910627

 

گالری ایام در شهر دبی از ۲۰ شهریورماه جاری به مدت یک‌ماه میزبان نمایشگاهی با نام «فضاهای گویا» شامل دو مجموعه عکس از آثار مجید کورنگ بهشتی، عکاس ایرانی، شده است.
دو مجموعه عکس از کارهای این عکاس با نام‌های «مسیرهای مکعب» و «یادداشت‌های شهر» که به معرفی بخش‌های مختلف ذهنیت این هنرمند در جامعه کنونی ایران می‌پردازد در این نمایشگاه برای بازدید عموم عرضه شده است.
گالری ایام در معرفی نخستین مجموعه‌ی این نمایشگاه یعنی «مسیرهای مکعب» که مربوط به سال ۲۰۰۷ است و یکی از آثار برتر بخش خلاقه‌ی دهمین دوسالانه‌ی عکس ایران هم بوده است، می‌نویسد: «پیچ و تاب سرد و خشن ساختمان‌ها و بناهایی مونوکروم که به صورت زاویه‌دار یا حتی خمیده و چین‌خورده در کنار فضاهایی با سایه‌های اغراق‌آمیز و خطوطی ظریف در تکراری مداوم قرار گرفته‌اند تا چشم‌اندازهایی بیرونی بیافرینند که یادآور مکتب باهاوس هستند و امروزه نشان از دغدغه‌هایی سورئالیستی دارند.»
در توصیف مجموعه‌ی دوم این عکاس ایرانی به نام «یادداشت‌های شهر» که محصول سال ۲۰۱۱ است هم آمده است: «با اینکه عکاس در این مجموعه از نوعی عکاسی به شدت صحنه‌آرایی شده استفاده کرده است ولی هنوز علایق شخصی او به معماری قابل مشاهده است. پشت‌بام‌های زاویه‌دار، تونل‌های توخالی و ساختار‌های هندسی عمارت‌ها اصلی‌ترین عنصری است که فضای‌ درونی هر عکس را می‌سازد. این محیز آشفته در خدمت تاکید بر نوعی ناامیدی، بی‌نظمی، ویرانی و خشونتی است که این شهر با آن روبرو بوده است.»

مجید کورنگ بهشتی متولد ۱۳۴۶ در اصفهان و دارای مدرک کار‌شناسی نقاشی از دانشگاه آزاد تهران است. او تاکنون نمایشگاه‌های انفرادی مختلفی در ایران و کشورهایی چون ایتالیا، آمریکا، آلمان، انگلستان و فرانسه برپا کرده است. آثار عکاسی او بیشتر با توری نمایشگاهی به نام «نگاه‌های ایرانی، عکاسی معاصر ایران» شامل مجموعه‌ای از آثار ۲۰ عکاس معاصر کشورمان که از سال ۲۰۰۵ به همت حمید سوری و گری هالمن در شهرهای مختلف آمریکا در حال گردش است، شناخته شد. کورنگ بهشتی همچنین در سال ۱۹۹۹، به عنوان نقاش برگزیده‌ی مسابقه‌ی جهانی گفتگوی تمدن‌ها انتخاب شده است.

گفتنی‌ست گالری ایام که فعالیت خود را از سال ۲۰۰۶ آغاز کرده با داشتن شعبه‌هایی در دمشق، دبی و بیروت و دو مرکز در شرف تاسیس در لندن و جده در  سال‌های اخیر به یکی از مهمترین گالری‌های هنر تجسمی در منطقه‌ی خاورمیانه تبدیل شده است. این گالری با برپایی نمایشگاه و حراجی‌های هنری متعدد در طول سال به معرفی هنرمندان خلاق و نوگرای عرب و ایرانی می‌پردازد.