911226_1

   نهمین دوره‌ی جایزه‌ی بین‌المللی عکس خبری DAYS JAPAN فهرست عکاسان برنده‌ی جوایز و شایسته‌ی تقدیر خود را اعلام کرد که نام حسین فاطمی از ایران نیز در بین آنها به چشم می‌خورد.

   این مسابقه‌ی فتوژورنالیستی امسال با موضوع «دفاع و حمایت از شان و کرامت انسان و طبیعت» برپا شد و حسین فاطمی، عکاس خبری ایرانی که برای آژانس عکس پانوس کار می‌کند، با مجموعه عکسی به نام «سه دهه جنگ داخلی در سومالی» یکی از جوایز سوم را از آن خود کرد.

911226_2

    او در این مجموعه گوشه‌هایی از درد و رنج اقشار مختلفی از مردم این کشور فقیر آفریقایی را به تصویر کشیده که در اثر جنگ داخلی فرسایشی که از سال ۱۹۹۱ آغاز شده است با مشکلات و محرومیت‌های بسیاری در عرصه‌ی زندگی روزمره روبرو هستند. گفتنی‌ست حسین فاطمی چندی پیش نیز به واسطه‌ی عکس‌هایش از بحران سومالی موفق به کسب عنوان شایسته‌ی تقدیر از سیزدهمین دوره‌ی جایزه‌ی بین‌المللی عکس سال یونیسف هم شده بود.

911226_3

   اما جایزه‌ی نخست نهمین دوره‌‌ی این مسابقه نصیب گوران توماسوویچ، عکاس ۴۴ ساله‌‌ی صربستانی، شد که از بیش از ۱۷ سال پیش تاکنون با خبرگزاری رویترز همکاری دارد. بیشتر عکس‌های مجموعه‌ی او با عنوان «سوریه» درباره‌ی فعالیت‌های مخالفان مسلح دولت بشار اسد است که کنترل بخش‌هایی از شهر حلب، دومین شهر بزرگ کشور، را در دست دارند. در برخی دیگر از عکس‌های این مجموعه هم آثار خشونت و درگیری‌های مسلحانه در ویرانی و نابودی زندگی روزمره در این شهر تاریخی سوریه تصویر شده است.

911226_4

  یکی از دو جایزه‌ی دوم امسال برای مجموعه‌ی جالبی با عنوان «یک پیاده‌روی طولانی» به شانون ینسن، عکاس جوان آمریکایی که در لیست استعدادهای جوان گتی ایمجز هم قرار دارد، اهدا شد. او که در شرق آفریقا کار می‌کند، در این مجموعه تصاویری از کفش‌ها و دمپایی‌های مهاجران فقیری را کنار هم قرار داده است که با یک پیاده‌روی طولانی به امید رسیدن به شرایط بهتر از محل زندگی خود به مکانی دیگر مهاجرت کرده‌اند.

911226_5

  دومین جایزه‌ی دوم نهمین دوره نیز به عکس‌هایی از تیم دیرون، عکس ۴۵ ساله‌ی بلژیکی، تعلق گرفت که در مجموعه‌ی خود به موضوع خشکسالی و قحطی گسترده‌ی ناشی از آن در کشور نیجر پرداخته است. او که برای آژانس عکس پانوس کار می‌کند، در این پروژه بر آثار نامطلوب و مهلک خشکسالی گسترده در مناطق روستایی نیجر متمرکز بوده است. بخش کشاورزی و دامپروری این مناطق در تابستان ۲۰۱۲ در اثر کم‌آبی وسیع و درازمدت دچار آسیب‌های زیادی شد که زندگی مردم بومی را در خطر جدی قرار داد.

911226_6

نوریکو هایاشی، عکاس ۳۰ ساله‌‌ی ژاپنی آژانس پانوس، هم با مجموعه‌ای به نام «عروس‌های دزدیده‌شده‌ی قرقیزستان» جایزه‌ی مشترک سوم را برنده شده است. اثر او به حواشی یکی از رسوم عجیب و سنتی رایج در منطقه‌ی آسیای میانه می‌پردازد که در آن خانواده‌ی داماد دختر جوان مورد نظر پسر خانواده را به طور مسالمت‌آمیز می‌ربایند و بدین طریق دختر ربوده شده مجبور به ازدواج با آن پسر مورد نظر می‌شود. تعدادی از این دختران تغییر سرنوشت خود را با وجود تمام سختی‌های موجود می‌پذیرند ولی تعدادی هم هستند که بعد از مدتی از خانه‌ی شوهر می‌گریزند یا حتی خودکشی می‌کنند.

911226_7

  دیگر جایزه‌ی مشترک سوم هم از آن کوهتارو می‌یاتا، عکاس آزاد ژاپنی شد. او در مجموعه‌ی خود پرتره‌هایی از سالمندان اهل شهر نانجینگ چین را ارائه کرده است که در جریان خشونت‌های ناشی از حمله و اشغال نظامی ارتش ژاپن در ۷۵ سال پیش مجروح شدند یا بستگان خود را از دست دادند.    

جایزه‌ی بین‌المللی عکس خبری DAYS JAPAN یکی از معتبرترین رویداد‌های فتوژورنالیستی در آسیاست که از سال ۲۰۰۴ تاکنون توسط یک ماهنامه‌ی ژاپنی به همین نام برگزار می‌شود و تاکنون حسین فاطمی تنها عکاس برنده‌ی ایرانی یکی از جوایز آن بوده است. این ماهنامه‌ی خبری هدف خود را گزارشگری بی‌طرفانه و باکیفیت از مهمترین بحران‌ها و رویدادهای اجتماعی و سیاسی در سراسر جهان عنوان می‌کند.
   به گفته‌ی دست‌اندرکاران این مجله هدف از برگزاری این جایزه‌ی عکاسی تجلیل از فتوژورنالیست‌هایی است که حتی گاهی با به خطر انداختن جان خود سعی می‌کنند اوضاع نابه‌سامان در گوشه‌ای از جهان را از دید مصدومان و قربانیان حادثه و نه از دید صاحبان قدرت و مسببان آن واقعه روایت کنند.    شایان ذکر است به مجموعه‌ی حائز رتبه‌ی نخست حدود ۱۰ هزار دلار، به هر یک از جوایز رتبه‌ی دوم حدود ۳ هزار دلار و به هر مجموعه‌ی حائز رتبه‌ی سوم هم معادل هزار دلار وجه نقد و همچین دیپلم افتخار و تجهیزات عکاسی به عنوان جایزه اهدا خواهد شد.