iranfocus


خانه‌ی هنر نورماندی در شهر Evreux واقع در شمال‌غرب فرانسه از ۲۲ دی‌ماه تا ۱۹ اسفندماه سالجاری میزبان نمایشگاهی از آثار پنج عکاس ایرانی شده است. 
 این نمایشگاه در قالب یکی از برنامه‌های جنبی جشنواره‌ی هنری «Focus Iran» شکل گرفته و در آن عکس‌هایی از شادی قدیریان، حمید قدرتی، نوید ریحانی، مهرداد عسگری طاری و کتایون کرمی به نمایش درآمده است. آثار این عکاسان ایرانی به انتخاب بریژیت رولویس، استاد و پژوهشگر دانشکده‌ی هنرهای تجسمی دانشگاه لیل، در بخشی جداگانه با عنوان «هوای تازه» به معرض بازدید عموم گذاشته شده است. به گفته‌ی برگزارکنندگان قرار است این نمایشگاه، در صورت فراهم شدن امکان، پس از Evreux در چند شهر دیگر فرانسه و سپس در بلژیک هم برپا شود. بروشور این جشنواره را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

 خانم بریژیت رولویس، کیوریتور بخش عکس جشنواره که پیش از این در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ دو بار به ایران سفر کرده، در یادداشت کوتاهی برای نمایشگاه «هوای تازه» می‌نویسد: «در حدود ده سال گذشته و به خصوص در سال‌های اخیر رشته‌های هنری در ایران به ویژه سینما و عکاسی تا حد زیادی تکامل یافته‌اند…. عکاسی هنری بخش ثابت برنامه‌های بیشتر مراکز آموزش هنر در ایران شده و تنوع زیادی به گرایش‌های هنری بخشیده است….. در بین موضوعات انتخاب شده توسط هنرمندان مطرح ایران به ندرت به سوژه‌ای خنثی برمی‌خوریم چرا که آنها معمولا در آثارشان روی تناقضات اجتماعی، اختلاف بین فضاهای عمومی و خصوصی، زنان، مهاجرت و پیامدهای جنگ تاکید می‌کنند. عکاسان جوان ایرانی از مسائل جهان امروز یا گذشته‌های نه چندان دور برای کارهایشان الهام می‌گیرند. عکس‌های آنها سرشار از احساس و استعاره است، تصاویری شبیه شعر یا فلسفه.»

جشنواره‌ی هنری «Focus Iran» علاوه بر بخش عکس میزبان آثار دیگری از هنر ایران در قالب نمایش فیلم و موسیقی ایرانی هم هست. نمایش فیلم‌هایی از عباس کیارستمی، بهمن قبادی و چند اثر درباره‌ی ایران از فیلمسازان غیرایرانی و اجرای موسیقی توسط جاوید افسری، مهسا وحدت و بهنام سامانی از دیگر برنامه‌های این جشنواره‌ی هنری اعلام شده است. گفتنی‌ست جشنواره‌ی هنری «Focus Iran» به همت موسسه‌ی فرهنگی «Scene Nationale» که یکی از دو شعبه‌ی آن در شهر کوچک Evreux در ۱۰۰ کیلومتری شمال‌غربی پاریس قرار دارد، برگزار می‌شود و قسمتی از برنامه‌های مختلف فرهنگی هنری متنوع این موسسه پیرامون گرایش‌های مختلف هنری از کشورهای اروپایی و آسیایی است که از پاییز امسال آغاز شده است.