910401

مجید سعیدی، عکاس خبری ایرانی، موفق به کسب جایزه‌ی «عکاسی بین‌المللی» سال ۲۰۱۲ از سوی بنیاد عدالت و حقوق بشر «رابرت اف‌. کندی» شد.
این جایزه در مراسمی که شامگاه ۳۰ خردادماه در شهر فلورانس ایتالیا، مقر اروپایی بنیاد کندی، برگزار شد به این عکاس ایرانی که اکنون به عنوان عکاس «گتی ایمجز» در افغانستان مشغول به کار است، اهدا شد. امسال این عکاس پرکار ایرانی برای مجموعه عکس‌هایش از مردم افغانستان برنده‌ی جایزه‌ی عکاسی بین‌المللی این بنیاد شد. مسئولین برگزاری این جایزه تلاش‌های شجاعانه‌ی او در بازتاب زندگی مردم افغانستان را، که اکثرا در شرایط سخت و دشواری به سر می‌برند، یکی از مهمترین دلایل اهدای این جایزه به او برشمردند. 
موسسه‌ی رابرت کندی در سال ۱۹۶۸ به دست فرزند جان اف کندی، رییس جمهور سابق آمریکا، با هدف دفاع از حقوق بشر و عدالت اجتماعی در آمریکا بنیان گذاشته شد و در سال ۲۰۱۰ شعبه ای از آن با برنامه آموزش، دفاع و احترام به مسائل حقوق بشر در فلورانس ایتالیا نیز آغاز به کار کرد. با رویه‌ی آموزش، دفاع و احترام به مسائل حقوق بشر و همچنین اهدای جوایزی به روزنامه‌نگاران، عکاسان و رسانه‌های اجتماعی بین‌المللی فعالیت می‌کند. جایزه‌ی کندی از سال ۲۰۱۰ تاکنون هر سال با همکاری شهرداری فلورانس در گرایش‌های مختلفی چون عکاسی بین‌المللی، رسانه‌های گروهی بین‌المللی، دانشجویان بین‌المللی رشته‌ی روزنامه‌نگاری و فعالان روزنامه‌نکاری در دبیرستان‌های ایتالیایی به خبرنگاران و عکاسان فعال، شجاع و خلاق در امور حقوق بشر و حوزه‌ی عدالت اجتماعی اهدا می‌شود.
رناتا رادیک دراجیک، از بوسنی و هرزگووین در بخش «رسانه‌های گروهی»، کارمل دلشاد و کیرستی ایتامری از آمریکا در بخش «دانشگاهی» و دنیا بوساتی در بخش «دبیرستان‌های ایتالیایی» از دیگر برندگان این جایزه در سالجاری بودند. 
مجید سعیدی که حدود بیست سال سابقه عکاسی خبری را در کارنامه‌اش دارد پیش از این هم جوایز دیگری در زمینه عکاسی جنگ و حقوق بشر کسب کرده و با نشریات و آژانس‌های خبری مختلفی از جمله مجله‌ی «تایم» همکاری داشته است. وی تاکنون برنده‌ی چندین جایزه‌ی بین‌المللی از جمله جایزه‌ی عکاس سال ۲۰۱۱ جهان به انتخاب بنیاد لوسی و برنده‌ی جایزه‌ی دوم عکاسی سازمان یونیسف در سال ۲۰۱۰ هم بوده است. آثاری از این عکاس ایرانی، قرار است به زودی در قالب نمایشگاهی در فلورانس و همچنین یکی از شهرهای امریکا برگزار شود.