در پی درگذشت عبدالحسین پرتوی، عکاس پیشکسوت مطبوعاتی و دبیر سابق سرویس عکس روزنامهٔ کیهان، هیئت مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران پیامی با این مضمون صادر کرد که برای انتشار در اختیار «سایت عکاسی» قرار گرفته است: 

      «انقلاب اسلامی، رهبر انقلاب، همافر‌ها، پرتوی، پیروزی انقلاب، کوتاه‌ترین تعریف از مردی است که بزرگ‌ترین اتفاق قرن را در کشور ایران به ثبت رساند و برای همیشه ماندگار کرد. عبدالحسین پرتوی مردی از خطهٔ اردبیل که خوش‌رویی و معرفت او در میان تمامی نسل مطبوعاتی دوران خود و نسل بعد آن زبان زد است، او لحظه‌های بسیاری را از تاریخ ایران قبل و بعد سال ۵۷ بدون هیچ کم و کاستی آنگونه که بود به تصویر کشید، تلاش وی همانند همکاران عکاسش فقط برای انجام وظیفه در طول دوره حرفه‌ای‌اش دیده می‌شود. 

         عکس دوران جنگ را در کیهان مدیریت کرد، پس از بازنشستگی به دعوت دکتر حسابی به بنیاد حسابی برای کمک فرهنگی رفت، عضو موثر هیات موسس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران بود… و اینک پس از هشت سال عبدالحسین پرتوی: تخت بیمارستان، تخت منزل، دستگاه اکسیژن، و امروز پایان، سرنوشت او در حیاتش بود. 

          انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران ضایعهٔ درگذشت این هنرمند عکاس رسانه‌ای را به جامعهٔ مطبوعاتی ایران تسلیت عرض نموده برای همسر و فرزندان به ویژه سیاوش پرتوی که سال‌های اخیر تیماردارش بودند صبر و اجر الهی خواهان است.»