در دومین روز نمایشگاه فتوکینا ۲۰۱۶، شرکت سان دیسک از بزرگترین کارت حافظه دنیا با ظرفیت یک ترابایت رونمایی کرد. در حال حاضر کارت SDXC تنها نوع از این کارت حافظه است. هیچ جزئیاتی هم درباره قیمت یا تاریخ عرضه اعلام‌نشده است اما این خبر مهمی محسوب می‌شود.

شرکت Western Digital که مالک شرکت SanDisk است، ۱۶ سال پیش اولین کارت SD خود با ظرفیت ۶۴ مگابایت را معرفی کرد، جالب اینجا است که دو سال پیش بود که کارت ۵۱۲ گیگابایتی خود را معرفی کرد که در آن زمان هم پر ظرفیت‌ترین کارت حافظه در دنیا بود. همه‌چیز خیلی سریع پیشرفت می‌کند، و در مقایسه با کارت ۶۴ مگابایتی، نسخه یک ترابایتی امروز ۱۶۳۸۴ برابر ظرفیت بیشتری دارد.

 

به گفته شرکت سازنده، این کارت یک ترابایتی برای پاسخ به نیاز بازار برای فرمت‌های حجیم و سنگین ازجمله ۴K و ۸K خام، ویدئوی ۳۶۰ درجه و VR بسیار لازم است. با این حال نقاط ضعفی هم هست. این کارت یک ترابایتی قطعاً گران‌قیمت است و در چنین ظرفیتی، سرعت خواندن و نوشتن هم به نسبت پایین خواهد بود.

بعلاوه اگر با یک کارت یک ترابایتی کار کنید همیشه این ریسک وجود دارد که چون بیش از اندازه لازم فضای خالی دارید، یادتان برود کارت را عوض کنید. حالا فرض کنید که این کارت ۱ ترابایتی خراب شود، ممکن است تمام اطلاعات شما از بین برود.