این مقاله در سه بخش اصلی ارائه می‌شود.
۱-.چه تجهیزاتی نیاز داریم؟
۲- مقدمه چینی برای عکاسی پانوراما
۳- عکس گرفتن برای ایجاد یک تصویر پانوراما
در قسمت نخست این مقاله در مورد  تجهیزات مورد نیاز صحبت خواهیم کرد.
در قسمت دوم این مقاله به موضوع مقدمه چینی برای عکاسی پانوراما و عکس گرفتن برای ایجاد یک تصویر پانوراما خواهیم پرداخت.


۱- چه تجهیزاتی نیاز داریم؟
شما با استفاده از هر دوربینی می‌توانید یک تصویر پانوراما بیافرینید،  حتی یک دوربین یکبار مصرف.
تجهیزات دیگری لازم ندارید، اما شاید به مرور زمان احساس کنید که دیگر نمی‌توانید بدون سه پایه عکسهای با کیفیتی بگیرید. تجهیزاتی که در زیر اشاره شده است به شما کمک می‌کند تا عکسهایتان را بهتر، آسان‌تر و با کیفیت‌تر بگیرید.

سه پایه:
با استفاده از سه پایه مطمئن خواهید بود که دوربین شما حول یک نقطه ثابت می‌چرخد و تراز خواهد ماند. همچنین سه پایه به شما کمک می‌کند تا در جاهایی که نور کم است از سرعت شاتر پایین بدون تار شدن عکس استفاده کنید.
حتما در نظر داشته باشید که سه پایه را محکم قفل کنید و موقعی که قفل شد لرزشی نداشته باشد در غیر این صورت تراز ماندن دوربین در حال گردش دشوار خواهد بود، مخصوصا زمانی که یک دوربین بزرگ یا سر سه پایه پانوراما استفاده می‌کنید زیرا وزن آنها باعث ناپایدار شدن سه پایه می‌شود.
اگر از سه پایه دوربین استفاده نکنید یا دوربین را تراز نگه ندارید، امکان دارد موقع ادغام کردن عکسها به مشکل بر بخورید و در نهایت مجبور خواهید شد که پانورامای خود را ببرید و این باعث کم شدن زاویه نمای عمودی عکس شما می‌شود.

image002.jpg
پانوراما بدون تراز بودن مناسب هنگام ادغام.


image004.jpg

همان عکس، نشان می‌دهد که چه مقدار از عکس باید بریده شود.


image006.jpg
همان عکس بعد از بریده شدن، ناحیه مشکی مقدار عکس از دست رفته را نشان می‌دهد.

image008.jpg
اما اگر سه پایه دوربین تراز بود بخشهایی از عکس را از دست نمی‌دادیم، مانند عکس زیر.تراز (Spirit Level) :
تراز یک وسیله اضافی، ضروری و ارزان قیمت می‌باشد. این وسیله طوری طراحی شده است که می‌تواند روی قسمت Hot Shoe یک دوربین SLR قرار بگیرد.
از تراز برای مطمئن شدن از تراز بودن سه پایه دوربین، سر سه پایه و خود دوربین استفاده می‌شود.

image010.jpg


کابل ریموت شاتر:
زمانی که می‌خواهید از نوردهی تقریبا طولانی مدت استفاده کنید این کابل بسیار کمک می‌کند. با استفاده از این کابل درصد احتمال لرزش و تکان دوربین در هنگام عکاسی کاهش پیدا می‌کند.

سر سه پایه پانوراما:
سر سه پایه پانوراما یک تعلق اضافیست که آنرا روی سه پایه دوربین متصل می‌کنند و سپس دوربین را روی آن می‌بندند و به شما اجازه می‌دهد که موقعیت دوربین درست و حول محور Nodal Point بچرخد.

image012.jpgimage014.jpg

تمام عکاسان حرفه ای از سر سه پایه پانوراما استفاده می‌کنند، زیرا  Parallax Error (خطای انطباق)  روی کیفیت عکس تاثیر گذار است، مخصوصا اگر شما عکسهای خود را می‌فروشید و آنها را در سایز بزگ چاپ می‌کنید. سر سه پایه پانوراما باعث می‌شود عکس گرفتن آسانتر و اصولی‌تر باشد و این به این معناست که شما زمان کمتری برای ادغام کردن عکسها خواهید گذاشت.
Nodal Point: نقطه ای است که آنجا شکست نوری ایجاد می‌شود، اگر دوربین حول آن نچرخد باعث به وجود آمدن Parallax Error می‌شود.
Parallax Error: جا به جایی تصویر در اثر شکست نور.که به دلیل گردش دوربین حول نقطه ای غیر از Nodal Point به وجود می‌آید.
در مثال زیرError Parallax بارز است.

image016.jpgimage018.jpg
image020.jpgimage022.jpg


لنز واید انگل (زاویه باز):
با گرفتن چندین عکس و ادغام کردن آنها، می‌توانید یک پانوراما بیافرینید، مهم نیست چه لنزی  روی دوربینتان بسته‌اید. اما لنز واید ویژگی هایی دارد از جمله:
۱.با تعداد عکس کمتری می‌توانید پانورامای ۳۶۰ درجه بیافرینید و در نتیجه زمان کمتری صرف عکاسی و ادغام آن خواهید کرد.
۲.در آخر عکس پایانی شما عرض بیشتری خواهد داشت.

image024.jpg
عکس پانورامای پارک، ۱۲mm فاصله کانونی. زاویه نما ۳۶۰×۹۰ درجه، تعداد عکسهای مورد نیاز ۱۲ فریم عمودی.


image026.jpg
عکس پانورامای پارک، ۲۴mm فاصله کانونی. زاویه نما ۳۶۰×۶۰ درجه، تعداد عکسهای مورد نیاز ۱۹ فریم عمودی.اگر قصد خرید یک لنز واید برای عکاسی پانوراما را دارید، آگاه باشید که بیشتر نرم افزارهای پانوراما لنزهای Rectilinear را پشتیبانی می‌کنند، (Rectilinear Lens = لنزهایی که خطوط راست مثل دیوارها را در عکس به همان صورت و بدون خمیدگی نشان می‌دهند) و بعضی دیگر لنزهای Fish eye را پشتیبانی می‌کنند و مقدار کمی‌از آنها هر دو  را پشتیبانی می‌کنند.
اگر شما در عکاسی پانوراما  تازه کار هستید پیشنهاد می‌کنم خرید لنز مخصوص را عقب بیندازید تا کمی‌به تجربه شما در این زمینه افزوده شود و سپس خیلی راحت‌تر می‌توانید لنز واید مورد نیازتان را خریداری کنید.
در قسمت دوم در مورد چگونگی گرفتن عکس پانوراما و نکته های آن نوشته شده است.

 

­کپی رایت مطالب و تصاویر :مرتضی صفاتاج