ddd

    مجموعه‌ای از آثار یکی از نامدارترین عکاسان آمریکایی در نمایشگاهی با نام «انسل آدامز: عکاسی از کوهستان تا دریا» از ۱۹ آبان‌ماه سالجاری در محل موزه‌ی ملی دریانوردی بریتانیا در لندن به معرض بازدید عموم گذاشته شده است.  
    این نمایشگاه منحصر به فرد عکس‌هایی از کل دوران عکاسی انسل آدامز، به عنوان یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین عکاسان قرن بیستم، را در برگرفته است. تعداد ۱۰۰ فریم از آثار این عکاس آمریکایی در اندازه‌های بزرگ چاپ و در فضای نمایشگاهی موزه‌ی دریانوردی به نمایش درآمده است. کوچکترین عکس‌های به نمایش درآمده در این نمایشگاه از ارتفاعی معادل ۳ متر برخوردار هستند.  

ansfel_adams_1942_yosemite_valley_clearing_winterstorm

   تم اصلی و عنصر مشترک تمام عکس‌های حاضر در این نمایشگاه آب در تمام اشکال آن است. به گفته‌ی کارشناسان هنری این موزه، همواره آب در بیشتر عکس‌های آدامز در یکی از اشکال وجودی خود در طبیعت حضور داشته است. رودخانه‌های جاری، آبشارهای خروشان، دریاچه‌‌ها و تالاب‌های آرام، چشمه‌های جوشان، مناطق ساحلی و چشم‌اندازهای یخ‌زده و برف‌گرفته همیشه برای آدامز به عنوان منبعی بی‌پایان از الهام و تاثیرپذیری در عکاسی بوده است. لذا دست‌اندرکاران این نمایشگاه بزرگ، که تا ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۲ برپا خواهد بود، سعی کرده‌اند به ردگیری و بررسی این موضوع در عکس‌های آدامز بپردازند. 
   به گفته‌ی برگزارکنندگان، نمایشگاه «انسل آدامز: عکاسی از کوهستان تا دریا» مروری بر کارنامه‌ی ۶۸ ساله‌ی آدامز در عکاسی و کامل‌ترین و جامع‌ترین نمایشگاه انفرادی مربوط به آثار او در بریتانیاست که تاکنون برپا شده است. انسل آدامز (۱۹۸۴ – ۱۹۰۲) عکاسی را از ۱۴ سالگی به صورت سرگرمی آغاز کرد ولی کم‌کم چنان شیفته‌ی آن شد که تا آخرین روزهای عمرش نتوانست دوربین عکاسی را زمین بگذارد. 

aaac02

    او جلوه‌هایی از طبیعت وحشی و ناشناخته‌ی کوهستان‌ها، دره‌ها و دشت‌های آمریکا را با تصاویری رومانتیک، هیجان‌انگیز و باشکوه به میان زندگی روزمره‌ی میلیون‌ها نفر در سراسر جهان برد. عکس‌های سیاه و سفید او از چشم‌اندازهای طبیعی با کنتراست بالا و عمق میدان زیاد بخشی از به یادماندنی‌ترین تصاویر تاریخ عکاسی هستند. برگزارکنندگان نمایشگاه معتقدند نمایش آثاری با این مشخصات فنی و هنری در چنین ابعاد بزرگی می‌تواند هم برای علاقه‌مندان عکاسی و آثار آدامز و هم برای علاقه‌مندان طبیعت و مردم عادی جذاب باشد.