کتاب وقایع نگاری مصور جمهوری اسلامی ایران با عنوان «سال سی» به عنوان نفیس‌ترین کتاب عکس تاریخی کشور سه‌شنبه ۱۷ بهمن ساعت ۱۸.۳۰ در سالن اصلی تالار وحدت رونمایی می‌شود.

این کتاب که به بررسی تاریخی رویدادهای ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی از چشم دوربین بیش از ۲۰۰ تن از عکاسان ایرانی و غیرایرانی می‌پردازد پس از پنج سال تلاش مستمر و مطالعات و پژوهش‌های همه جانبه در حوزۀ تاریخی معاصر و عکاسی خبری ایران منتشر شد.

رضا طاهرخانی مولف و مدیر این پروژه عکس‌ها و آرشیوهای جستجو شده برای انتخاب عکس‌های این مجموعه را بالغ بر ۵ میلیون عکس ناب و نفیس برشمرد که پس از ماه‌ها جلسات کار‌شناسی هنری و تاریخی توسط هیات داوران و یک شورای سیاست گذاری شش نفره نزدیک به ۱۴۰۰ عکس مهم و ارزشمند انتخاب و پس از گذراندن مراحل فنی برای اصلاح و ترمیم در کتاب قرارگرفته‌اند و امروز «سال سی» با افتخار می‌تواند عکاسی خبری ایران را در جهان نمایندگی کند.

این اثر ایران را از تمامی زوایای فرهنگی، هنری، سیاسی، اجتماعی، ورزشی، حوادث و سایر رویداد‌ها و به صورت روز شمار نگاه کرده است.

محمد درودیان، فرهاد سلیمانی، سید احمد محیط طباطبایی، مریم جلالی، سیدعباس میرهاشمی و رضا طاهرخانی شواری سیاستگذاری کتاب هستند با مقدمۀ محمدحسین صفارهرندی وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط موسسه اوج منتشر شده است.

کتاب سی سال در دو اندازۀ ۱۳×۱۳ سانتیمتر و ۲۵×۲۵ سانتیمتر و قطر ۱۰ سانتیمتر با چاپ نفیس هفت رنگ در ۱۳۹۲ صفحه عرضه خواهد شد.

این کتاب بزودی در فروشگاه محصولات فرهنگی و آموزشی عکاسی ارائه می‌شود.