شرکت تایوانی پلاستک پس از تجربیات موفق در تولید اسکنرهای فیلم ۳۵ میلیمتری اقدام به طراحی و تولید نخستین اسکنر حرفه‌ای قطع ۱۲۰ میلیمتری خود کرده است.

    به گفتهٔ متخصصان این شرکت، تصمیم پلاستک با توجه به توقف تولید این نوع اسکنر از سوی برند‌های مطرح جهان اقدامی شجاعانه بود و پلاستک با این تصمیم ریسک بزرگی انجام داد چرا که برندهایی مثل نیکون سابقهٔ بسیار خوبی در زمینهٔ ساخت اسکنر فیلم از خود به جا گذاشته بودند. 

921204_9

    مهندسین شرکت پلاستک از ابتدا معتقد بودند که اگر کیفیت و کارایی این اسکنر در بالاترین سطح و متناسب با تکنولوژی روز نباشد و نتواند نظر مثبت کاربران حرفه‌ای را جلب کند موفقیت آن تضمین نخواهد شد. همین امر موجب شد در طرح اولیه یک اسکنر حرفه‌ای ۱۲۰ میلیمتری با حداکثر کیفیت و توانایی برای کاربران حرفه‌ای در دستور کار قرار گیرد. 

   نمونهٔ اولیهٔ این اسکنر به نام OpticFilm120 در سال ۲۰۱۲ برای نخستین بار در نمایشگاه Photokina به نمایش گذاشته شد و تولید آن در سال ۲۰۱۳ آغاز شد. به گفتهٔ شرکت پلاستک استقبال از این اسکنر بسیار قابل توجه بود و این شرکت با توجه به ارتباط با کاربران حرفه‌ای در سراسر جهان نسبت به پیشبرد و اعمال تغییرات مناسب در خصوص این اسکنر اقدام و در کوتاه‌ترین زمان نقایص آن را از نظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برطرف کرد. 


921204_2


مشخصات فنی اسکنر OpticFilm120

– دارای لنز ۸ جزئی با دقت ۵۳۰۰ نقطه در اینچ (Optical Resolution) 
– مجهز به سنسور CCD با حساسیت بالا و دقت ۱۰۶۰۰ نقطه در اینچ
– لامپ LED جهت نورپردازی یکنواخت، مصرف پایین و بدون حرارت
– محدودهٔ دینامیکی ۴.۰۱ طبق استاندارد ISO ۲۱۵۵۰: ۲۰۰۴
– محدوده دینامیکی ۴.۸ در اندازه‌گیری به صورت تئوری


921204_3


   مشخصات این اسکنر به ادعای شرکت پلاستک تضمین‌کنندهٔ رنگ‌های دقیق و قابلیت تفکیک سایه‌روشن‌ها در فیلم‌هاست و سطح کیفیت این اسکنر با اسکنرهای درام مقایسه شده است. طراحی خود اسکنر نیز همانطور که از چنین اسکنری انتظار می‌رفت زیبا و با سایز متناسب انجام گرفته است. پورت اتصال این اسکنر USB0.2 بوده و با سیستم عامل‌های Windows و Mac سازگاری دارد. 


921204_4


    قاب‌های فیلم (Film Holders) این اسکنر از جملهٔ نوآوری‌ها در این اسکنر و ثبت‌شده به نام این شرکت است. لازم به ذکر است که قرار گرفتن صحیح فیلم در اسکنرها یکی از مهمترین پارامترها در تضمین کیفیت اسکن به شمار می‌رود به این صورت که کوچک‌ترین قوس در فیلم باعث خارج شدن وضوح در بعضی نواحی فیلم می‌شود و این امر در بعضی اسکنرهای فیلم موجب عدم دستیابی به نتیجه دلخواه خواهد شد. 


921204_5


    پلاستک با طراحی قاب‌های مغناطیسی خود این مسئله را به خوبی برای فیلم‌های ۱۲۰ حل کرده است. قاب‌های فیلم (Film Holders) ارائه شده به همراه این اسکنر به شرح زیر هستند: 

۱ـ اسلاید ۳۵ میلیمتری با قاب (ظرفیت ۵ اسلاید) 
۲ـ فیلم ۳۵ میلیمتری (۱۲ فریم شامل ۲ نوار فیلم) 
۳ـ فیلم ۱۲۰ سایز ۴.۵‌×۶ (ظرفیت ۴ فریم) 
۴ـ فیلم ۱۲۰ سایز ۶×۶ (ظرفیت ۴ فریم) 
۵ـ فیلم ۱۲۰ سایز ۷×۶ (ظرفیت ۴ فریم) 
۶ـ فیلم ۱۲۰ سایز ۹×۶ (ظرفیت ۴ فریم) 
۷ـ فیلم ۱۲۰ سایز ۱۲×۶ (ظرفیت ۴ فریم) 


921204_6


    یکی از نکات سومند در رابطه با این اسکنر امکان استفاده از اشعهٔ مادون قرمز در تشخیص خط، خاک و خش روی فیلم است. انجام این کار به صورت سخت‌افزاری دقت در تشخیص و سرعت آن را به صورت قابل توجهی نسبت به تکنولوژی‌های قدیمی بهبود بخشیده است. 

نرم‌افزار اسکنر

921204_7


    به همراه این اسکنر نرم‌افزار حرفه‌ای SilverFast Ai Studio 8.0 محصول شرکت آلمانی LaserSoft ارائه می‌شود تا امکانات این اسکنر به خوبی در اختیار کاربر قرار گیرد. از امکانات ویژهٔ این نرم‌افزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

ـ کیفیت اسکن حرفه‌ای و امکان خروجی CMYK 
ـ تشخیص دقیق خط و خش روی فیلم با استفاده از اشعهٔ مادون قرمز اسکنر و برداشت آنها (iSRD) 
ـ بالابردن محدودهٔ دینامیکی و پایین آوردن noise در نتایج اسکن (Multi Exposure) 
ـ امکان کالیبره کردن رنگ‌های خروجی با دقت بالا (IT8 Calibration) 
ـ امکان انتخاب پروفایل انواع فیلم‌های نگاتیو و حتی ایجاد پروفایل خاص پیش از اسکن (NegaFix) 


921204_8

نمایندگی پلاستک در ایران:
عکاسان و علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر دربارهٔ اسکنر OpticFilm120 یا بازدید از آن با تلفن‌های ۸۸۵۲۵۱۱۶ و ۸۸۷۴۷۲۸۸ شرکت پویش‌افزار نمایندهٔ شرکت پلاستک در ایران تماس بگیرند.

921204_10

تاریخچه شرکت پلاستک

  سابقهٔ شرکت تایوانی پلاستک در زمینه طراحی و تولید اسکنر به سال ۱۹۸۶ باز می‌گردد و تعدادی از اولین انواع اسکنرهای جهان توسط این شرکت طراحی و ثبت جهانی شده است. 

   پلاستک پس از سال‌ها تجربه در سال ۲۰۰۴ اقدام به تولید اسکنرهای فیلم کرد و مدل OpticFilm7200 به عنوان نخستین اسکنر فیلم این شرکت معرفی شد، این اسکنر همزمان در ایران نیز عرضه شد. تجربیات شرکت پلاستک در تولید اسکنرهای فیلم به مرحله جدیدی وارد شد و این شرکت تاکنون بیش از ۵ مدل اسکنر فیلم ۳۵ میلیمتری طراحی و روانه بازار کرده است.