ را کسب کند و در رده جشنواره‌های استاندارد جهانی قرار گیرد.

به گفته دکتر کریستف هاملمان، نماینده سازمان جهانی بهداشت (WHO) قرار است در نشست وزیران بهداشت ۲۳ کشور که امسال در ایران برگزار می‌شود نمایشگاهی از آثار برگزیده جشنواره عکس سلامت روان برگزار شود.

در پایان این مراسم از برگزیدگان در دو بخش آزاد و سلامت روان تقدیر و از کتاب و تمبر جشنواره رونمایی شد.

این رویداد، با هدف افزایش آگاهی سلامت روان جامعه با استفاده از هنر عکاسان ایران و جهان و به منظور بازآفرینی موضوعات روان‌شناختی توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان با حمایت دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد و با همکاری کلوپ عکس فوکوس، نمایندگی فدراسیون بین‌المللی هنرعکاسی (فیاپ) در ایران و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.